m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
 zamek normański, zalożony w 1494 roku przez ród Aragonów. Początki Sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku. Najstarsze źrodla pisane świadczące o starożytności tego miejsca to: dwa listy papieża Gelazego I pisane na przełomie 493/494 roku, pierwszy - do biskupa Giusto z Larino i drugi - do biskupa Potenza Herculentiusa (492 - 496), a także krótka wzmianka w Martirologium Geronimiańskim pod datą 29 września. Innym źródłem pisanym jest tzw. Liber de apparitione sancti Michaelis in Monte Gargano. Wersja z VIII wieku ukazuje w sposób szczegółowy a zarazem sugestywny cudowne wydarzenia, które dały początek kultowi Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Ich opis, ukazany w sposób prosty a zarazem barwny, daje świadectwo cudowności wydarzeń, które tu się rozegrały. Wokół świętego miejsca objawień powstały pierwsze zabudowania mieszkalne, które szybko się rozrosły; dając początek temu tak niezwykłemu miastu, które można by powiedzieć, nie z woli ludzkiej, ale przez tajemnicze zrządzenie Boże powstało. Nazywa się ono Monte Sant'Angelo: Góra Świętego Anioła. Nazwa ta pochodzi od patrona tego miejsca i wlaśnie dzięki niemu miasto to jest znane i podziwiane na całym świecie. Znajdujące się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza Monte Sant'Angelo jest także dzisiaj ważnym centrum kulturalnym dla Gargano, tak dzięki bogactwu swej historii, jak też ze względu na ważne osobistości, które tutaj przebywały i działały.
Bardzo sugestywne są tradycje ludowe przechowywane i przekazywane od wieków do dnia dzisiejszego przez mieszkańców tego miejsca. Miasto w swojej historii znajdowało się pod panowaniem różnych ludów: miedzy innymi Bizantyjczyków, po nich Longobardów, którzy właśnie Świętego Michała obrali za swojego Patrona. W IX wieku gród zniszczyli Saraceni. Pokonali ich Karolingowie, którzy także powierzyli się opiece Św. Michała Archanioła. W 982 roku miasto z kolei zostało poddane wpływom greckim. Następnie Normanowie utworzyli na tych terenach księstwo nazwane: Honor Monte Sant'Angelo. Po nich przybyli Szwabi, po których objął panowanie na tym terenie Karol I Andegaweński, wielki protektor Niebiańskiej Bazyliki.
na zdj: majestatyczna dzwonnica zwana Wieżą Andegaweńską (Torre Angioina). W końcu XV wieku, po okresie Aragońskim, terytorium to stalo się przez trzy wieki wlaśnością rodziny genueńskiej Grimaldi. Od tego czasu zaczyna się powolny upadek politycznego znaczenia miasta, ale rośnie coraz bardziej sława i znaczenie tego miejsca jako sanktuarium Św. Michala Archaniola. Monte Sant'Angelo posiada także inne znaczące zabytki, takie jak: średniowieczne baptysterium zwane Grobowcem Rotari (Tomba di Rotari), liczne kościoły, a także średniowieczną dzielnicę zwaną Rione Junno. Sanktuarium znajduje się na skrzyżowaniu dróg, które prowadzą do Manfredonii, San Giovanni Rotondo i do kompleksu leśnego, zwanego Foresta Umbra. Wchodząc do samego Sanktuarium żelazną bramą znajdujemy się na górnym dziedzińcu. Na tym placu wznosi się majestatyczna dzwonnica zwana Wieżą Andegaweńską (Torre Angioina). Dzwonnica została wzniesiona przez Karola I Andegaweńskiego jako wotum wdzięczności wobec Św. Michała Archanioła za zdobycie królestwa. Jej budowę rozpoczęto 27 marca 1274, podczas pontyfikatu Grzegorza X (1271-1276), a ukończono w 1282 roku. Została ona zaprojektowana przez architekta Jordana z Monte Sant'Angelo. Budową jej kierował on sam wraz ze swoim bratem Maraldo.
Bramą przylegającą do dzwonnicy wchodzimy na tzw. górny dziedziniec (Atrio superiore), w głębi którego znajduje się wejście do Sanktuarium. Wejście to ozdobione jest małym dwuarkadowym portykiem zwieńczonym trójkątnym frontonem, ozdobionym fryzem arkadowym. Na frontonie naszą uwagę przyciąga nisza, znajdująca się w środku między dwiema małymi rozetkami. W tej - zamkniętej ostrołukiem i pięknie ozdobionej niszy umieszczona jest figura Św. Michała Archanioła, postawiona tam w 1865 roku. W głębi portyku znajduje się 2-częściowe wejście do Sanktuarium. Ozdobione jest ono dwoma bogato dekorowanymi portalami ostrołukowymi. Otwory drzwiowe są obramowane pięknymi kolumienkami i zwieńczone tympanonami wypełnionymi płaskorzeźbami. Na szczególną uwagę zasługuje tympanon z prawej strony, pochodzący z XIV wieku. Przedstawia on siedzącą na tronie postać Matki Bożej z Dzieciątkiem na kolanach i stojących po bokach świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obok św. Pawła widzimy małą postać klęczącej kobiety. Drugi portal, z lewej strony, stylem i ornamentacją obramowania nawiązuje do prawego. Na lewym portalu widnieje pochodząca z 1865 roku płaskorzeźba, przedstawiająca procesję siedmiu biskupów, duchowieństwa i ludu na Górę Św Michała. Drzwi z brązu, dzieło rzeźbiarza Michała Tiquino, pochodzącego z Monte Sant'Angelo, są darem dla Sanktuarium, ufundowanym w 1994 roku z okazji 1500-nej rocznicy objawień Św. Michała Archanioła na górze Gargano. Na płytach drzwi została przedstawiona historia Sanktuarium od jego początków do czasów dzisiejszych - do wizyty Jana Pawła II w 1987 roku. Po przekroczeniu portalu romańskiego przechodzimy obok ołtarza Św. Franciszka i oto nagle pojawia się przed naszymi oczami widok jedyny w swoim rodzaju:
 jaskinia - grota o nieregularnym kamiennym sklepieniu, która na przestrzeni wieków przyjęła miliony pielgrzymów, miejsce, gdzie wielu grzeszników uzyskało przebaczenie i odnalazło pokój. Tutaj każdy z nas czuje się jak syn marnotrawny, który powraca do domu Ojca, kierowany i chroniony przez Św. Michała Archanioła. Liczne dzieła sztuki znajdujące się w grocie świadczą o jej wielowiekowej historii. Różnorodność stylów tworzy jedyną w swoim rodzaju harmonię, która pieśnią swojego piękna głosi chwalę Bożą, tłumacząc językiem sztuki samo imię Archanioła: Któż jako Bóg!
Na niewielkim podwyższeniu, na które wchodzi się po kilku stopniach, znajduje się prezbiterium.
Za ołtarzem dominuje figura Św. Michała, patrona tego miejsca. W głębi Świętej Groty, jakby w jej sercu, oczy nasze przykuwa świetlisty punkt: figura Świętego Michała Archanioła. Została ona ulokowana w urnie wykonanej ze srebra i z kryształu pochodzącego z Czech i umiejscowiona na bloku skalnym, pokrytym płytami z marmuru.

