m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
w drodze do Wilna na chwilę się zatrzymałem w małej wiosce Rudomina. Książe Witold kiedyś tu przegrał z Krzyżakami. Na małym cmentarzu takie ładne figurki drewniane, a nazwiska pogrzebanych tu zmarłych to zupełnie jak w Polsce. Każdy zresztą z mieszkańców pięknie mówi po polsku. jeden z najlepiej znanych zabytków Wilna - cmentarz na Rossie., zajmuje ponad 10 ha. Znalazło tu spoczynek wielu zasłużonych Polaków.jak np. Joachim Lelewel, Euzebiusz Słowacki (ojciec Juliusza), Władysław Syrokomla, Karol Podczaszyński, Bałzukiewicz i inni. W tym grobie spoczywa matka i serce syna Maria z Bilewiczów Piłsudska. 12 maja 1926 wojsko polskie pod bronią poszło do miejscowości gdzie była pochowana matka i „poprosiło” o wydanie ciała, Litwini troche się opierali ale szybko ustąpili i przeniesiono ciało na Rossę. Tak mi opowiadali napotkani mieszkańcy. spoczywają tu żołnierze polegli w 1919 roku, w drugiej wojnie 1939 roku oraz AK owcy z 1944 roku Ostra Brama  - Brama Jutrzenki po litewsku
Ostra Brama herb Litwy - Pogoń  trzymany przez gryfy kościół św. Teresy, tu kiedyś przez rok stała urna z sercem marszałka Piłsudskiego czekając na pochówek razem z matką, na Rossie. Malowidła autorstwa Kanuta Rusieckiego. kaplica Ostrobramska pierwotne napisy polskie zostały z rozkazu carskiego namiestnika Murawjowa zastąpione łacińskimi - „Matko Miłosierdzia pod Twoją opiekę uciekamy się” historia obrazu….pewne źródła głosiły że jest to portret Barbary Radziwiłłówny….ale eksperci odrzucili tą wersję.   Portret namalowany jest na (2 m x 1,6 m) dębowej desce pokrytej podkładem kredowym przez nieznanego autora. Pierwotnie Madonna ubrana była w granatową chustę, okrywającą postac i pąsową suknię. W XVIII w pokryto obraz srebrną (pozłacaną) okrywą pozostawiając jedynie skrzyżowane dłonie i twarz. 2 lipca 1927 roku papież Pius XI ukoronował obraz jako Królową Korony Polskiej. Udział wzięli Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, hierarchia kościelna i tysiące wiernych. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej uznawany był za cudowny od XVII wieku. Najżarliwsze modły wznoszono do Madonny w okresie rozbiorów. Na ścianach umieszczono ponad 8 tys. wotów dziękczynnych. cerkiew św. Ducha, na pierwszym planie, pod szybą, znajdują się relikwie trzech męczenników Jana, Antoniusza i Eustachego. Spod przykrycia wystają jedynie ich stopy w skarpetkach. wida że jedna para jest połamana.
Ignacy Domeyko unicki kościół św. Trójcy, nabożeństwa odbywają się tutaj w języku ukraińskim.
obok kościoła stoją zabudowania klasztoru Bazylianów, w których w czasach zaborów więziony był Mickiewicz, w tej celi Konrad wygłaszał wielką improwizację (III cz Dziadów)
cerkiew (chyba św. Mikołaja), nie można robic zdjęc w środku. na ulicach widac dużo takich pamiątek po bogatej przeszłości miasta plac, dzwonnica i katedra Trójcy Świętej, św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Męczennika.
W tym miejscu stała w swym pierwotnym kształcie pierwsza katolicka świątynia na Litwie w XIII w.
Spoczywa tu Aleksander Jagiellończyk, Barbara Radziwiłłówna, św. Kazimierz patron Litwy.
Koronowano tu Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego.
Kaplica św. Kazimierza
posągi królów trumna z prochami św. Kazimierza pałac prezydenta (starego) teraz już jest wybrany nowy prezydent - kobieta, uzyskała ponad 60% głosów w wyborach. we wnętrzu zabudowań Uniwersytetu Wileńskiego znajduje się kilka takich dziedzińców , ten tutaj to Dziedziniec Wielki. W 1579 król Stefan Batory wydał przywilej na założenie  Akademii Wileńskiej, przekształconej później w Uniwersytet. kościół św. Jana , konfesjonał Książe Adam Jerzy Czartoryski, kurator uniwersytetu, uczestnik powstania 1830-31
