m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Asyż rozsławił św. Franciszek (Giovanni Bernardone), który tutaj się urodził w 1181 roku. To najważniejszy włoski święty i założyciel największego na świecie (licząc różne odłamy) zakonu. Powoli zbliżamy się do starej bramy miejskiej. Prace przy budowie Bazyliki św. Franciszka zostały rozpoczęte w 1228 r., zaledwie w dwa lata po śmierci Świętego. Jest to dwupoziomowa bazylika z kryptą. Bazylika dolna została ukończona w 1230 r. i w niej pochowano św. Franciszka. Bazylikę poprzedza dziedziniec otoczony krużgankami zbudowanymi w XV wieku. Do kościoła dolnego prowadzi podwójny portal z drugiej połowy XIII wieku. Nad pięknie ozdobionymi drzwiami widnieje napis: „Odpust zupełny codziennie na zawsze” Najważniejszym miejscem w kościele dolnym jest zejście prowadzące do krypty, w której znajduje się Kaplica Grobu św. Franciszka. Okno z witrażem.
Dziedziniec klasztoru Sykstusa IV Kościół górny zbudowany został z białego kamienia w stylu gotyckim. Jego wnętrze zdobi wspaniały portal oraz cykl fresków w 28 obrazach przedstawiających życie Świętego Franciszka. Autorem jest Giotto, który obrazami rozsławił to miejsce na cały świat. Fragment portalu kościoła górnego. Ozdobna rozeta. Baranek - symbol jednego z ewangelistów.
Bazylika została zbudowana na Wzgórzu Piekielnym (nazwa szczytu związana jest z wykonywanymi na nim wyrokami śmierci). Dzień po kanonizacji św. Franciszka, w dniu 17 lipca 1228, papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie. Sześciotysięczne miasto rozciąga się na zachodnim zboczu Góry Subasio (1290 m n.p.m.). Starymi uliczkami, które otoczone są kamiennymi kamienicami  udajemy się do centrum miasta. Jak widać św. Franciszek obecny jest wszędzie.
Obowiązkowy przystanek na podziwianie panoramy okolic Asyżu. Powoli zbliżamy się do Placu Ratuszowego (Piazza del Comune), na którym wznosi się Ratusz (Palazzo dei Priori) - siedziba administracji. Dzisiejszy rynek to dawne Rzymskie forum. Wznosząca się wieża to Torre del Popolo, z Dzwonem Pochwalnym który ma wyryty tekst z „Pochwałą Stworzenia” Z okresu rzymskiego pochodzi świątynia Minerwy, obecnie kościół Santa Maria sopra Minerva. Ze starożytnej świątyni pozostała jedynie fasada w porządku korynckim. Plac Ratuszowy otoczony jest starymi budynkami. Można tu na chwilę zatrzymać się, aby odpocząć i napić się pysznego cappuccino.
Jakieś mocno kolorowe zwierzątko wypełzło na mur :) Każdy zaułek tego miasta kryje w sobie historię. Fragment fontanny z 1762. Stare mury i kwiaty - piękne połączenie. Katedra św. Rufina (San Rufino) - piękny kościół romański z XII wieku. Jego fasada jest urzekająca w swojej prostocie i jednocześnie finezyjnym wykonaniu. W tympanonie głównego portalu jest koło, a w nim ukazany jest Chrystus triumfujący. Poza kołem umieszczono postacie Matki Boskiej karmiącej i św. Rufina.
Trzech siłaczy stojących na zwierzętach stara się podtrzymać rozetę. Dwa duże ptaki stanowią ozdobę tympanonu nad prawym portalem. Jeszcze kilka detali ze zwierzętami. Widok na San Rufino z nieco innej perspektywy. Na placu Santa Chiara mieści się kościół Świętej Klary. Świątynia została zbudowana na terenie poprzedniego kościoła San Giorgio, w którym było złożone ciało Świętego Franciszka od chwili jego śmierci aż do momentu przeniesienia do wielkiej Bazyliki. Bogato zdobiona rozeta Kościoła św. Klary.
Widok na stare miasto. Na Piazza Chiesa Nuova stoi kościół (o tej samej nazwie) w stylu renesansowym z piękną kopułą. Tutaj znajdował się dom rodzinny Świętego Franciszka. Pomnik rodziców św. Franciszka. Ojciec, Pietro Bernardone był zamożnym kupcem sukiennym. Jego matka, Pika, pochodziła z Pikardii. Fragment wnętrza kościoła. Nad całym miastem góruje zamek Rocca Maggiore. Obecny wygląd to pozostałości z fortecy z XIV wieku.
Z murów fortecy roztaczają się piękne widoki na okolicę. Niestety, zabrakło mi czasu aby sprawdzić to osobiście. Niedaleko Bazyliki Świętej Klary na Piazza del Vescovado (Plac Biskupstwa) znajdują się Pałac Biskupi oraz bazylika Santa Maria Maggiore. Widok nieco od tyłu na kościół św. Klary. Porta Nova - jedna z bram Asyżu. Santa Maria degli Angeli (Bazylika Matki Bożej Anielskiej) - kościół nad kościołem. Zbudowana została nad niewielkim kościółkiem pochodzący z X wieku nazywanym Porcjunkula (Cząsteczka) To w niej Święty Franciszek rozpoczął swoje nauki i obok niej zmarł. Dawniej w tej okolicy rósł las, a kościółek był kapliczką.
Figurka Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu została umieszczona na szczycie fasady podczas przebudowy będącej skutkiem trzęsieniem ziemi w 1923 roku. Przy bazylice znajduje się Ogród Różany - rosną w nim krzewy róż pozbawione kolców. Zgodnie z życiorysem świętego, są to róże rosnące już za jego życia w pobliżu zajmowanej przez niego celi. Franciszek nie chcąc ulec pokusie odejścia od obranego sposobu życia rzucił się w nie. W tym momencie róże straciły kolce i tak rosną do dzisiaj.

najbliższe galerie:

 
Asyż - od  Franciszka
1pix użytkownik King_Kong odległość 0 km 1pix
Italia - średniowieczny Asyż
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik zedowicz odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik tom odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
ASYŻ - Miasto Św. Franciszka    cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 03.12.2009 15:06

jak jechałem z wycieczką do Asyżu myślałem sobie, że znowu będziemy oglądać kościoły itp. jednak po zobaczeniu kościoła a później miasta oniemiałem. fajnie przedstawione w Twojej galerii. pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 06.06.2009 17:57

Miasto moje ukochane.:-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 06.06.2009 08:46

A ja napiszę za Gabrielem :-)))
Pozdrawiam

gabriel użytkownik gabriel(wpisów:42) - Użytkownik usunięty. dodano 02.06.2009 21:38

Napisze jak Borek,bylem w Asyżu,piekne miasto,
Lubie te klimaty i dzieki za odświeżenie pamieci.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 01.06.2009 09:42

Bardzo lubię takie klimaty... mówią wieki...
Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 31.05.2009 21:29

Pięknie ukazana galeria - Gratuluje !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!