m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Plaża w Salonikach nie cieszy się zbytnim ruchem wypierają ją plaże na nieco oddalonej Riwierze Olimpijskiej. Na horyzońcie widać miasto SALONIKI,które jest drugim co do wielkości (po Atenach) miastem Grecji. A to wiszące Klasztory Meteora,skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Wiszące klasztory Meteora znajdują się niedaleko miasta Kalambaki..Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół grekokatolickich i prawosławnych klasztorów (monastyrów).W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Obecnie w największym z nich, w którym jeszcze sto lat temu przebywało stu dwudziestu mężczyzn, dzisiaj mieszka trzech zakonników. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko sześć klasztorów – cztery męskie i dwa żeńskie.Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet. Meteory-wspaniałe skały. Zdobywcy Meteora !!! Widok ze szczytów Meteorów...
Delfy - ruiny świątyni Apolla.
Delfy, obecnie Kastri, w starożytności miasto greckie, położone w Fokidzie u stóp Parnasu,13 km od zatoki Korynckiej, 160 km od Aten. Starożytni uważali Delfy za środek ziemi. Przepiękny most niedaleko Olimpii. OLIMPIA-to najsławniejsze w starożytnej Grecji miejsce kultu religijnego Zeusa.Najważniejszą budowlą była ukończona w ok. 456 p.n.e. świątynia Zeusa. Wewnątrz świątyni znajdował się jeden z tzw. siedmiu cudów świata – posąg Zeusa dłuta Fidiasza.
Wokół sanktuarium powstawały obiekty sportowe:
  * stadion na 20 tys. widzów
  * hipodrom
  * gimnazjon z palestrą
  * łaźnie
  * buleuterion, prytanejon Katedra Św.Andrzeja A to wnętrze Katedry Św.Andrzeja.
Kanał Koryncki – łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim.Został zbudowany w latach 1882-1893. Dzięki niemu niektóre statki mogą zaoszczędzić 400 km podróży, którą musiałyby odbyć wokół Peloponezu. Niestety jego szerokość sprawia, że jest on zbyt wąski dla nowoczesnych dużych jednostek. Kanał używany jest głównie przez statki turystyczne. Rocznie pokonuje go około 11 000 statków.Pierwsze plany przekopania (a mówiąc dokładniej wykucia w skalistym podłożu) kanału w tym miejscu sięgają czasów VI w. p.n.e., a przypisuje się je Periandrowi. W roku 67 Neron nakazał kopanie kanału 6 000 niewolników. Kanał Koryncki:

wymiary kanału:
  * długość: 6343 m
  * szerokość: ok. 24 m
  * głębokość: 7-8 m
  * wysokość: do 79 m
Muzeum w Epidauros. W EPIDAUROS (Epídavros) znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Grecji antycznej - wspaniały starożytny teatr, zbudowany pod koniec IV w. p.n.e. przez Polikleta Młodszego.
Sam teatr był częścią jednego z najważniejszych sanktuariów świata starożytnego, w którym oddawano cześć Asklepiosowi, patronowi sztuki lekarskiej. EPIDAUROS. 
Ze względu na fenomenalną akustykę, co roku od wielu lat wystawiane są tutaj – w ramach Festiwalu Ateńskiego – dramaty antyczne (pt. i sb. wieczór, od czerwca do ostatniego weekendu w sierpniu), przede wszystkim Sofoklesa, Eurypidesa i Ajschylosa. Nafplion to wyjatkowe miasto. Pięknie położony i elegancki,obecnie bardzo chętnie odwiedzane przez Greków i turystów z zagranicy.
Nafplion to 1-sza stolica niepodległej Grecji. Starożytny Korynt.
W okresie starożytnym Korynt należał do największych i najbogatszych miast Grecji. Ateny-stolica i największe miasto Grecji (liczbz ludności ok.8mln). Współczesne Ateny są zatłoczone, przeludnione i przeciążone ruchem. Ponadto są one zagrożone alarmująco wysokim poziomem zanieczyszczeń. Teatr rzymski Herodesa Attyka w Atenach. Ateny-widok ze wzgórza Akropolu. Przepiękny widok na Ateny.
Akropol ateński (gr. akropolis - górne miasto) to położona w Atenach 157-metrowa skała, dominująca nad miastem. Jest dobrze widoczna z każdej części Aten.Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Takie pamiątki można było kupić... Przylądek Sounio - jest to najbardziej na południe wysunięty punkt Attyki, przez stulecia wskazujący drogę żeglującym między Pireusem a wyspami. Przylądek Sunio, jeden z najwspanialszych i najbardziej malowniczych miejsc w Grecji, szczególnie o zachodzie słońca, Homer nazywał go „świętym przylądkiem”, na samym krańcu stoi Świątynia Posejdona z V w.p.n.e. a w słoneczne dni możemy zobaczyć pobliskie wyspy. Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Atenach. Stadion Olimpijski a Atenach.
Stadion jest położony na stoku wzgórza Ardettos, na miejscu starożytnego stadionu z IV w. p.n.e., który wybudowano za panowania Likurga.
Stadion uderza nieskazitelną bielą marmuru i doskonałą symetrią, nieodbiegającą od tej, którą przedstawiał za czasów antycznych. Ma rzędy siedzeń wykonanych w ziemi oraz marmurowe fotele dla ważnych osobistości.

najbliższe galerie:

 
ATENY-Narodowe Muzeum Archeologiczne
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Ateny-Akropol
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Grecja - Ateny
1pix użytkownik kamila_kula odległość 3 km 1pix
Ateny. Narodowe Muzeum Archeologiczne
1pix użytkownik wo odległość 5 km 1pix
ATENY 1 - UROKI MIASTA
1pix użytkownik afrodyta odległość 5 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ateny (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 23.11.2009 22:49

bardzo przyjemna galeria z nutką historii w tle

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 07.07.2007 22:51

naprawdę dobra galeria
stawiam 5 bo się należy

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 17.03.2007 00:34

Naprawde dobra galeria ! Lubie !

I jest Swiety Andrzej, domyslasz sie, ze to moje imie ! Stawiam "5". Nie przejmuj sie "pozytywnymi" ocenami, w tym portalu sa ludzie, którzy wlaczaja sie tylko po to by dac "1" dobrym galeriom.

pecio użytkownik pecio(wpisów:10) dodano 08.02.2007 19:09

Dzięki za pozytywne oceny !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!