m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Kolejny etap przygody pekińskiej prowadzi nas do parku... ... masowo odwiedzanego przez chińczyków, którzy wolny czas wykorzystują np. na grę w zośkę... ... muzykowanie i śpiewanie. A jak wiadomo śpiewać każdy może. Wybraliśmy korzystny czas na podróż. Pięknie kwitną drzewa...
... i roślinki na dachach. Znajdujemy się na świętym skrawku ziemi, miejscu gdzie cesarz przewodniczył najważniejszym dorocznym ceremoniom i obrzędom. W ich trakcie nawiązywano łączność między Niebiosami a ich Synem. Tą drogą trafiały na ziemię odwieczne prawa. To dobry plener na zdjęcia poślubne. Świątynia Nieba to wspaniały przykład architektury z okresu dynastii Ming, jeden z najbardziej cenionych zabytków Pekinu. Świątynia będąca odbiciem chińskiej kosmologii, jest jednocześnie łącznikiem z Niebiosami i symbolem Pekinu.
Była domeną monarchów, niedostępną dla zwykłych śmiertelników. Dziś poddawana jest renowacji, a jej kapłani usunęli się w cień, dopuszczając rzesze zwiedzających. Uświęcone zasady sprawiły, że obiekt usytuowano dokładnie wzdłuż osi północ-południe i wschód-zachód, spełniając niebiańskie kryteria i metaforykę. Obiektem robiącym największe wrażenie jest Pawilon Modłów o Pomyślny Rok wzniesiony w 10 rocznice bitwy pod Grunwaldem :-) za panowania Yongle, kiedy Pekin ustanowiono stolicą. Cesarscy mistrzowie feng shui wskazali, że dokładnie w tym miejscu Niebiosa spotykają się z Ziemią. Pawilon wczesną wiosną stawał się miejscem najważniejszych obrzędów i modłów o pomyślne zbiory.
W 1545 roku pawilonowi nadano trójokapową strukturę połyskującą niebieskimi, żółtymi i zielonymi emaliowanymi dachówkami. Taki zestaw kolorów symbolizował odpowiednio: Niebiosa, Ziemię i śmiertelników. Cesarz Qianlong z dynastii Qing nakazał ujednolicić kolorystycznie dach - cały przybrał barwę lazurową. Stożkowa kopuła jest przyjemna dla oka, a jej okrągły kształt symbolizuje zasięg Niebios. Pawilon mierzący 36,5m wysokości, wzniesiono bez choćby jednego gwoździa. Cesarski kwiat - piwonia.
Kasa biletowa wtopiona w całość kompleksu. Okrągły, kryty niebieską dachówką Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego, położony na południe, stoi na kamiennym, białym podeście. Tak zwana Ściana Echa... ... w nieoczekiwany sposób, bo po obwodzie... ... przekazuje dźwięki, o czym trudno się przekonać, gdyż na drodze stają im gromadnie przykładane do muru uszy. Za chwilę banknot z wizerunkiem Mao zniknie w ofiarnej skrzynce.
Jakby Miś Uszatek. Huangqiongyu ( czyli Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego ) od zewnątrz... ... i wenątrz... ... i jeszcze raz od zewnątrz.
Idziemy dalej na południe. To wspomnienie fantastycznej galerii Deszcza. Okrągły Ołtarz Nieba ( ledwie widoczny w tym tłumie ) ma znaczenie astronomiczne. Był miejscem w którym celebrowano doroczne przesilenie zimowe. Podczas obrzędów przy akompaniamencie muzyki składano w ofierze zwierzę. Ołtarz wykorzystywano też do przebłagiwania Niebios podczas klęsk żywiołowych. Wybudowany w 1530, składa się z trzech poziomów, reprezentujących Ziemię, śmiertelników i Niebiosa. Na każdy z tarasów zbudowanych z 9 płyt, wiedzie 9 stopni. Podest najwyższy otoczony jest  9 kamiennymi pierścieniami. W chińskiej kosmologii cyfrze 9 przypisywano szczególne znaczenie, ponieważ Ziemię od Niebios dzieliło dziewięć warstw. Na koniec zapraszam na kaczkę po pekińsku.
Następny przystanek: grobowce Mingów.

najbliższe galerie:

 
Tiantan - Świątynia Niebios
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Pekin,  Swiątynia Nieba
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
CHINY - Pekin - Świątynia Nieba
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
CHINY - Perły
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
CHINY.Pekin-Zakazane Miasto
1pix użytkownik irolek odległość 1 km 1pix
Chiny - Pekin
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 30.09.2012 20:01

Fantastyczna chińska przygoda.................. z przyjemnością zaglądam w te chińskie rozmaitości. Pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 06.07.2009 21:33

Wmp57 - być tam,gdzie "Niebiosa spotykają się z Ziemią " - Pięknie :-)
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!