m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Nadludzki wyczyn, dzieło szaleńca, bezużyteczna budowla, wspaniałe osiągnięcie - bez względu na określenie Wielki Mur Chiński budzi respekt. W okolicach Pekinu odbudowano fragmenty intrygującej konstrukcji, biegnącej przez północne Chiny. Bardziej to wał obronny aniżeli mur. Wanli Changcheng ( Wielki Mur Chiński ) zaczyna się na wschodzie nad morzem, kończy gdzieś na zachodzie na pustyni Gobi. Cała budowla ciągnie się przez 6430 km. Zakorzeniła się ciekawostka, że jest to jedyny stworzony przez człowieka obiekt widoczny z wokółziemskiej orbity. Tymczasem mur jest zbyt chaotyczny i rozczłonkowany, by tak było naprawdę. Jego początki sięgają VII w. p.n.e., jednak swoje oblicze zawdzięcza pierwszemu cesarzowi z dynastii Qin - Qinshi Huangdi ( pan.221-210 r.p.n.e.), który zjednoczył Chiny.
To jego daleki potomek - wmp57. :-) Cesarz ten, którego dziedzictwem jest też terakotowa armia, nakazał połączyć istniejące obwałowania, wznieść wieże strażnicze, sygnałowe, a wszystko po to, by ostrzegać ówczesną stolicę - Xian - przed atakiem. Mur rozbudowano za dynastii Han, która doprowadziła go aż do pustyni Gobi. Czas rozkwitu, jaki przypadł na panowanie Tangów i Songów, oznaczał zaniechanie prac przy murze. Dopiera władcy Jin i Ming ponownie zarządzili nasilenie robót. Zasługą zwłaszcza Mingów jest ujęcie ziemnych dotąd umocnień w ceglane bądź kamienne ocembrowania. Przy robotach katorżniczo pracowali niezadowoleni chłopi, żołnierze i więźniowie. Wielu zmarło z wycieńczenia i niedożywienia.
Umocnienia miały powstrzymywać wojownicze plemiona, zamieszkujące na północ od Chin. Nie spełniły pokładanych w nich nadziei o czym świadczą rodowody zasiadających na chińskim tronie dynastii: Jin, Yuan, i Qing. Pewnie dlatego ci ostatni nie przywiązywali do muru wielkiej wagi. W końcu utracił on znaczenie za sprawą postępu technologicznego i wdzierania się do Chin obcych z innych kierunków. Wielki Mur Chiński został jedynie atrakcją, mającą zwabić największe rzesze turytów. Któż bowiem wybierając się do Chin nie myśli o zaliczeniu MURU. Fragmenty muru, znajdujące się na uboczu innych atrakcji turystycznych odrestaurowano i poddano kosmetyce. Budowane na tej podstawie wyobrażenia o całości obwarowań są mylące - mur w znacznej mierze jest zaniedbany Większość turystów odbywa jednodniowe wycieczki na mur z Pekinu. Badaling, położone 70 km na północny-wschód od stolicy, otwiera listę miejscowości, ułożoną przez pekińskie biura podróży.
W tej okolicy mur, zwieńczony co pewien odcinek wieżami strażniczymi lub bramami, wije się stromymi zboczami i graniami. W części mingowskiej ziemny wał ujęty jest w kamienne bądź ceglane ramy. Odcinki w Badaling są bardzo strome, im dalej na zachód, tym bardziej mur obraca się w ruinę. Badaling, przeważnie oblężone przez autokary turystyczne, jest bardzo skomercjalizowane. Władza pragnie czerpać dochody z odnowionego odcinka muru, nie należy więc liczyć na romantyczne sam na sam z murem. Bardzo cenna pamiątka dla każdego młodego żołnierza:...
... fota z przełożonym. Warto tu przyjechać w środku zimy. Nagrodą będzie spokój i cisza oraz cudownie oszroniony pejzaż. Nam pogoda dopisała średnio. Mogło być gorzej. Czasem opada mgła i widoczność spada do kilku metrów. Wówczas stwierdzenie: byłem na Chińskim Murze nabiera bardzo specyficzny wymiar. :-( Młodzież chińska. Pani dbająca o czystość. Następny przystanek: Plac Tiananmen.

najbliższe galerie:

 
Chiny Wielki Mur bez tłoku
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
CHINY...MURy wszystkich krajów WALLcie się. . . CHINY
1pix użytkownik deszcz odległość 2 km 1pix
Mur Chiński
1pix użytkownik witoldson odległość 2 km 1pix
CHINY - Wielki Mur
1pix użytkownik paulus odległość 2 km 1pix
Mur Chiński
1pix użytkownik muczacza odległość 10 km 1pix
Chiny:  Wielki Mur w Juyongguan
1pix użytkownik magdalena odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.07.2009 17:45

Tej jedynej budowli na świecie widzianej z kosmosu jest wiele na OŚ , podoba mi się to,że każdy tak specyficznie i ciekawie przedstawia mur swoim " okiem " .
Pozdrawiam :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 22.07.2009 14:40

Dobre, superanckie. Taki, na pozór, nudnawy mój komentarz
nabiera barw dzięki Wam Obieżyświaty i Waszym komentarzom.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 22.07.2009 11:43

Miło powspominać, nawet jeżeli jest to kolejne spojrzenie na to miejsce.
Mnie komentarz odpowiada, chciaż faktycznie gdy wyrywkowo otworzy się zdjęcie 11 i przeczyta do niego opis to nieświadomie szuka się ocembrowań ;)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 21.07.2009 23:46

Chiny to bardzo wdzięczny temat i zdecydowanie przedmiot mojego pożądania, dlatego każdą galerię chętnie ogladam, a ta sprawiła mi ogromną przyjemność.
Słyszałam, ze ostatnio odkryto kolejne 250 km? muru.
Interesujace komentarze i fajne ujęcia, szczególnie te z ludźmi :)

marucha użytkownik marucha(wpisów:86) dodano 21.07.2009 20:58

Często preferujesz typ komentarza, który całkowicie mi nie odpowiada - snujesz narrację nijak się mającą do ujęcia właśnie oglądanego (np. ujęcie nr 11), zwłaszcza, jeśli odbiega od stylu opisu całości, a tutaj tak to wygląda... To nie zarzut - wielu akurat tę wersję preferuje... Druga sprawa - edycja fotek: odniosłem wrażenie, że w OS preferuje się (wynikało to jeszcze ze starego rankingu OS) zdjęcia ostro podrasowane kolorystycznie i kontrastowo w PS. Tutaj jest mgiełka, którą lubię, wyklucza ujęcia "folderowe"... Temat całkowicie dla mnie obcy, Azja jest poza mym zasięgiem, jednak doceniam Twój całokształt, bez ogródek biorąc, zazdroszczę Ci Twych podróży... Nie oceniam galerii - dawno przestałem to czynić - nie czuję się władny... Podziwiam i żałuję, że nie zdążę Twoim śladem... ;-)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!