m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasteczko znajdujące się w środkowych Włoszech — jako jedno z nielicznych w świecie zachowało swój średniowieczny kształt. Jest to miejsce kultu świętego Franciszka, patrona ekologów. Franciszek umarł 3 października 1226 r. przy Porcjunkuli — maleńkim kościółku, który otrzymał od benedyktynów za kosz ryb.  Asyż odwiedza wielu Polaków, dlatego od lat pracują tu polscy franciszkanie, którzy służą pielgrzymom z ojczyzny. W miejscu, gdzie żył św. Franciszek, znajduje się bazylika. Gdy Franciszek, syn bogatego kupca, postanowił służyć Panu, musiał się wyrzec wszystkiego, co posiadał. Mimo sprzeciwu ojca zrzucił z siebie to, co miał, i powiedział ojcu, by zabrał nawet swoje nazwisko. Moim Ojcem jest ten, który jest w niebie — stwierdził. Gdy usłyszał od Jezusa: Idź, odbuduj mój kościół, zrozumiał te słowa dosłownie i postanowił odbudować okoliczne kapliczki, zaczynając od tej, poświęconej Matce Bożej. Uważał, że wszystko, co Bóg stworzył, jest bratem i siostrą — wilk, księżyc, gwiazdy. Bazylika w Asyżu jest pomnikiem Ewangelii, ponieważ Franciszek, który się wyrzekł wszystkiego, na pewno takich budowli by sobie nie życzył. One powstały ku czci człowieka żyjącego Ewangelią.
Bazylika Matki Bożej Anielskiej (wł. Bazylika Santa Maria degli Angeli) została zbudowana w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679. W 1909 roku kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Patriarchalnej przez papieża Piusa X. Trójnawowa budowla o długości 126, szerokości 65 m i wysokości 75 m do poziomu kopuły, została tak zaprojektowana przez Galeazzo Alessi z Perugii, aby na przecięciu się nawy środkowej i transeptu znalazł się niewielki kościółek pochodzący z X wieku nazywany Porcjunkula (Cząsteczka).- oto jej fronton i brama wejściowa Zbudowany kościół powstał dla ochrony pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Franciszka, który swoje zadanie odnowy domu bożego potraktował w sposób dosłowny i rozpoczął odbudowę zniszczonego małego, jednonawowego kościółka z apsydą. W 1211 r. św. Franciszek wraz z swoimi uczniami przeniósł się w okolice kościoła z Rivotorto. Z Porcjunkulą związane jest także powstanie zakonu klarysek (w tym miejscu, w marcu 1211 r. św. Klara złożyła śluby zakonne). Zewnętrzne ściany Porcjunkuli pokrywają freski odnowione w 1830 r. przez Federico Overboka w 1830 r., kolejna prace konserwatorskie przeprowadzono w 1998. Wewnątrz, nad ołtarzem znajduje się poliptyk namalowany przez księdza Hilarego z Witerbo w 1393 r. Przedstawia on św. Franciszka proszącego na kolanach Jezusa Chrystusa i Matką Bożą o przywrócenie przywileju odpustu. Nad Porcjunkulą góruje kopuła doświetlająca wnętrze oknami w umieszczonej nad nią latarni.
a Porcjunkulą, po jej prawej stronie, we wnętrzu bazyliki pozostawiono jeden z kilku domków zbudowanych przez franciszkanów wokół kościółka Porcjunkuli. Jest to Kaplica śmierci św. Franciszka - Transito (Przejścia). Na jej zewnętrznej ścianie namalowany jest obraz przedstawiający jego śmierć. Ściany wewnętrzne zdobią freski przedstawiające pierwszych jego uczniów, fresk pochodzi z początku XVI wieku, został namalowany przez Spagnę. Transito to dawniejsza infirmeria, w której św. Franciszek zmarł w dniu 3 października 1226 r. W ołtarzu umieszczona jest figura św. Franciszka wyrzeźbiona przez Andrea della Robba ok. 1490 r. Za czasów św. Franciszka wzgórze, na którym zbudowano bazylikę, znajdowało się poza granicami miasta. Nazywano je Wzgórzem Piekielnym, ponieważ w miejscu, gdzie dziś jest grób św. Franciszka, stała szubienica. Dokładnie w tym miejscu chciał być pochowany Franciszek, który uważał siebie za największego grzesznika. Po śmierci Biedaczynę z Asyżu pochowano w kościele św. Jerzego, który już nie istnieje. Dziś w tym miejscu wznosi się bazylika św. Klary. Niedługo potem jego najbliższy współbrat Wladeliasz podjął się budowy bazylik dolnej i górnej ku czci Założyciela zakonu. Dolna została zaprojektowana jako mauzoleum — grobowiec ku czci Świętego. Górna służy do dziś jako kościół. Wojna między Perugią a Asyżem o ciało Franciszka spowodowała, że grób został solidnie zamurowany. Bracia bali się, by perugianie nie wykradli ciała Świętego.
W 1818 r. papież nakazał odnaleźć doczesne szczątki Świętego i wtedy powstała osobna kaplica grobu św. Franciszka. Rozbudowa bazyliki miała miejsce w XIV i XV wieku. Ostateczny kształt został nadany w latach 1474-1476 przez papieża Sykstusa IV. Dzwonnica została zbudowana w stylu romańskim. Na zdj. Dziedziniec klasztoru Sykstusa IV 8 września 1997 r. silne trzęsienie ziemi spowodowało poważne uszkodzenie bazyliki. Zawaliła się część sklepienia kościoła górnego, którego spadające fragmenty zabiły czterech zakonników (jeden z nich był Polakiem). Sklepienie odbudowano. Nie udało się jednak odtworzyć uszkodzonych fragmentów fresków.
W 2000 r. Bazylika i inne zabytki franciszkańskie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Bazyliki ruszamy ciasnymi uliczkami wśród kramów i kafejej , aby dojść do centralnego placu Asyżu i najstarszej świątyni Minerwy
Plac Ratuszowy - już w starożytności istniało w tym miejscu forum.  Z tego okresu pochodzi świątynia Minerwy, którą adaptowano na kościół Matki Bożej z Lourdes. Z starożytnej świątyni pozostała jedynie fasada w porządku korynckim. W XII wieku plac istniał w obecnym kształcie.
 Wnętrze kościoła Matki Bożej z Lourdes. Stojąca obok kościoła wieża ratuszowa została zbudowana ok. 1275-1305. Obecnie mieści się w niej pinakoteka z dziełami szkoły umbryjskiej z okresu XII-XVIII w. Sklepienia i freski obecnej świątyni Jedno z wielu zabytkowych wnęk i łuków bram przy głównym placu i uliczek .
Fontanna na placu 
Katedra św. Rufina - budowę tego romańskiego kościoła rozpoczęto w 1140 r. pod kierunkiem Jano z Gubio.
W latach 1571-1578 przebudowano wnętrze katedry, pozostawiając jej fasadę ozdobioną trzema rozetami umieszczonymi nad trzema portalami oraz licznymi rzeźbami i fryzem arkadkowym. W kościele zachowana jest chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek (w tym okresie była to jedyna chrzcielnica w Asyżu). Przed głównym ołtarzem pochowany jest św. Rufin. . Przylegająca do katedry Kaplica Najświętszego Sakramentu ozdobiona jest freskami Giorettiego, Carboniego i Ciro Ferrittiego Wychodząc z Katedry na plac rzuca ca się w oczy pokażna fasada kamiennicy a nad nią w oddali na wzgórzu ruiny zamku Rocca Maggiore, do którego krętymi i wąskimi uliczkami dochodzimy na sam szczyt wzniesienia i zamku.
Widok na Sacro Convento z wzgórza zamkowego