kaplica św. Anny (chyba) przekład Biblii na język polski wykonany przez jezuitę, ks. Jakuba Wujka.  Jakub Wujek miał dać przekład: „…któryby y własnością y gładkoscią Polskiej mowy z każdym przyszłym zrównał, y prawdą a szczyrością wykładu wszystkie inne celował.” przekład całej Biblii ukazał się dopiero dwa lata po śmierci Jakuba Wujka - w roku 1599. Przekład ten zastąpił nieudaną Biblię Leopolity i pełnił rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego przez 367 lat, aż do opracowania Biblii Tysiąclecia. to chyba Juliusz Słowacki kaplica tablica upamiętniająca Adama Mickiewicza Władysław Hrabia Umiastowski herbu Roch III
Dziedziniec Obserwatorium, bardzo przyjemne te dziedzińce, są ławeczki do posiedzenia księgarnia uniwersytecka , całe sufity pokryte malowidłami przedstawiającymi pisarzy i naukowców związanych z Uniwersytetem  Wileńskim. Freski malarza A.Kmieliauskasa. to chyba Samson ale w jakim kościele?? chyba dominikański kościół św. Ducha w korytarzu dojściowym do kościoła św. Ducha po drodze ze starówki do kościoła św. Anny, zamknięty i być może remontowany jakiś kościół, spodobała mi się jego wieża. prawdopodobnie to jest kościół Błogosławionej Marii Panny pomnik Mickiewicza  dłuta Gediminasa Jokubonisa z 1984r. Plac ten zapisał się w historii Litwy jako miejsce pierwszych wieców niepodległościowych  w roku 1987. Za pomnikiem leżą kamienne tablice z wyrytymi ilustracjami do Dziadów.
Mickiewicz oparty o złamaną kolumnę patrzy na ukochane swoje miasto. kościół Sw. Anny gotycka budowla z czerwonej cegły. Do jej budowy użyto 30 różnych rodzajów cegły, wyprodukowanych specjalnie w tym celu. Ten styl nazywa się gotyk płomienisty. Wybitny architekt Juliusz Kłos pisał o tym kościele w 1923…Lekkośc i swoboda, z jaką przeplatają się laskowania i łęki, przechodzące u góry w strzeliste fontanny wieżyczek, ustrojonych pełzakami i kwiatonami, zdradza wielką biegłośc kamieniarską, którą nieznany twórca zapragnął siłą narzucic prostackiej cegle, i przyznac trzeba ,że triumf osiągnął zupełny…. kościół pw. św.św. Bernarda i Franciszka gotyk ceglany.
Tu spoczywają Stanisław Radziwiłł i Władysław Tyszkiewicz.
14-to częściowy ołtarz ciągle jest w renowacji. W olbrzymim wnętrzu ustawiane są stopniowo, odnowione części  bogatego wyposażenia. widac że to stary krzyż który być może pamięta czasy św. Franciszka z Asyżu. stareńki strażnik podwórca klasztornego
most zakochanych, każda młoda para zapina kłódkę z wygrawerowanymi imionami i kluczyk wrzuca do Wilenki, płynącej pod mostem jako zapewnienie wiecznych więzów łączących młodą parę. tych kłódek jest tutaj tysiąc a może i więcej. 
wszystkiego dobrego Viktorija i Robercie

najbliższe galerie:

 
Wilno - Stare Miasto część zachodnia raz jeszcze
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
HISTORIA PEWNEGO MARZENIA...
1pix użytkownik beem odległość 0 km 1pix
Litwa 9 - Wilno
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa cz.2. Wilno - Cmentarz Na Rossie.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
WILNO. . .  piękno zaklęte w bursztynie
1pix użytkownik janualia odległość 1 km 1pix
W Wilnie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
nadhob użytkownik nadhob(wpisów:15) dodano 02.02.2010 14:38

Dziękuję za dobre zdjęcia - wilnianin.

gabriel użytkownik gabriel(wpisów:42) - Użytkownik usunięty. dodano 25.06.2009 17:18

Pedro na pewno bardziej by sie podobalo gdybys tak nie obcinal zdjec - może nie bylo odejścia ?
Pozdrawiam

pedro1912 użytkownik pedro1912(wpisów:476) dodano 24.06.2009 08:44

borek - tak masz racje. dzięki, juz uzupelnilem opis
pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 23.06.2009 23:53

Niema wakacji abym tam nie był - Wilno, Kraków i Lwów najbardziej Polskie z Polskich miast - gratuluje galerii i pozdrawiam !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!