m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zbliżając się spacerkiem do Ogrodzienieckiego zamku, w oddali możemy zobaczyć górę Birów, na której kiedyś był warowny gród, a dzisiaj budowana jest jego drewniana rekonstrukcja. Zamek Ogrodzieniec powstał prawdopodobnie po pożarze grodu na Górze Birów czyli w poł. XIV w. a jako budowniczego wskazuje się samego króla Kazimierza Wielkiego. Z nadania króla Kazimierza Wielkiego pierwszym najemcą zamku został przed 1370 rokiem Przedbórz z Brzezia h. Zadora, późniejszy marszałek Królestwa Polskiego. Kolejnym właścicielem zamku został cześnik krakowski Włodko z Charbinowic h. Sulima i w posiadaniu tego rodu pozostawał przez kolejne 100 lat. To za ich czasów zamek nabrał gotyckiego kształtu. Ważnym momentem w historii zamku jest okres w którym właścicielem zamku został burgrabia i żupnik krakowski Jan Boner. Za czasów władania zamkiem przez tą rodzinę, dokonano przebudowy jego w stylu renesansowym. Mówiło się o nim mały Wawel. Wypełniony był pięknymi arrasami, gobelinami, mahoniowymi i hebanowymi meblami Widok na ruiny zamku od strony Przedzamcza. Położenie zamku jest niezwykle malownicze. Położony jest na wapiennej skale i otoczony skałkami o różnych fantastycznych kształtach. Te skały nazywane są Dwie Siostry.
Jedni uważają, że przypominają sfinksa, mi jednak bardziej kojarzą się ze smokiem. Ostatnia znacząca przebudowa miała miejsce w latach 1649-55, przez Andrzeja Firleja, kasztelana lubelskiego. Kolejne lata to powolny upadek zamku, który został zapoczątkowany potopem szwedzkim. W 1702 r. nastąpił kolejny atak Szwedów na zamek pod wodzą Karola XII. Warownia została kompletnie ograbiona i podpalona. W 1810 roku zamek został ostatecznie opuszczony, gdyż pomieszczenia groziły zawaleniem. Do wieży bramnej zamku właściwego dochodzimy przez współczesną żelbetową kładkę-pomost nad dawną fosą-basenem z l. 1561-76 Przez bramę wchodzi się na dziedziniec główny pański w kształcie nieregularnego czworoboku. Dziedziniec otoczony był krytymi gankami z kolumnami i balustradami z drewna i kamienia. Układ ganków był skomplikowany, bo żaden nie obiegał wokół całego dziedzińca.
Zamkowa studnia - odgruzowana na 30 m, a to zaledwie 1/3 jej faktycznej głębokości. Na wysoki zamek dostajemy się dosyć stromymi, żelbetowymi schodami. Obecnie z tego skrzydła zachowały się fragmenty trzech amfiladowo połączonych izb z XV w. W jednej z nich (południowej) jest zachowany łuk sklepienia kolebkowego. Były tu kiedyś powyżej jeszcze dwie kondygnacje, które stanowiły wieżę mieszkalną. Widok na zamek ze strony wysokiego zamku.
Do zamku początkowo można było się dostać wyłącznie po drabinach zachowując wielce obronne walory dopiero później zastosowano systemy ganków z wykorzystaniem schodów częściowo kutych w skale. Wapienne skały pozrastane są mchami i inną roślinnością. Z tąd widać dopiero, że skała jest faktycznie dosyć wysoka. Skrzydło południowe (zamek średni) stanowiło część gospodarczą i rycerską zamku z XIV w. Baszta Kredencerska miała w kilku kondygnacjach sklepione izdebki ze strzelnicami, do których można było dostać się tylko przez ganki z poziomów poszczególnych pięter. Widok na basztę południową zwaną ”gotycką” lub Skazańców. Służyła kiedyś za więzienie, do którego skazańców spuszczano na linach.
Widoki na okolicę z Baszty Kredencerskiej są naprawdę piękne. W oddali wyraźnie zarysowana Góra Birów. Narożnik południowo-zachodni przedzamcza zajmują Skały Górne, w tym: Dwie Siostry i Korkociąg (zwany również Lalką, Wieszczką, Ksantypą, Skałą Gorgoniową) oraz pomieszczenie dawnej wartowni, a obok wejście do częściowo otoczonej murem naturalnej wnęki skalnej zwanej Męczarnią (Katownia, Mordownia). Trzeba sporo wyobraźni, aby zobaczyć jak ta budowla mogła wyglądać w czasach swojej największej świetności. Wieża bramna z kaplicą i skarbczykiem.
Beluard - mocno zrujnowana tzw. Wybudowa Południowa opatrzona strzelnicami. Dawniej nad beluardem znajdowała się sala marmurowa z malowanym piecem oraz artystycznie wykonanymi drewnianymi drzwiami na pobielanych zawiasach. W Pokoju Marmurowym jeszcze w 1699 r. można było zobaczyć marmurowy kominek i odrzwia, błękitny piec kaflowy, dwa niewielkie stoliki z szufladami oraz marmurową posadzkę. Widok na basztę gotycką. Dziedziniec mały zwany również dziedzińcem Ptasznik. Wszędobylskie rośliny podkreślają romantyzm tych ruin. Krużganki otaczające mały dziedziniec. Kolejne rośliny porastająca ruiny.
Widok na Basztę Kredencerską z tzw Kurzej Stopy. Ta część zamku mieściła: drugą salę jadalną, prochownię, spiżarnię, skarbiec, tzw. ”izbę białogłowską” w Kurzej Stopie, a nad nią pomieszczenie reprezentacyjne zdobione marmurami (m.in. kominek z szarego marmuru i marmurowa posadzka oraz złoty piec kaflowy). Po zwiedzaniu zamku wracamy przez dziedziniec główny, na którym znajduję kilka kramików. Młodzian szykuje się chyba do zdobywania zamku. Zamek w całym swoim majestacie. Otaczające pozostałości murów ciekawie wkomponowane są w otaczające to miejsce skały wapienne.
Fragment umocnień dziedzińca Dolnego Zamek z każdej strony prezentuje się nienagannie. Ostańce wapienne są również niezłym schronieniem dla ptaków.
Można tu również spróbować swoich sił w spinacze skałkowej. Zapatrzony w spinających się po skałach ludzi, na chwilę tracę koncentrację. Źle postawiona noga i w ruinach Zamku Ogrodzieniec legły w gruzach wszystkie moje plany wakacyjne.

