m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Warto wstąpić do części informacyjnej siedziby PPN. Fachowa i rzetelna informacja, możliwość zakupu map i drobnych pamiątek. W dalszym pomieszczeniu mini skansen - muzeum (wstęp wolny). Oprócz przestrzennego modelu Pienin, możliwość obejrzenia wystroju dawnych góralskich domów i ich przedmiotów codziennego użytku. Diorama przedstawia i opisuje faunę i florę tego rejonu. Orzeł przedni. Kuna domowa.
Przed budynkiem przedstawione są gatunki roślin. W Pieninach występuje sześć endemitów,
m. in. chaber barwny, … Cel naszej wędrówki - oczywiście nie opuścimy uroczo położonego schroniska PTTK Trzy Korony. Ciekawa architektura, dobrze komponuje się w tym górskim otoczeniem. Z prawej strony pozostawiamy Dunajec i Klasztorną Górę (SK). Budynek schroniska został zbudowany przez Komisję Turystyczną województwa śląskiego w latach 1929 - 30. Pełnił różne role: ośrodek kolonijny dla dzieci ze Śląska, baza noclegowa PTT, po wojnie placówka straży granicznej, dom wypoczynkowy WOP. Od roku 1965 we władaniu PTTK. Schronisko znajduje się na 470 m n.p.m., Ogrąglica, najwyższy wierzchołek Trzech Koron, 982 m n.p.m. - czyli do pokonania 515 m wysokości. Pobyt w schronisku umilała nam „góralska kapela” - grali tylko wtedy, gdy szlakiem 
  przechodzili turyści. Ubrani  w typowe stroje górali pienińskich: jaskrawoniebieska kamizelka    bogatym kolorowym haftem noszona do białej koszuli, kapelusz z paskiem muszelek, białe spodnie z czerwonymi parzenicami; kwieciste spódnice, białe koszule czarny gorset, kierpce.
Nieznacznie pod górkę (w prawo odchodzi sz. zielony - powrót), dochodzimy do bacówki. Wokół pasą się owce i krowy, a na turystów czeka świeża żętyca i wędzony owczy ser - oscypek. W dole pozostawiamy Sromowce Niżne, schronisko oraz bacówkę, wchodzimy do Wąwozu Szopczańsiego. Zwężająca się dolina „wciska” się pomiędzy zalesiony masyw Trzech Koron. Szlak prowadzi kamienistym dnem …
… wśród stromych ścian … … bloków skalnych o różnych, ciekawych kształtach. Turnia - Kopa Siana 837 m n.p.m. Wyżej wąwóz jest płytszy, trzeba pokonać drewniane schody.
Jest wilgotno, to wynik południowych intensywnych opadów, ale to raj dla ślimaków. Uruchomiamy zoom w aparacie - i już trochę lepiej. To nie jest kultowa sosna z Sokolicy - ale też ładnie. Wchodzimy na Przełęcz Szopka 779 m n.p.m. Jeszcze tylko ¾  godz. i osiągniemy cel.
Zanim wejdziemy na ten najbardziej znany i najczęściej odwiedzany szczyt, musimy pokonać mały labirynt. Na szczęście nie ma prawie nikogo i stać w kolejce nie trzeba -  4 zł i na górę. Zaraz po południu były obite opady i mało turystów ruszyło w góry. Aster alpejski, okres kwitnienia VI -VIII I już jesteśmy na galerii. Po deszczach wszystko paruje, widoczność nie najlepsza. SK / Dunajec / PL.
Czerwony Klasztor / Sromowce Niżne. Odległość w linii prostej Okrąglica - Czerwony klasztor ok. 1 600 m. Więcej wiadomości o Czerwonym Klasztorze na http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=7766 Do kościoła w Sromowcach Niżnych ok. 2 400 m. Wracamy, Polana Kosarzyska 824 m n.p.m. Przykład  pienińskiej łąki zioloroślowej. Ten typ łąk znajduje się wyższych partiach tych gór. Dawniej użytkowane były nieregularnie, dużym nakładem pracy (siano znoszono na plecach). Obecnie, aby zapobiec rozrastaniu się lasu i utrzymać wielogatunkową łąkę, co 2 -3 lata wymaga m.in. koszenia, zbierania siana. Zamieszkują ją interesujące owady m.in. piękne motyle (niestety, to chyba jeszcze nie ta pora). Już prawie z powrotem.

najbliższe galerie:

 
PIENINY
1pix użytkownik soroko odległość 0 km 1pix
Pieniny
1pix użytkownik futermama odległość 1 km 1pix
Trzy Korony
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Trzy Korony
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Pieniny późną jesienią
1pix użytkownik kikulisko odległość 1 km 1pix
PIENINY . . .  babie lato w krainie mgieł
1pix użytkownik jasko227 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.07.2009 12:18

Dla mnie super-)
A jak inni ocenia,to juz ich decyzja...

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 11.07.2009 11:24

Dziękuję (chyba tak strasznie blado i krzywo, to nie było ;) ). Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.07.2009 10:13

Galerie z Polski sa dla mnie najpiekniejsze i nie wazne ,czy jest ostro,krzywo,za jasno i za ciemno.I ze zdjecia podobne,za duzo,za malo itp.
Polska jest pieknym krajem.
Mnie sie podoba.Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!