m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Lublin jest piękny o każdej porze roku. Ja odwiedziłam go wiosną, kiedy to w powietrzu unosił się zapach kwitnących drzew. Tutaj, we wczesnym średniowieczu była osada, która dała początek obecnemu Lublinowi. Jest to wzgórze Czwartek. Obecnie stoi tu kościół p.w. św. Mikołaja. Nazwa Lublin pochodzi prawdopodobnie od imienia jego pierwszego właściciela - Lubla.  Od kilkuset lat w herbie Lublina widnieje kozioł wsparty na krzewie winorośli. 
Ten koziołek jest znacznie młodszy, ale jak widać ma wielu sympatyków. :-)
Usytuowanie miasta na wzgórzach dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Na jednym z nich wznosi się zamek. Ten jest stosunkowo nowy, bo wybudowano go w XIX wieku. Smutną prawdą jest, że zamiast komnat królewskich, były tu więzienne cele, gdyż przez ponad 100 lat pełnił funkcję więzienia. Lubelska starówka ma swój klimat.
Lublin posiada najstarszy obiekt teatralny w Polsce, który popada w ruinę. O czasach jego świetności przypominają stylowe szyldy. Powtórka przed maturą?
Kamieniczki wokół Rynku cieszą oko o każdej porze dnia. Jedną z ciekawszych jest Kamienica pod Lwami. Na środku Rynku stoi dawny Trybunał Koronny - najwyższy sąd szlachty małopolskiej. Te kamienie to fundamenty po rozebranym kościele farnym.
Wg mnie najpiękniejsza wieża w Lublinie - Wieża Trynitarska. Krótko była własnością tego zakonu, ale nazwa pozostała... Z wieży można popatrzeć na miasto z lotu ptaka. Tutaj widzimy Bramę Krakowską, Nowy Ratusz i Krakowskie Przedmieście. Brama Krakowska to pozostałość po obronnych fortyfikacjach. Współcześnie jest chyba najbardziej rozpoznawalnym obiektem kojarzonym z Lublinem. Starówka sąsiaduje z Krakowskim Przedmieściem. Przed  wiekami było częścią ważnego szlaku komunikacyjnego, obecnie jego najbardziej reprezentacyjny odcinek przekształcono w deptak. Krakowskie Przedmieście to ulica banków, eleganckich sklepów i hoteli. Przed nami najpiękniejszy  z nich - hotel Lublinianka.
A to też centrum, tylko trochę zapomniane. W przeciwieństwie do turystów, mieszkańców czasami ogarnia nuda... Lublin jest jak ta kamieniczka:  upływający czas dodaje mu urody, a pozorne niedoskonałości - wdzięku. I jeszcze kilka ujęć Starówki:
Kamieniczki wokół Placu Zamkowego. Ulica Kowalska. To przy niej stoi budynek, którego fasada do dzisiaj przyciąga wzrok. Mam nadzieję, że niebawem napiszę bardziej rzeczowy komentarz. W tym momencie nic nie wiem na jego temat.:-( Widok Starówki od strony zamku. A na pożegnanie spojrzenie na Starówkę ze wzgórza Czwartek.

najbliższe galerie:

 
Roztańczony Lublin
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Lublin - moje ulubione Stare Miasto.
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
Majdanek
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Lublin - moje miasto. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Lublin - Zamek Lubelski
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Lublin 3 - Stare Miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 18.07.2017 23:43

U-optymisty - dziękuję za wizytę! Miło, że się podobało. Myślę, że Lublin warto zobaczyć. I tego Ci życzę. Pozdrawiam.:-)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 18.07.2017 20:16

nie byłem - czy będę to się okaże - bardzo ciekawy spacer, dziękuję :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 08.08.2013 21:29

pięknie i ciekawie opowiedziałaś o Lublinie, aż chciało by się zwiedzić :)
nigdy tam nie byłem.

elle użytkownik elle(wpisów:175) dodano 02.08.2013 09:55

Piękny Lublin :)

wo użytkownik wo(wpisów:382) dodano 03.11.2012 23:22

Piękne są. Pozdrawiam

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 04.02.2012 13:29

Nigdy nie byłem w Lublinie, przez co był to dla mnie ciekawy spacer. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.01.2011 10:56

Pięknie pokazałaś Lublin. Widzę, że sporo się zmieniło od mojej bytności - już dobre parę lat temu. Choć nadal wiele kamieniczek pozostało w formie mocno "malowniczej" to wygląda na to, że nie grozi już bliskie spotkanie ze spadającą cegłą. Dotychczasowe 3 wizyty było bardzo krótkie i powierzchowne. Chętnie bym tu wróciła na dłuższy spacer :) Pozdrawiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 10.01.2010 15:59

Lublin pięknie pokazany, nawet rozsypujące się kamienice nabrały uroku. Studiowałam tam i moje wspomnienia związane ze starówka to niestety sypiące się tynki. Wiem, że coś tam się dzieje, ale bardzo wolno.

gniady użytkownik gniady(wpisów:50) dodano 10.01.2010 15:28

Dziękuję za te piękne zdjęcia z Lublina. Studiowałam tam, więc dla mnie to jedno z najukochańszych miast w Polsce i ta galeria sprawiła mi dużo radości.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 31.07.2009 20:43

Reni, ja też mam wiele wspomnień związanych z tym miastem. Jest dla mnie szczególne, i chyba takim pozostanie już na zawsze. Pozdrawiam!

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 29.07.2009 12:24

Dziękuję za wizyty w mojej Galerii...ciesze się że choć trochę się podobało...Lublin piękne miasto...mam z nim związane wiele wspomnień...:))

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 10.05.2009 09:59

Borek, jest coraz lepiej.:-) Bywam w Lublinie dość często i widzę, jak starówka nabiera blasku. Turyści też coraz chętniej tutaj zaglądają. Przechodząc w tłumie zwiedzających na własne uszy słyszałam słowa zachwytu.
A o Kaplicy św. Trójcy nie zapomniałam. Zamierzam pokazać ją w innym albumie, ale z realizacją planów muszę troszkę poczekać.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!