m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dziś dojdzie się do Bazyliki Św. Piotra ulicą Via della Conciliazione, powstałej z systematyzacji urbanistycznej w XIX wieku spłaszczającej w tle fasadę bazyliki, lecz dawniej docierało się poprzez małe i kręte uliczki miejskie, którymi nagle dochodziło się do wielkiej i niezmiernej przestrzeni otwartej otoczonej kolumnadą Bernini, .... ....zbudowanej w XVII wieku i przedstawiającej idealnie ramiona matki kościoła przyjmującego w łono swe dzieci, kreując efekt scenograficzno spektakularny i zapierający dech. Dziś dojdzie się do Bazyliki Św. Piotra ulicą Via della Conciliazione, powstałej z systematyzacji urbanistycznej w XIX wieku spłaszczającej w tle fasadę bazyliki, lecz dawniej docierało się poprzez małe i kręte uliczki miejskie, którymi nagle dochodziło się do wielkiej i niezmiernej przestrzeni otwartej otoczonej kolumnadą Bernini, zbudowanej w XVII wieku i przedstawiającej idealnie ramiona matki kościoła przyjmującego w łono swe dzieci, kreując efekt scenograficzno spektakularny i zapierający dech. Innym elementem architektonicznym charakteryzującym Bazylikę Św. Piotra jest kopuła, arcydzieło Michelangelo Buonarroti, który zrealizował także projektowanie całej bazyliki i placu centralnego, kontynując idee Bramante. Podczas XVII wieku bazylika została powiększona, przekształcając plan z krzyża greckiego w plan krzyża łacińskiego i realizując nową fasadę, dzieło Carlo Maderno, dekoracja rzeźbiarska jest dziełem Bernini. Kopuła ukończona została przez architektów Giacomo della Porta i Domenico Fontana, postępujących wiernie według projektu Michelangelo. Fragment fasady ,prawej strony Bazyliki Sw. Piotra Wnętrze gości liczne arcydzieła, wśród nich; Pietŕ Michała Anioła, Pomnik Clemente XIII di Antonio Canova; Katedra Św.Piotra di Gian Lorenzo Bernini; Pomnik Pawła III di Guglielmo della Porta; Statua Św. Piotra di Arnolfo di Cambio; Pomnik Innocenzo VIII di Antonio Pollaiolo; kontrowersyjny Baldacchino del Bellini, zrealizowany z brązu wziętego z Panteonu. Następnie są Muzea Watykańskie, których niemożliwe byłoby nawet tylko cytowanie wszystkich drogocennych zawartości.
Na zdj.Spiżowa brama prowadząca do apartamentów watykańskich.
Bazylika św. Piotra na Watykanie zbudowana w latach 1506-1626.To drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Kościół poprzedza przedsionek, którego głębokość wynosi 13,0 m. Front kościoła to 13,0 m fasada przedsionka zaprojektowana przez Carlo Maderno. Nad wejściem znajduje się sala połączona z pałacem papieskim. Z środkowego balkonu tej sali nowo wybrany papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi - Miastu i Światu. Z przedsionka do wnętrza bazyliki prowadzi pięcioro drzwi, z których środkowe ozdobione płaskorzeźbami z scenami z życia i śmierci św. Piotra zostały wykonane na polecenie Eugeniusza IV, w XV wieku przez Filarete do pierwszej bazyliki. Drzwi skrajne po prawej stronie to Święta Brama otwierana z okazji roku świętego. Zdobią je płaskorzeźby z scenami z Ewangelii oraz przedstawienie otwarcia Bramy w 1950 r. przez papieża Piusa XII. Nawę główną bazyliki przekrywa [[sklepienie kolebkowe]] ozdobione [[kaseton]]ami. Na posadzce zaznaczono długość największych kościołów chrześcijańskich. W połowie długości nawy widnieje odległość 103,5 m odnosząca się do jedynego, uhonorowanego w ten sposób, polskiego kościoła - [[Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP w Gdańsku|Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku]].
Do naw bocznych przylegają liczne kaplice. W pierwszej od wejścia po prawej stronie kościoła jest umieszczona [[Pietà watykańska]]. Od czasu uszkodzenia rzeźby przez szaleńca osłania ją kuloodporna szyba. Rzeźba została wykonana w [[1498]] r. przez 24-letniego, nieznanego jeszcze wtedy [[Michał Anioł|Michała Anioła]]. Na szarfie widnieje ledwo widoczny napis: ''Michael Angelus Bonarotus Florentinus faciebat'' (wykonał Michał Anioł Buonarroti Floreńczyk). Napis został umieszczony przez samego mistrza, który zorientował się, że jego dzieło przypisywane jest innym twórcom a jego nazwiska nikt nie zna. Po prawej stronie ołtarza papieskiego znajduje się XIII-wieczny brązowy posąg Błogosławiącego św. Piotra, dzieło Arnolfo di Cambio. W niszach filarów podtrzymujących kopułę umieszczono figury świętych: Longina, Heleny (matki Konstantyna Wielkiego), Weroniki i Andrzeja Apostoła. Pod figurami św. Longina i św. Andrzeja znajdują się zejścia do Grot Watykańskich, w których znajdują się sarkofagi papieskie i kaplice. W krypcie konfesji św. Piotra widoczny jest grób św. Piotra.
