m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Właśnie w tym miejscu na Starym Rynku zakończyliśmy spacer w poprzedniej galerii.Teraz z tego miejsca ruszymy dalej,widoczną w centrum ulicą na krótki marsz przez dzielnicę Josefov.
Dzielnica ta nie była jedyną żydowską enklawą w Pradze. Żydzi w licznej grupie pojawili się już w X w. Początkowo osiedlali się po obu stronach rzeki, głównie na Hradczanach. Król Wratysław II nakazał, by na ubraniu nosili żółte naszywki W 1096 r., podczas pierwszej wyprawy krzyżowej, w Pradze doszło do wielkiego pogromu. Odtąd Żydzi musieli przebywać w wydzielonej dzielnicy. W 1215 r., na mocy postanowienia soboru laterańskiego II, otoczono ją murem i objęto nadzorem, tworząc getto.  Pół wieku później Przemysł Ottokar II poddał Żydów osobistej władzy króla, który decydował zarówno o ich religijnej, jak i administracyjnej sferze życia. Drugi pogrom nastąpił w Wielkanoc 1389 r. Chrześcijański tłum wtargnął do getta, zamordowano około 3 tys. osób, puszczono z dymem wiele domów. Pomnik Franza Kafki ujeżdżającego golema postawiony przed synagogą Hiszpańską z okazji 80. rocznicy śmierci pisarza.
Synagoga Hiszpańska wyróżnia się bogatą ornamentyką wybudowano ją w 1868 r. w stylu pseudomauretańskim na miejscu wcześniej stojących tu obiektów.Ekspozycja wewnątrz prezentuje historię Żydów z Czech i Moraw. Odbywają się w niej również koncerty.
Praskim Żydom najlepiej wiodło się za panowania cesarza Rudolfa II (1576-1611). Jego finansami zajmował się Mordechaj Maisel - burmistrz Josefova i jeden z najbogatszych ludzi w ówczesnych Czechach. Dzięki wstawiennictwu i pieniądzom Maisela, w Josefovie wybudowano nowe synagogi, ratusz i łaźnie obrzędowe oraz utwardzono ulice. W 1745 r. cesarzowa Maria Teresa wypędziła Żydów z miasta. Wrócili do domów dopiero po trzech latach. Nazwę „Josefov” nadali swojej dzielnicy sami Żydzi. Chcieli podziękować cesarzowi Józefowi II który w 1781 r. wydał edykt o tolerancji. Znosił on obowiązujący od czasów Wratysława II przymus noszenia na ubraniu znaków odróżniających ich do chrześcijan. Zlikwidowano też bramy getta Od 1848 r. mieszkańcy getta mogli osiedlać się poza Josefovem (bogatsi niezwłocznie z tego prawa skorzystali). Po 50 latach w dawnych siedzibach zostali tylko najbiedniejsi. Puste domy stały się schronieniem biedoty i marginesu społecznego z pozostałych części stolicy.
Najlepszy okres dla kultury żydowskiej w Pradze trwał od 1848 r. do II wojny światowej. Tworzyli wtedy pisarze Franz Kafka, Rainer Maria Rilke i Franz Werfel. Stary Cmentarz Żydowski,Beth Chaim (po hebrajsku „dom życia”) - należy do szczególnie cennych zabytków tej części miasta jest najstarszym żydowskim cmentarzem w Europie - powstał w I poł. XV w. Najbardziej wiekowy zachowany grób należy do zmarłego w 1439 r. Avigdora Karo, poety i autora historii o pogromie Żydów w 1389 r. Cmentarz funkcjonował prawie trzy stulecia, a ostatniego zmarłego, Mosze Becka, pochowano w 1787 r. Niewielki skrawek ziemi mieści około 12 tysięcy nagrobków. Jest to zaledwie jedna ósma wszystkich grobów, bo w ciągu wieków pochowano tutaj aż 100 tysięcy zmarłych Przepraszam wszystkich miłośników Pragi że pokazałem znikomy ułamek tego co można tam podziwiać ale ...
Centrum dzielnicy żydowskiej opuszczamy przy kościele św. Szymona Judy wybudowanym w latach 1615-1620. Ogród hotelu InterContinental Praha a w tle Wydział Prawa  Uniwersytetu Karola. Ten widok to znają chyba również ci z Was którzy jeszcze nie odwiedzili Pragi - Hradczany. Górująca nad wszystkim Katedra św. Wita,Wacława i Wojciecha. Po prawej stronie między żółtymi murami znajdują się Stare Zamkowe Schody wiodące do wejścia na zamek pod Czarną Wieżą i na punkt widokowy.
Manesuv most przy placu Jana Palacha /student filozofii,19 stycznia 1969 dokonał samospalenia na placu Wacława w proteście przeciw ingerencji wojsk Układu Warszawskiego/ budynek skierowany frontem do mostu to Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola. A teraz znajdujemy się właśnie na placu Jana Palacha i podziwiamy Rudolfinum.Neorenesansowa budowla wzniesiona w latach 1876 - 1884.Początkowo mieściła się tutaj galeria obrazów, zbiory muzealne i sala koncertowa. W latach 1918 - 1938 służyła dla potrzeb Zgromadzenia Narodowego.Obecnie jest siedzibą Czeskiej Filharmonii dającej koncerty w sali  mieszczącej 1104 osoby. W latach 1945 - 1946 służyła jako siedziba parlamentu Czechosłowacji.
Teraz krótki spacer nad brzegiem Wełtawy spojrzenie pod mosty z kierunkiem nurtu rzeki i na ... ... drugi brzeg gdzie rosną Letenske sady i rytmicznie kiwa się metronom Praski powstały w 1991 r na miejscu największego na świecie pomnika Józefa Stalina zburzonego już w 1962 r.
Ten widok już znacie,no może oprócz mostu.Jest to Ćechuv most,najkrótszy most w Pradze 169 m wybudowany w latach 1905-08. To już widok z tego mostu na Wełtawę i Strakova akademie  dawne gimnazjum dla młodzieży szlacheckiej gdzie obecnie jest siedziba Premiera Republiki. Prawie ten sam widok plus wzgórze Petrin i trochę więcej statków którymi można popływać po Wełtawie. Z zoomowane wzgórze Petrin z jago największą atrakcją jaką jest Petřínská rozhledna kopia wieży Eiffela.Z daleka może i tak wygląda,ale z bliska ... zobaczycie póżniej. Taki widok przez balustrade jest z nabrzeża Alśovo na Hradczany i na ... ... Most Karola gdzie spotkamy się w następnej galerii.

najbliższe galerie:

 
Praga by night
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Praga
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
16 CZECHY Praga
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Praha
1pix użytkownik obserwator odległość 0 km 1pix
CZECHY 2 [PRAGA]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Czechy - Praga - Piwnym szlakiem
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
waldemar użytkownik waldemar(wpisów:64) dodano 10.10.2012 21:21

Zawz trafiałem na zamknięty cmentarz. Po prostu miałem pecha. Ale kocham Pragę
Pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 07.05.2009 12:25

Zdjęcie jest z lutego 2008 i rusztowania były od strony Małej strany tylko zadjęcie zrobiłem tak co by ich nie było widać.
A w tym roku w lutym były już tylko od strony Starego Miasta.
hejka!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9068) dodano 07.05.2009 11:37

Widzę, że z mostu Karola zniknęły już rusztowania. Byłem w grudniu 2008 i trwał na nim poteżny remont.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!