m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Rezerwat krajobrazowy, częściowy utworzony w 1963 r. Obejmuje powierzchnię 20,41 ha. Rezerwat obejmuje część Doliny Sanki, stanowiący wąwóz skalny o wysokości ok. 80 m na odcinku między wsiami Czułów i Mników. Chroniony tu jest również drzewostan grądowy oraz zbiorowiska muraw kserotermicznych i naskalnych. Na pierwszym zdjęciu znaki - ( szlak niebieski ) turystyczne prowadzące do doliny. oraz tablica informacyjna ustawione przy samym wejściu na scieżke , obok szałas i parking , ponieważ jest zakaz wjazdu wszelkim pojazdom z silnikiem spalinowym. W dolinie znajduje się około 10 jaskiń i grot, w tym m.in. grota Nad Potoczkiem, Jaskinia Nad Matką Boską, która zasłynęła z licznych znalezisk archeologicznych, które po latach okazały się falsyfikatem. W rezerwacie spotkać można liczne nietoperze chroniące się w jaskiniach. Ptaki reprezentowane są przez pustułki, ortolany i słowiki rdzawe. Brzegi doliny porastają buki, dęby i jawory. Na skałach rosną m.in.: koniczyna długowłosa, oman szorstki, fiołek kosmaty, parzydło leśne i kozłek trójlistkowy. Na jednej ze skał widnieje malowidło sakralne pierwotnie z 1825 lub 1824 r. [wg najnowszych informacji, starsze źródła datowały malowidło na 1863 r. - przyp. autora], wykonane przez taternika i malarza Walerego Eliasza Radzikowskiego. Oryginalne cenne dzieło namalowane zostało przez Korpaka - artystę malarza mającego swoją pracownię w Mnikowie na Malarni.
Przed pierwotnym malowidłem w 1952 r. m.in. modlił się ksiądz Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Dzieło to zostało zniszczone prawdopodobnie z powodu bezmyślności. Próbowano je odnowić niestety przez wykonawców bez wystarczającego doświadczenia z zakresu sztuki malarskiej w związku z czym nie dość, że efekty artystyczne były fatalne, to na dodatek na farbie olejnej której użyto do odnowienia nie chciała się chwycić farba stosowana przy kolejnej próbie rekonstrukcji dzieła tym razem prowadzonego przez studentów ASP. W związku z tym problemem technicznym studenci częściowo skuli malowidło olejne w wyniku czego część koloru zachowało się jedynie w dolnych partiach. Obecnie Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa prowadzi działania mające pozwolić na zrekonstruowanie pierwotnego malowidła, którego zdjęcia zachowały się do dzisiaj a współczesne techniki pozwalają odtworzyć dzieło z gwarancją kilkusetletniej trwałości. Widok z góry od ołtarza pod skałą z Matka Boską
Potok śanka wije sie pośród skał wapiennych i roślinności Spacer doliną jest przesycony róznymi zapachami traw kwiatów i ziół Drewniane mostki i kładki dodają uroku i piękna A odgłosy i spiew ptaków wprost oszałamia zmysły i koji duszę
Jedynym makamentem doliny jest pobliskie lotnisko w Kraków Balice z którego co jakiś czas startują maszyny i swoim hukiem odwracaja uwagę piękna, ciszy w jakim sie znajdujemy. Tu jest dodatek zdjęć z Doliny Mnikowskiej już z 2016 roku, czyli 7 lat  później .
Malowidło MB na skale już odnowione.
Zalew w Kryspinowie, zaledwie kilka kilometrów od dolinki Mnikowskiej w stronę Krakowa. Kraków Bielany klasztor Kamedulski Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Dolina Mnikowska i nie tylko 2006 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Podkrakowskie perełki turystyczne
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Dolina Mnikowska
1pix użytkownik camel17 odległość 3 km 1pix
Po naszemu
1pix użytkownik watcher odległość 6 km 1pix
Opactwo Benedyktyńskie -TYNIEC
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik maryush odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 27.02.2011 21:58

Do tej doliny mam w zasadzie niedaleko.W kalendarzu zwiedzania dolina była ujęta już dwa razy.Mam nadzieję że przy trzecim wpisie wreszcie tam pojadę.Ciekawe fotografie,może mnie zmobilizują do odwiedzenia tej dolinki.

weronika użytkownik weronika(wpisów:238) - Użytkownik usunięty. dodano 27.07.2009 16:38

bardzo przyjemny spacer odbyłam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 31.05.2009 15:04

Fajne miejsce z górskim posmakiem.
Mostek to chyba tylko jeden nam zaprezentowałeś.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!