m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Jadąc drogą krajową z Świebodzina do Międzyrzecza przejeżdżamy przez Gościkowo, gdzie naszym oczom ukazuje się ciekawy obiekt architektoniczny - wydawałoby się zamek.
Zatrzymaliśmy się i zaskoczenie.
Nasze zmysły zostały uruchomione „pełną parą” , raczej (skądinąd znajomym zapachem)  oparami z sąsiadującej z tym obiektem gorzelni. 
Obiektem tym nie był zamek a wyremontowany zabytkowy pocysterski zespól klasztorny w Gościkowie -Paradyżu. Historia obiektu sięga XIII wieku gdy zakon cystersów założył tu Klasztor Wniebowzięcia NMP i gdy wieś Gościkowo otrzymała nazwę Paradius Matros Dei (Raj Matki Boskiej), później spolszczoną do Paradyż. Obraz przedstawiający wojewodę poznańskiego Bronisza wręczającego opatowi Cystersów doument fundacyjny. Na dokumencie widnieje inskrypcja, która w tłumaczeniu brzmi: Jeżeli ktoś odważy się naruszyć naszą darowiznę, niech będzie potępiony z Judaszem zdrajcą Pana na wieki w piekle. W górnej części obrazu widniał herb opactwa oraz wstęga z napisem: Znamienity pan Mikołaj Bronisz komes na Gościkowie z Dionizym swoim brałem, ufundował Paradyz Roku Pańskiego 1234.
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na obrazie umieszczono łacińskie inskrypcje. Treść jednej z nich  - Matko Boża pamiętaj o mnie, ozdobo Paradyża módl się za nami.
Obraz zyskał miano Matki Bożej Paradyskiej i przez stulecia pielgrzymowali do niego wierni z Wielkopolski i Śląska.
Drugi rozbiór Polski w 1793r, i włączenie opactwa w granice państwa pruskiego, przyspieszył upadek klasztoru. W 1796 r. rząd pruski postanowił na zagarniętych ziemiach przejąć na rzecz skarbu państwa dobra królewskie i duchowne. Po 600 latach od czasu fundacji, cystersi zmuszeni zostali do opuszczenia swojego opactwa, do którego już nigdy nie powrócili. Historia obiektu była bardzo burzliwa. W latach 1836-1926 znajdowało się tu Królewskie (pruskie) Seminarium Nauczycielskie , w latach 1922-1939 Niemiecka Państwowa Szkoła Średnia , w czasach II wojny światowej- zakład kształcenia nauczycieli i magazyny Luftwaffe. W lutym 1945 r. Paradyż został zajęty przez wojska radzieckie, które zorganizowały tutaj magazyn zbrojeniowy. Po opuszczeniu budynków przez wojska radzieckie, zajmowała je Milicja Obywatelska. W sierpniu 1945 r. dawne opactwo zostało przekazane Ojcom Salezjanom. Od 1952 roku znajduje się tu Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu W 1966r. prawie dokładnie w 200 lat od czasu, kiedy w XVIII wieku cystersi paradyscy przeprowadzili gruntowną „barokizację” kościoła i klasztoru, podjęte zostały prace nad przywróceniem stylu gotyckiego wnętrza kościoła. Oczyszczone zostały ceglane elementy gotyckie, żebra na sklepieniach naw. Z odnowionym barokowym ołtarzem i innymi elementami wnętrza harmonizowały wyeksponowane gotyckie detale.
Od roku 2005 trwa kolejna renowacja kościoła i klasztoru współfinansowana przez UE . Odnowiono także prześliczne i cudownie brzmiące organy. Dwukondygnacyjny ołtarz zwieńczony jest niezwykle bogato zdobionym baldachimem, z rzeźbami przedstawiającymi postaci świętych. Po bokach obrazu z Wniebowzięciem NMP umieszczono figury przedstawiające z lewej strony świętych: Piotra, Grzegorza Wielkiego i Augustyna, natomiast z prawej - świętych: Pawła, Ambrożego i Hieronima. W górnej części ołtarza, po bokach obrazu ze św. Marcinem, umieszczono mniejsze figury świętych, po lewej stronie: św. Benedykta z Nursji i św. Wojciecha, a po prawej św. Bernarda z Clairvaux i św. Stanisława. Zwiedzanie obiektu możliwe jest z przewodnikiem i zapewniamy, ze warto się zatrzymać i obejrzeć tak Kościół jak i obiekty seminarium oraz przylegające ogrody. Czas opuścić bramy klasztoru pozostawiając w pamięci dobre wspomnienia z Paradyża, czyli „Raju Matki Boskiej”

najbliższe galerie:

 
Ziemia Lubuska-Gościkowo-Paradyż
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Gościkowo Paradyż - opactwo cystersów.
1pix użytkownik papakredki odległość 0 km 1pix
Gościkowo - Paradyż
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Ziemia Lubuska-Międzyrzecki Rejon Umocniony
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
Boryszyn i Pniewo, czyli MRU przejazdem.
1pix użytkownik papakredki odległość 4 km 1pix
Boryszyn
1pix użytkownik maniana odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 01.01.2010 22:36

Podziwiam za zdjęcia wnętrz, cała galeria wysokiej jakości

mih83 użytkownik mih83(wpisów:5) dodano 29.07.2009 19:02

No powiem , że oko masz:) To są moje rodzinne strony gdzie bywałem setki razy a Ty uchwyciłeś to co jest najciekawsze. Jest tam wiele innych ciekawych miejsc jak choćby katakumby , ale żeby tam wejść to trzeba mieć chody. Powiem nie skromnie, widziałem;) Szkoda ,że tak mało zdjęć ale i tak daje 10 za całokształt galerii.

maniana użytkownik maniana(wpisów:269) dodano 03.06.2009 22:22

Macie rację D i L, Paradyż to Raj - dla oczu, dla duszy no i dla uszu. Rokrocznie od 2003 roku odbywa się tu doskonały festiwal pod nazwą Muzyka w Raju.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!