m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Twierdza górująca nad Javornikim istniała już w 1225 roku. W XV wieku przejęli ją na krótko husyci, skąd dokonywali grabieżczych wypadów na ziemie biskupie księstwa nyskiego. W 1433 roku, gdy husytów już wyparto, twierdza była tak zniszczona, że biskup Konrad Oleśnicki kazał ją zburzyć. W takim stylu, w jakim ją obecnie oglądamy - renesansowym, odbudował ją biskup Jan Turzo (1506-1520). Górę nazwał Janową, na cześć patrona biskupów wrocławskich - św. Jana. Do zamku dochodzimy dosyć stromymi schodami. Po drodze mijamy takie malownicze domki. Ławka upamiętniająca pobyt w Javorniku, na dworze biskupa wrocławskiego, Josepha von Eichendorff, niemieckiego poety okresu romantyzmu, który pochowany został w Nysie. Skarpa bujnie porośnięta pnącą się po niej roślinnością.
Niebywałego rozkwitu miasto doczekało się po roku 1766. Wówczas na tutejszy zamek przybył biskup Schaffgotsch. Za jego panowania Javornik stał się muzycznym ośrodkiem Śląska, gdyż w roku 1769 przybył do służby biskupstwa wybitny kompozytor i wirtuoz Karel Ditters z Dittersdorfu (1739-1799). Współcześnie co roku organizowany jest w Javorniku festiwal poświęcony jego twórczości. W maju to miejsce wygląda szczególnie pięknie. Zamek stosunkowo niedawno był odnawiany. Budynki go otaczające wciąż czekają na swoją kolej do renowacji. Zamkowa wieża zegarowa. Brama prowadząca do zamku jest nieco nadszarpnięta zębem czasu. Metalowy fragment bramy.
Na zamku Janski Vrch dochowało się gazowe oświetlenie wnętrz i głównego dziedzińca zamku.Gaz został doprowadzony na zamek już w roku 1906 a gazowe żyrandole i lampy świeciły do roku 1932. Ozdobny detal na ścianie zamku. Dzisiaj na zamku znajduje się muzeum. Szczególnie ciekawa jest ekspozycja fajek. Najstarszy wodociąg został zbudowany już za biskupa Hohenloha, więc na przełomie XVIII i XIX wieku. Fragment zabudowań przy zamkowych.
Zamek widziany z różnych perspektyw. Zamek otoczony jest sporym parkiem. Ze wzgórz zamkowego rozciągają się piękne widoki na okolicę.
Jeśli nieco wytężyć wzrok, to widać w oddali nasze Jezioro Otmuchowskie. O tej porze roku, dodatkowym efektem są kwitnące pola rzepaku. Samo miasteczko sprawia również miłe wrażenie. Sporo kamieniczek w centrum, w okolicach rynku jest odnowionych. Inne są w trakcie remontów. W miasteczku można spotkać wielu rowerzystów.
Jest jednak jedna kamienica w samym centrum, której wygląd od lat nie ulega żadnej zmianie. Charakterystycznym punktem w krajobrazie miasteczka jest parafialny kościół św. Trójcy. Kościół pochodzi z 1781. Piękny kasztanowiec rosnący przy kościele. Ozdobny detal na domu w bliskim sąsiedztwie kościoła. Sam kościół ma wystrój barokowy.
Jeden z bocznych ołtarzy. Ozdobna ambona. Ciekawy architektonicznie dom seniora. Miejski ratusz. Oryginalna fontanna w kształcie piramidy. Ratusz z nieco innej perspektywy.
Fragment ozdobnej kolumny w okolicach ratusza. Na tym kończymy naszą krótką wycieczkę po miasteczku.

najbliższe galerie:

 
Lądek,okolice - Javornik
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
Javornik- zamek Jansky Vrch
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Javornik i okolice
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 0 km 1pix
Javornik
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
po czeskim kraju - Bernartice
1pix użytkownik u-optymisty odległość 5 km 1pix
Lądek,okolice - Borówkowa
1pix użytkownik knfred odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.05.2009 18:53

W tej kamienicy 31 to sprzedają dopalacze i pewnie nie odnawiają jej bo mało na tym zarabiają.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!