m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Grobowce panujących z dynastii Ming i Qing zlokalizowano na północ i wschód od Pekinu. Wielkie i wspaniałe należą do najlepszych przykładów rzeźby w kamieniu, dowodzą majestatu wielowiekowych cesarskich rodowodów. Wędrówkę zaczynamy od Pawilonu Steli ( Beilou ), w którym umieszczono płytę z wyrytym tekstem wychwalającym mingowskich władców. Płytę podtrzymuje na swym pancerzu kamienny żółw. Dalej rozciąga się Aleja Duchów, wzdłuż której rozmieszczono posągi zwierząt, także mitycznych oraz osobistości Zwierzęta umieszczono w dwóch równoległych rzędach. Przedstawiam wszystkie. Tu lew.
Pierwsze zwierzę siedzi, leży lub klęczy. Drugie oddaje hołd cesarskiemu konduktowi na stojąco. Tu zwierzę mityczne - xiezhi. Wielbłąd. Pod białoczerwoną podążamy Aleją Duchów. Ja z camelem.
Grobowce dynastii Ming położone są ok.50 km na północny zachód od stolicy i należą do najważniejszych pekińskich pamiątek historycznych. Założyciela dynastii Ming - Hongwu ( panował 1368 - 1398 ) - pochowano w Nankinie, tu spoczywa 13 innych cesarzy. Zwiedzającym udostępniono trzy mauzolea: Changling, Dingling i Zhaoling. Tu kolejne mityczna chimera  - qilin. Stworzenie pojawia się w literaturze konfucjańskiej, gdzie symbolizuje ziemską harmonię. Zwierzęcy szereg kończy koń.
Ten jest 12 i ostatni. Następnie spotykamy 6 dostojników. Szereg zaczyna generał. W dalszym ciągu hołd cesarzowi oddają dostojnicy cywilni... ... i na koniec duchowni. Następnie droga wiodła przez Bramę Smoka i Feniksa.
Kondukt przekraczał siedmioprzęsłowy most i kierował się do właściwej krypty, unikając podążania po liniach prostych, zabronionych przez feng shui. Changling, pierwszy z zespołu grobowców, jest miejscem pochówku cesarza Yongle ( panował 1403 - 1423 ) W kompleksie znajduje się wielki pawilon, którego dach podtrzymują 32 cedrowe filary. W grobowcach, przed zapieczętowaniem, składano wyroby ze złota, srebra, laki, porcelany, które miały służyć zmarłemu władcy.
W późniejszych okresach bywały przedmiotem rabunków. Grobowce, często projektowane za życia władców, składały się z pojedynczej komory lub ciągu połączonych ze sobą pomieszczeń. Wróżbici wskazywali najwłaściwsze miejsce wzniesienia grobowca, ściśle stosując się do zasad feng shui sąsiadujących wzniesień i rzek. Kompleks, zwrócony na południe, zwykle składał się z krypty w kurhanie, przed którym ustawiano ołtarze i pawilony, a także urządzano sadzawkę odstraszającą złe moce. Dominował raczej styl cesarski niż buddyjski czy taoistyczny.
Potężna sylwetka cesarza Yongle. Właściwy grobowiec cesarski. Widok z grobowca na wcześniej zwiedzany pawilon. Piec do spalania ofiar.
Kolejny przystanek: Wielki Mur.

najbliższe galerie:

 
Mur Chiński
1pix użytkownik muczacza odległość 21 km 1pix
Chiny Wielki Mur bez tłoku
1pix użytkownik pedro1912 odległość 24 km 1pix
Chiny cz.IV - Wielki Mur
1pix użytkownik wmp57 odległość 25 km 1pix
CHINY...MURy wszystkich krajów WALLcie się. . . CHINY
1pix użytkownik deszcz odległość 26 km 1pix
CHINY - Wielki Mur
1pix użytkownik paulus odległość 26 km 1pix
Mur Chiński
1pix użytkownik witoldson odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
borys2015 użytkownik borys2015(wpisów:31) dodano 10.12.2009 18:08

sztuka chińska zawsze mnie facsynowała,galeria zasługuje na 10

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 26.11.2009 12:12

Pięknie opracowana galeria - przyjemnie się oglądało i czytało opisy.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 16.07.2009 16:00

Trudno mi to określić słowami, ale w moim odczuciu te rzeźby mają w sobie coś odpychającego. Czuję irytację, gdy na nie patrzę. Czy Wy też?
Wmp57 - nie odnieś tej krytyki do swojej galerii.Wszak nie wszystko, co pokazujemy, musi być piękne.

aniak użytkownik aniak(wpisów:28) dodano 15.07.2009 11:43

Galeria na 10.
Pozdrawiam WMPana :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!