m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Meczet jest pierwszym z wielkich meczetów Islamu. powstał na miejscu rzymskiej świątyni Jowisza Damasceńskiego, pochodzącej z I w. p. Chr. Właściwy meczet zajmuję południwą częśc kompleksu, przylega doń obszerny dziedziniec. Główne wejście - brama Bab Al-Barid, jedna z czterech, prowadzi na dziedziniec od zachodu. Rozmiary meczetu to 305 x 385 metrów. Jeden z trzech, południowo-zachodni minaret. Północny minaret, zwany Minaretem Dziewicy albo Panny Młodej (co w Islamie na jedno wychodzi - jak się nie jest dziewicą - nie będzie się nigdy panną młodą. Być może stąd się bierze ogromna ilość prywatnych klinik chirurgii plastycznej w krajach arabskich, w Syrii także, odtwarzających niektóre szczegóły anatomiczne). Widok na dziedziniec z fontanną ablucyjną. Skarbiec - Bait al-Mal, służący do przechowywania drogocennych darów dla meczetu...
...pokryty mozaikami, stoi na kolumnach z rzymskiej świątyni. Fasada meczetu od strony dziedzńca pokryta jest przepięknymi mozaikami, które wykonali na rozkaz kalifa Al-Walida, fundatora meczetu, w VIII w. artyści bizantyjscy. Mozaikami pokryte są też arkady wokół dziedzińca. Spora cześć z nich uległa niestety zniszczeniu w pożarze w XIX w. Studnia ablucyjna na dziedzińcu... ... i jeszcze raz mozaiki na fasadzie. Maleńki, drewniany ganek u podstawy Minaretu Dziewicy.
Minaret proroka Issy - Jezusa. Wg muzułmanów w chwili końca świata Allach ześle na Ziemię Issę, który pojawi się właśnie w tym miejscu, na tym minarecie, by zabrać ze sobą do raju wiernych. Fontanna służy nie tylko do rytualnych ablucji, ale także do zabawy dzieci. Wnętrze meczetu to trzynawowa bazylika, z dwoma rzędami kolumn... ... ze stropem drewnianym, wspartym na podwójnych arkadach - znów widać tu rękę bizantyjskich budowniczych. W centralnej części meczetu stoi sanktuarium, w którym przechowywana jest głowa Jana Chrzciciela, patrona kościoła bizantyjskiego, który stał na tym miejscu od IV do początków VIII w. Jest to miejsce kultu zarówno dla muzułmanów jak i chrześcijan.
Mihrab - nisza wskazująca kierunek do Mekki. I na koniec - północna ściana meczetu, będąca pozostałością rzymskiej świątyni i Minaret Dziewicy.

najbliższe galerie:

 
Damaszek
1pix użytkownik therek odległość 0 km 1pix
Syria
1pix użytkownik robertyeovil odległość 1 km 1pix
Damasceński piekarnik
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Damaszek (Syria)
1pix użytkownik romario odległość 2 km 1pix
Syria.  Damaszek.  Medyna i Pałac Azima.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Syria - Damaszek
1pix użytkownik stewal odległość 3 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!