Rzeźba jest dziełem Andrzeja Contucci, zwanego Sansowino. Została umieszczona w Grocie w 1507 roku. Po zwiedzeniu Sanktuarium ruszamy w dalszą drogę wędrując ciasnymi i wąskimi uliczkami miasta Miasteczko jest cudowne niespotykane w swoim uroku i nastroju minionych wieków, wprost wciąga przybysza aby poznawać i odkrywac odległe wieki i budowle,wszystkiw z białego wapienia średniowieczne baptysterium zwane Grobowcem Rotari (Tomba di Rotari), Rotar (zm. 652) - król Longobardów od 636.
 liczne kościoły Warto pochodzić po uroczych załukach kamiennych ciasnych uliczkach , gdzie każdy kamień to kawał odległej historii i kultury tego miasteczka, zachęcam do odwiedzenia
      San Pietro
   Battistero in Tumba
       sec. XII
/ detta Tomba di Rótario /
Mapa i położenie regionu Gargano oraz przedstawionej miejscowości Włoch

najbliższe galerie:

 
Peschici
1pix użytkownik osso odległość 12 km 1pix
San Giovanni Rotondo
1pix użytkownik rina odległość 19 km 1pix
San Giovanni Rotondo
1pix użytkownik mocar odległość 21 km 1pix
Gargano
1pix użytkownik spaww odległość 24 km 1pix
Apulia - Vieste
1pix użytkownik ragazza odległość 25 km 1pix
Vieste- Włochy
1pix użytkownik kama_wos odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 30.04.2009 19:52

fajna wycieczka :)pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.04.2009 20:26

Tak tak Borku a jeszcze będzie Bazylika św.Piotra i nieco Rzymu - Pozdrówka !

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.04.2009 09:11

Dokładnie - misto zbudowane z kamienia wapiennego na samym szczycie gory, zieleni tam nie wiele widziałem, a i pogoda tez nie dopisywała było deszczowo i chłodno jak na południe Wloch. Pozdrawiam !

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 29.04.2009 08:47

Biało-szare miasto ! Trochę smutne.
Ale skoro takie jest ,to tak je pokazałeś.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!