m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Plac Niebiańskiego Spokoju ( Tiananmen ) - to dusza Chin. Wielka wybrukowana przestrzeń jest miniaturą komunistycznego wrzechświata i gigantycznym podkreśleniem potęgi państwa. Potężna Przednia Brama, zamykająca plac od południa, jest jedną z niewielu ocalałych bram starych murów stolicy. W pierwotnej formie powstała za czasów Yongle ( 1403 - 1423 ) Mur okalał stare miasto i nikomu nie wolno było się nań wspinać. Pierwsze zezwolenie otrzymali cudzoziemcy w 1860 roku. Na północ od bramy widnieje Mauzoleum Mao Zedonga, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało Wielkiego Sternika. Gmach powstał rok po śmierci Mao, w 1976 roku.
Nadal ustawia się tu długa kolejka pragnących oddać cześć byłemu przewodniczącemu, spoczywającemu na płycie z czarnego granitu, pochodzącego z Taishan, jednej z pięciu świętych gór taoizmu. Też sobie na niego popatrzyłem poinstruowany wcześniej, że gadać nie wolno, śmiać się nie wolno, mina poważna, nie można się zatrzymywać... Plac Tiananmen w 1966 roku był świadkiem hałaśliwego entuzjazmu, towarzyszącego rozpoczęciu rewolucji kulturalnej. Dziś stanowi tło dla parad wojskowych. Zachodnią pierzeję placu zdominował gmach Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli chińskiego parlamentu Mimo autorytarnych porządków plac bywał miejscem starć między rządem a niezadowolonym ludem.
4 kwietnia 1976 roku zgromadziły się tam setki tysięcy mieszkańców Pekinu, oddających hołd zmarłemu premierowi Zhou Enlaiwi. Zniknięcie wstęgi upamiętniającej jego odejście wywołało rozruchy, które władza uznała za próbę kontrrewolucji. Spokojne manifestacje wiosną 1989 roku również miały źródło w żałobie, tym razem po śmierci reformatora Hu Yaobanga. Żal ponownie przeobraził się w gniew, gdy władza spróbowała usunąć ludzi. Malutkie ogniwko Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zamiast wysłać przeciw nieuzbrojonym robotnikom i studentom policję z gazem łzawiącym, władza ludowa wytoczyła na ulicę czołgi... Plac przyciąga wszelkiego rodzaju dysydentów, w związku z tym jest nieustannie patrolowany przez nieumundurowanych policjantów.
Nasza grupka też miała swoich opiekunów co dało się niestety zauważyć. Od północnej strony wznosi się Brama Tiananmem, służąca jako trybuna podczas defilad. Trudno oprzeć się pokusie fotografowania tego obiektu.
Mao bacznie spogląda na Plac Niebiańskiego Spokoju. Brama od strony zaplecza. Za bramą znajdujemy rozległy dziedziniec, otoczony straganami z pamiątkami, restauracjami. Zmierzamy w kierunku Zakazanego Miasta...

najbliższe galerie:

 
Pekin.  Świątynia Harmonii i Pokoju.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Beijing - watro mieć marzenia
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
CHINY.Pekin-Palac Letni
1pix użytkownik irolek odległość 0 km 1pix
Pekin czyli Bei Jing
1pix użytkownik paralleluniverse odległość 0 km 1pix
Chiny (3) Pekin i Badaling
1pix użytkownik raul odległość 1 km 1pix
CHINY...ŚWIĄTYNIA NIEBA
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
darcio użytkownik darcio(wpisów:30) dodano 26.11.2013 18:48

Te lekkie zamglenie, to chyba ciągle utzymujacy się smog. Myślałem że wiosną go nie będzie. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!