m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Dworzec kolejowy w Asuanie, przed nami nocny przejazd pociągiem do Kairu. Planowy wyjazd miał być o 20-ej, ale jak to bywa z pociągami, wyjechaliśmy po 21-ej. O samym przejeżdzie krótko - nerwowo, przepychanki, podwójnie sprzedane miejscówki, ... ... i tak dojechaliśmy do Kairu. Planowo powinniśmy być w godzinach rannych, a tu już po 13-ej, trochę wygłodniali chociaż w pociągu można było kupić śniadanko.
W oczekującym na nas autokarze - niespodzianka! Suchy prowiant i soczek. Ponieważ byliśmy spuźnieni posiłek był podczas jazdy, a za oknami ulice, sklepiki, ... ... ludzie ... i klaksony samochodów!!! Kair koptyjski
Rzymska Twierdza - Fragment murów i dwie wieże są częścią twierdzy rzymskiejwzniesionej około 30r.p.n.e., po zwycięstwie Augusta nad Antoniuszem i Kleopatrą. Niegdyś mury tej twierdzy otaczały cały obszar, który ujęty jest zwiedzaniem, ale większa ich część została zniszczona przez Brytyjczyków w XIX wieku. Brama rzymska Kościół Al-Mullaka (Marii Panny) znany jako Zawieszony, ponieważ wspiera się na belkach ułożonych pomiędzy dwiema basztami rzymskiej bramy wodnej. Dziedziniec wewnętrzny z przepięknymi mozaikami - jedna z nich
Przechodzimy do wnętrza kościoła ... ... Al-Mullaka - Zawieszony. Dużo ludzi, każdy prawie z aparatem i ...te olśniewające lampy. Widok z okna na wieże rzymskie
a tera już spacerpkiem uliczkami Kairu kotyjskiego Al-Azhar i Uniwersytet Amerykański.
Al-Azhar - teologiczna uczelnia muzułmańska (medresa) w Kairze jest najsłynniejszą uczelnią w świecie muzułmańskim. 

Amerykański Uniwersytet w Kairze został założony w 1919 roku przez Amerykanów. Ta liberalna (jak na warunki państwa muzułmańskiego) uczelnia jest obecnie jedną z najbardziej prestiżowych szkół wyższych regionu. Uczelnia kształci studentów w języku angielskim. Następnym punktem zwiedzania jest Cytadela, a tymczasem podziwiamy mijane fragmenty miasta
Cytadela - w 1176 roku Saladyn wzniósł na szczycie wzgórz Mokattamu fortecę, która góruje do dziś nad Kairem Przez prawie 700 lat, od śmierci Muhammada Alego, Cytadela była oficjalną rezydencją niemal wszystkich władców Egiptu. Meczet Muhammada Alego, wzniesiony w latach 1830-1848 jest perłą pośród zabytków Kairu, wzniesiony w stylu osmańskich budowli Stambułu.

Cztery kopuły tworzą podstawę dla wielkiej centralnej kopuły, a dwa smukłe minarety dodają meczetowi lekkości.
Po zdjęciu butów wchodzimy do środka meczetu. Można bez ograniczeń robić zdjęcia, a jest naprawdę co fotografować. Wnetrze jest niezwykle rozległe i bodato dekorowane.
Na prawo od wejścia głównego za tymi drzwiami ... ... jest grobowiec Muhammada. Arkady otaczajace centralny dziedziniec. jak wyglądają widać na kolejnych zdjęciach.

A kim był Muhammad Ali? - wicekról Egiptu w latach 1805-1848 oraz 1848-1849. Często nazywany przez historyków twórcą potęgi tego kraju.

Podczas inwazji Napoleona na Egipt był członkiem oddziału albańskiego walczącego w wojsku osmańskim przeciwko Francuzom. Wsparty po ewakuacji francuskich wojsk przez lokalnych przywódców wymusił na sułtanie przyznanie tytułu paszy. Zorganizował czynny opór wobec inwazji brytyjskiej powstrzymując Anglików przed opanowaniem Egiptu. Poskromił wewnętrzną opozycję, krwawo rozprawiając się z mamelukami, za co został skrytykowany na arenie międzynarodowej. Przy pomocy zagranicznych specjalistów, pochodzących głównie z Francji, ulepszył armię i przyczynił się do rozwoju gospodarki. Prowadził wiele wojen, których celem było przekształcenie Egiptu w imperium. 

Dzięki centralizacji władzy przeprowadził reformę rolną, administracyjną i edukacyjną. Za jego panowania powstawało wiele fabryk, portów, rozwijały się miasta, handel i rzemiosło. Wprowadził monopol państwowy na większość strategicznych towarów. Za rządów Muhammada chłopi rozpoczęli masową uprawę bawełny, co w kolejnych latach doprowadziło do przekształcenia gospodarki Egiptu w monokulturową.

Pod koniec rządów stworzony przez niego system ujawnił jednak swoje wady.
Jeszcze widok wnętrza od strony wejścia głównego ... ... i jestem już na dziedzińcu centralnym. Mamy teraz czas wolny, a jest to przecież szczyt wzgórz Makattamu skąd rozpościera się panorama Kairu, ale to już w drugiej części.

najbliższe galerie:

 
Kair i okolice
1pix użytkownik panda64 odległość 2 km 1pix
Egipt - Kair - Muzeum Egipskie
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Egipt (3) - Kolorowy handel
1pix użytkownik raul odległość 2 km 1pix
Egipt - centrum Kairu 2
1pix użytkownik marucha odległość 3 km 1pix
Kair
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 3 km 1pix
Kair/Aleksandria-bez biura podróży
1pix użytkownik mathew75 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 03.06.2009 11:24

Na dwóch zdjęciach zauważyłem przejeżdżające Lanosy.
Po maluchach , Fiatach 125p,Polonezach to kolejny popularny w Egipcie
produkt "made in Poland",
a przynajmniej na to wygląda.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!