najbliższe galerie:

 
Imprezy:  bitwa pod Monte Cassino 2009
1pix użytkownik kriss72 odległość 0 km 1pix
Ogrodzieniec zamek
1pix użytkownik szumeister odległość 0 km 1pix
ZAMEK OGRODZIENIEC 2- Szlakiem Orlich Gniazd
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Polska - Jura Krakowsko-Częstochowska-Ogrodzieniec
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska   Ogrodzieniec, góra Birów
1pix użytkownik richter odległość 0 km 1pix
Ogrodzieniec-zamek
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 26.08.2013 10:20

Kadr 5 przepiekny.Udana galeria;)Pozdrawiam

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 15.03.2010 08:53

Piękna galeria, dobre zdjęcia :)

ulka użytkownik ulka(wpisów:265) dodano 07.07.2009 00:57

Pięknie pokazaleś ruinki zamku który lubię. Dzięki za piękna galerię. Byłam tam tez jak na tle ruin był nocny pokaz ogni sztucznych i laserów, piekne widowisko, ale niestety juz ta impreza sie tam nie odbywa.Pozdrawiam i życze zdrowia:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 03.07.2009 11:18

Byłem, zwiedzałem – galeria odzwierciedla piękno tego zamku. Dobry komentarz. Życzę szybkiego powrotu na szlaki.

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 30.06.2009 06:44

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Niestety w najbliższym czasie pozostało mi tylko podróżowanie razem z obieżyświatem.
Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.06.2009 20:44

Galeria bardzo ładna ,ale komentarz do fot. 50 taki smutny ...
Pozdrawiam serdecznie " choruszka " :-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 29.06.2009 19:41

Ciekawie i dokładnie pokazana galeria-przykro jednak że zepsułeś sobie wakacje - pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 29.06.2009 16:39

Pa6trzę 50 zdjęć i myslę ale bedzie nuda !
A tu niespodzianka - i ładnie pokazane i ciekawie opisane.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!