W absydzie kończącej część prezbiterialną, w otoczeniu pomników Pawła III i Urbana VIII znajduje się ołtarz zwany Katedrą św. Piotra. W centralnej jego części umieszczono brązowy tron (katedrę), w którego wnętrzu umieszczono drewniany tron pochodzący z przełomu XII-XIII wieku (jak ustalono podczas badań wykonanych w 1974 r.). Według tradycji miał to być jednak tron używany przez samego św. Piotra. Katedrę otaczają rzeźby przedstawiające ojców kościoła: św. Ambrożego, św. Augustyna, św. Atanazego i św. Jana Złotoustego. Powyżej umieszczono witraż wyobrażający Ducha Świętego. Ołtarz został wykonany w 1665 przez Berniniego. W centralnej części kościoła, pod kopułą, znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego na polecenie papieża Urbana VIII. Brąz do wykonania konfesji św. Piotra pochodzi z belkowania przedsionka rzymskiego Panteonu. Cztery kolumny podtrzymujące baldachim o wysokości 28,0 m mają charakterystyczne dla baroku skręcone trzony. Ołtarz znajduje się ok. 7,0 m nad grobem św. Piotra (według badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1939-1950). Od ołtarza prowadzi zejście do Krypty św. Piotra (niedostępne dla zwiedzających). Cztery masywne filary podtrzymują kopułę o średnicy 42 m. Jej wnętrze podzielone zostało na ułożone promieniście pola i ozdobione mozaikami Cavaliera d'Arpino. Z poziomu posadzki najwyraźniej widoczne są podobizny czterech ewangelistów znajdujące się na pendentywach. We wnętrzu latarni wieńczącej kopułę zbudowany został balkon dostępny dla zwiedzających. Pod figurami św. Longina i św. Andrzeja znajdują się zejścia do Grot Watykańskich, w których znajdują się sarkofagi papieskie i kaplice. W krypcie konfesji św. Piotra widoczny jest grób św. Piotra.
Tu też przechowywane są paliusze które są przez Papieża nadawane nowo konsekrowanym biskupom i kardynałom, co jest czynione zwłaszcza 6 stycznia w dzien Epifani Groby papieskie i sarkofagi kropielnica w bazylice Św.Weronika
elementy kropielnicy Posąg Św.Weroniki Kilka widoków z Placu Św.Piotra w Watykanie Via della Conciliazione
Most św. Anioła (dla Włochów Ponte San Angelo) powstał na miejscu Mostu Eliasza, który został wybudowany na polecenie cesarza Hadriana. Owy cesarz zażyczył sobie rodzinnego mauzoleum na drugim brzegu Tybru, a ośmioprzęsłowy Most Eliasza miał umożliwiać łatwe dojście do tegoż. Jego budowa zakończyła się w 134 r. n.e. Później Mauzoleum Hadriana przemianowano na Zamek św. Anioła, siłą rzeczy więc i most zmienił nazwę. To, co możemy podziwiać dzisiaj, to pięcioprzęsłowa konstrukcja, licząca 35 metrów długości i 7 metrów wysokości. W XVI wieku postawiono na nim rzeźby dwóch świętych - Piotra i Pawła, a wkrótce most ozdobiły wspaniałe posągi aniołów. W drugiej połowie XVII wieku na cokołach ponad balustradami ustawiono natomiast barokowe rzeźby Berniniego. To wszystko sprawia, że zabytek prezentuje się wyjątkowo okazale. barokowe rzeźby Berniniego
Ulica Rzymu Widok na Watykan z kopuły bazyliki św Piotra Widok na plac św.Piotra z kopuły bazyliki
Nieco powyżej Watykanu za jego murami znajduje się generalna siedziba zakonu franciszkanów OFM. 
Na zdj widok z dachu Kurii Generalnej OFM na Rzym i Watykan Obiekt Kurii Generalnej OFM 
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Rzym
1pix użytkownik jurcyk_52 odległość 8 km 1pix
Włochy - Rzym i Watykan
1pix użytkownik wmp57 odległość 12 km 1pix
Włochy
1pix użytkownik szwagir odległość 14 km 1pix
RZYM La vita e dolce. . .
1pix użytkownik heidi odległość 14 km 1pix
Rzym i Watykan
1pix użytkownik marcepan odległość 14 km 1pix
Rzym - Centrum Świata cz-4
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 28.02.2014 15:39

również z przyjemnością obejrzałam...i pozdrawiam....

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 15.05.2009 22:21

:)) a owszem mam już dwie następne - na razie dojrzewają. Pozdrawiam Wszystkich i dziękuje za cieple i zyczliwe słowa.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 15.05.2009 22:15

... z przyjemnoscia obejrzałam :) pozdrawiam

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 15.05.2009 22:03

Znając Mocara to będzie niezła gratka na dobranoc;-) Zaczynam oglądanie;-)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 15.05.2009 12:33

39 tak jakoś odbiega kolorami od reszty.
hejka!

offca użytkownik offca(wpisów:54) - Użytkownik usunięty. dodano 15.05.2009 11:43

Fotka nr 18 poprostu REWELACYJNA :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!