m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Gotycka Katedra św. Donata z XIII- początek XVI w. Fasada katedry została ukończona dopiero w XX w. Fragment ozdobnego portalu. Malowidło w jednej z kaplic. Ołtarz główny. Wnętrze katedry skłania do zadumy.
Fragment gotyckiego grobu papieża Grzegorza X. Polski akcent w katedrze. Wystawiona w katedrze kopia - nagroda w turnieju Giostra oraz flagi czterech drużyn - przedstawicieli czterech dzielnic Arezzo. Jeszcze raz katedra w całej swej okazałości. Fragment portalu bocznego
Plac przy katedrze otoczony jest starymi, malowniczymi budynkami. Palazzo Comunale. Jedna z uroczych uliczek Arezzo. Widok na Corso Italia - główną ulicę Arezzo. Palazzo Pretorio zbudowany w 1322 i następnie przebudowany w XVI wieku, ozdobiony herbami wójtów miejskich z okresu od XV do XVII wieku; Jeden z herbów zdobiących Palazzo Pretorio.
Fragment pięknie zdobionej kamienicy. Pochodzący z XII w. romański kościół Santa Maria della Pieve z piękną campanillą (po naszemu dzwonnicą) Liczne rzędy kolumienek, a każda z nich wydaje się niepowtarzalna. W portalu kościoła umieszczone są figurki symbolizujące kolejne miesiące roku (wykonujące prace charakterystyczne dla danego okresu) Z miejscem, gdzie stoi kościół związana jest legenda. W 301 r n.e. na wzgórzu, gdzie dzisiaj stoi katedra, został ścięty biskup Donat. Po ścięciu, jego głowa zaczęła toczyć się ze wzgórza i zatrzymała się w miejscu gdzie później powstał kościół. Poliptyk Pietro Lorenzetiego z 1320 r.
W swojej surowości kościół jest naprawdę urzekający. Romańskie detale pełne są symboliki i pewnej tajemniczości. Potrafią budzić grozę ale i zachwyt. Na tyłach kościoła rozciąga się stromo nachylony Piazza Grande.
Warto zwrócić uwagę na jedną z kolumn w dolnym rzędzie. W odróżnieniu od pozostałych jest krzywa. Podobno wykonawcy nie zapłacono umówionej ceny i z zemsty tak tę kolumnę wykonał. Widok na znajdujący się przy piazza Grande, piękny średniowieczny Palazzo Lappoli. Tą tarczą można przestraszyć. Przygotowania do Giostra del Saracino. Giostra to zawody, których tradycja pochodzi ponoć z czasów średniowiecza. Zawodnicy na koniach mają uderzyć kopią w ruchomą figurę Saracena. Figura ta obraca się i wymachuje ramionami, więc może nawet strącić jeźdźca na ziemię. Fontanna na Pizza Grande zbudowana została w 1602 r a zaprojektował ją prawdopodobnie sam Giorgio Vasari. Giorgio Vasari jest również projektantem tej pięknej Loggi. Ten słynny architekt, malarz i także pisarz okresu renesansu urodził się w tym mieście.
Ciekawostka natury filmowej - w tym mieście nakręcono wiele scen do filmu Roberto Begnini Życie jest piękne. Budynek starego trybunału z XVIII w. i stojący obok z piękną wieżą zegarową Fraternita dei Laici. Twórcą zegara jest Felice da Fosatto (1552). Jest to jeden z najstarszych we Włoszech wciąż działających zegarów. Jak głosi legenda, po wykonaniu pracy konstruktora oślepiono, aby nie powstał już nigdzie indziej taki zegar. Stare balkony świątecznie przystrojone. Palazzo -Torre dei Cofani. Wieża tego budynku pochodzi z XIII w. XIII wieczny kościół San Francesco kryje w sobie prawdziwy skarb - cykl fresków Legenda krzyża świętego arcydzieła Piera della Francesca.
Stylowe okienko. Pomnik Vittorio Fossombroni - naukowca i polityka urodzonego w Arezzo w 1754 r. Piękna mozaika kościoła San Michele. Pomnik Francesco Petrarca - włoskiego poety okresu renesansu, który urodził się w tym mieście. Piękny kościół San Domenico z XIII-XIV wieku. We wnętrzu znajduje się przepiękny krucyfiks autorstwa słynnego artysty Cimabue.

najbliższe galerie:

 
TOSKANIA - spełniając marzenia . . .  - cz. 1
1pix użytkownik jasko227 odległość 12 km 1pix
WLOCHY
1pix użytkownik irolek odległość 16 km 1pix
Toskania -maj 2017
1pix użytkownik jacek11111 odległość 21 km 1pix
Włochy - Cortona
1pix użytkownik marioli odległość 23 km 1pix
Włochy   MEDIOLAN
1pix użytkownik kasica odległość 25 km 1pix
Crete
1pix użytkownik michal odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2009 21:47

Dokladam alabastrowa Volterre:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 09.07.2009 20:48

To ja jeszcze do Sieny, San Giminiano, Florencji, Arezzo dodam jeszcze Lucce :)

gabriel użytkownik gabriel(wpisów:42) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2009 19:09

Super,jak wczesniej pisalem uwielbiam takie miasteczka

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2009 18:49

Mnie osobiscie oprocz Sieny czy Florencji ,bardzo podobalo sie San Giminiano,ale widze ze i Arezzo ma w sobie wiele uroku.
Pozdrawiam-)

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 09.07.2009 14:01

Toskańskie miasteczka są urocze, zwłaszcza Siena, ale widzę, że Arezzo też jest niczego sobie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!