m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Już było widać piramidy, a my mijamy jeszcze sklepiki i ... ... jeszcze jedna przerwa - perfumeria.

przed tysiacem lat Kair był jednym z największych centrów handlu korzennego, co wyjaśnia także jego pozycję jako dostawcy esensji zapachowych, miedzy innymi do francuskich fabryk perfumeryjnych, które mieszają je w wyjatkowe kompozycje zapachowe i rozcieńczają alkoholem. Egipskie perfumy powstają z rozcieńczenia esensji w oleju.
I tak po wąchaniu zapachów od piżma do kwiatu róży i lotosu, po demonstracji kształtów i rozmiarów flakoników stajemy przed wyborem: kupić - nie kupić? Giza -  miasto w starożytnym Egipcie leżące na lewym brzegu Nilu, około 20 km od Kairu. Obecnie trzecie co do wielkości miasto w Egipcie  - wchodzi w skład aglomeracji Kairu.

Giza znana jest jako miejsce jednych z najbardziej imponujących budowli starożytności, powstałych na tym terenie w większości w XXV w. p.n.e.

Jeszcze tylko bilety wstepu i ...  ... Piramidy - Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa
Od roku 1999, kiedy byłam tu pierwszy raz dużo się zmieniło (nie myślę o piramidach). Drogi asfaltowe, postawiony niezbyt ciekawy obiekt dla zrekonstruowanej słonecznej barki Khufu, miejscowi obsługiwacze turystów, których jest bardzo dużo - może przesadzam. Piramida Cheopsa, Wielka Piramida - wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. będąca częścią nekropolii memfickiej, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa.

Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony, zostały ustawione z wielką precyzją. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków. Obłożona delikatnym wapieniem z Tury. Niestety z tej obudowy już nic nie zostało. Ścięty wierzchołek piramidy spowodował, że jej wysokość zmalała do około 137,0 m. Piramida Chefrena - druga co do wielkości piramida w Gizie i grobowiec faraona Chefrena - czwartego z kolei władcy starożytnego Egiptu z IV dynastii. 
Do jej budowy użyto bloków skalnych ważących ok. 2,5 tony z wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj oraz z granitu z kamieniołomów w okolicach Abu Simbel. Jako jedyna posiada zachowane płyty okładzinowe, widoczne na jej wierzchołku. Waga niektórych z nich dochodzi do 7 ton.
Do wnętrza piramidy prowadzą dwa wejścia, jedno oddalone o kilka metrów od samej budowli, drugie na wysokości 11 m od ziemi. Oba korytarze prowadzą do komory grobowej, której dolna część została wykuta w skale. Na końcu komory znajduje się sarkofag wykonany z polerowanego granitu. Też trochę posłucham - wielbłąd. Wielbłady w oczekiwaniu na chętnych do przejażdżki
wiem, trzeba dojechać i gdzieś zaparkować, ale jak poptrzymy w prawo ... ... spokój, cisza i ten krajobraz I ja tu byłam, ... ... trochę zdjęć zrobiłam.
Trudne zadanie - gdzie stoi nasz autokar? Jak widać znalazł się, mijamy Wielkiego Sfinksa, a teraz ... ... jeszcze trochę na nogach ... ... i jesteśmy. Wielki Sfinks - wykuty z ogromnego bloku skalnego pozostawionego w wyrobisku z czasów Cheopsa, długi na ponad 70 m i wysoki na 20 posąg leżącego lwa ...
... z głową władcy w chuście nemes, prawdopodobnie wizerunek Chefrena. Wielokrotnie zasypywany przez piasek i odkopywany już za czasów starożytnych (m.in. za Totmesa IV). I każda obowiązkowo musi ... Opuszczamy Gizę, przed nami przejazd do Hurgady. Dziękuję i pozdrawiam.

najbliższe galerie:

 
Egipt - centrum Kairu
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Kair - kilka obrazków bez myśli przewodniej
1pix użytkownik felix odległość 1 km 1pix
Prawdziwy Kair..
1pix użytkownik fantoom odległość 1 km 1pix
Egipt - Kair
1pix użytkownik omektron odległość 2 km 1pix
Egipt cz.XII - Kair, Meczet Alabastrowy
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Kair & Giza
1pix użytkownik baracuda77 odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!