najbliższe galerie:

 
Asyż - od Franciszka
1pix użytkownik King_Kong odległość 0 km 1pix
Italia - średniowieczny Asyż
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Asyż-włoskie miasto w prowincji Perugia.
1pix użytkownik olazim odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik zedowicz odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.02.2017 12:59

obejrzałem z przyjemnością, nie byłem niestety

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.06.2010 00:53

Oczywiście, że zawitam do (deszczowego) Asyżu. Piękna galeria i pogoda Ci dopisała.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 25.03.2010 15:52

Na kilku fotkach niebo ma odcienie fioletu. Naprawdę tak wygladało? Jeśli tak to chciałabym kiedyś takie zobaczyć .
Bardzo fajna galeria.

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 26.01.2010 12:07

świetna galeria

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 27.04.2009 08:02

14-stka przypomina akwarelę,albo i obraz olejny dawnych mistrzów.

dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 26.04.2009 23:06

Jak zawsze piękne zdjęcia, tworzące wraz z opisem ciekawą galerię.
Mam pytanie: Czy są to zdjęcia oryginalne, czy czasami zdarza się tobie co nie co poprawiać, za pomocą programów graficznych?

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 25.04.2009 20:53

Mi również zdjęcie 14 podoba się najbardziej. A tak w ogóle to piękne miejsce, pięknie pokazane.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.04.2009 18:01

Mocar, bardzo piękna relacja Twojej wyprawy. Zdjęcie nr 14 jest fenomenalne. Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 25.04.2009 17:56

Bardzo dobra galeria :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!