m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Montserrat wygląda jak wysoka skalna enklawa na płaskim terenie, tak naprawdę jest to dno morskie , 25 milionów lat temu bylibyśmy właśnie na pełnym śródlądowym morzu. Wypiętrzenia skorupy ziemskiej wyniosły to dno w górę, wystawiając na działanie erozji, przez co teraz mamy okazję podziwiać skałę fantazyjnie wyrzeźbioną przez wiatr. W sredniowieczu zastanawiano sie czy nie jest to miejsce ukrycia Swietego  Graala. Gora kojarzona jest tez z inna historia...podobno 50 lat po narodzinach Chrystusa uczen jego, Piotr ukryl wlasnie w tych gorach figorke Madonny ktora wyrzezbil sw.Lukasz .Figurka zostala odnaleziona w 880  roku przez miejscowa ludnosc.  Mimo wysiłków wydobycia jej z groty, ta ani drgnęła. To niespodziewane zajście uznane zostało za pierwszy cud i wkrótce w okolicznych jaskiniach ulokowali sie pierwsi zakonnicy, przede wszystkim benedyktyni. Klasztor na Montserrat wzniesiono z kamienia pochodzącego z tejże góry. Tradycja nakazuje Katalończykom przybyć tu choć raz w roku, a nowożeńcom - z tego właśnie miejsca wyruszyć w podróż poślubną. Rzeźba Matki Boskiej zwana Czarnulką (La Monereta) usytuowana jest wysoko, dokładnie nad głównym ołtarzem Grota obok klasztoru jest oswietlona setkami kolorowych lampek, kazdy moze zaswiecic swoja...we wlasnej intencji.
Obok Klasztoru znajduje sie takze droga krzyzowa. Montserrat (1236 m n.p.m.) znaczy „przepiłowana góra”. Nastepna legenda glosi ze 
jej fantazyjne pofałdowania są efektem działań aniołów-rzeźbiarzy, którzy używając złotej piły, przygotowali w tym miejscu dom dla Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Trudno sie z ta legenda nie zgodzic, widoki sa wspaniale.
Jedna z pustelni.
Zatrzymujemy sie co jakis czas, napotykamy rzezby, pomniki i kapliczki. Im wyzej tym wspanialej.
Nadchodzi wieczor, panorama piekna. W oddali widok na Pireneje. Dojazd z Barcelony, z Plaça d’Espanya (linia R5 w kierunku Manresa) zapewniają pociągi FGC. Podróż trwa 50 minut, z Montserrat Aeri, co 15 minut kursuje kolejka linowa.

najbliższe galerie:

 
Montserrat
1pix użytkownik maja-maja odległość 1 km 1pix
Katalonia - Montserrat
1pix użytkownik nata44 odległość 1 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik alexia944 odległość 2 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 6 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik muzelea odległość 7 km 1pix
Montserrat - Klasztor
1pix użytkownik afredx odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 14.10.2009 17:52

Ale galeria jest ciekawa i obejrzałem z zainteresowaniem

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 30.06.2009 14:28

Jak na komórkowe to nie jest żle.
hejka!

donita użytkownik donita(wpisów:75) dodano 19.06.2009 19:06

Masz racje, mam nadzieje ze nastepnym razem aparat sie nie popsuje , pozdrawiam rownież :-))

dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 18.06.2009 20:33

Miejsce piękne, wiele o nim słyszałem, niestety na niektórych zdjęciach widać że komórka nie sprawdza się w tej roli. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!