m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
„Sans - souci” z języka francuskiego to po prostu „bez zmartwień”. Pałac letni wraz z ogrodem z założenia miał być letnią rezydencją króla Prus Fryderyka II na prywatny użytek króla i jego gości by móc tu spędzać czas „bez zmartwień” poświęcając się realizacji swoich pasji artystycznych. Skrzydła boczne pałacu zajmują całą długość najwyższego tarasu, z którego rozpościera się widok na ogrody. Pomiędzy oknami korpusu środkowego znajdują się rzeźby towarzyszy Bachusa - spełniających role Atletów i Kariatyd.
Park Sansssouci zawdzięcza swoją aktualna popularność nie tylko historii i zabytkom ale także pięknym ogrodom i kompleksowi parkowemu, gdzie faktycznie wiele godzin można spędzić na spacerach w bliskim kontakcie z przyrodą . Ciekawie zaprojektowane tarasy i zadbana roślinność cieszy oko. Poniżej sześciu tarasów znajduje się barokowy ogród wraz z wielką fontanną. Wokół fontanny stoją marmurowe rzeźby rzymskich bogów.
W ogrodzie są doskonale dobrane kompozycje kwiatów ...... ....... warzyw i innych roślin ogrodowych. Chciałoby się powiedzieć - cisza jak makiem zasiał. Wchodzimy do parku. Przez aleje parkowe prześwituje Nowa Oranżeria wybudowana w latach 1851-64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV. Idąc alejami parkowymi docieramy do Pawilonu Chińskiego łączącego elementy rokoko z formami wschodnioazjatyckimi. Na dachu pawilonu znajduje się rzeźba przedstawiającego chińczyka trzymającego parasol.
Wokół pawilonu budowanego na podobieństwo namiotu znajdują się ciekawe pozłacane rzeźby muzykujących Chińczyków. Postacie te maja europejskie rysy twarzy - modelami artystów byli okoliczni mieszkańcy. Pałac Charlottenhof - dawna rezydencja letnia księcia Fryderyka Wilhelma zbudowana w latach 1826-29. W latach 1835-40 w pokoju tego pałacu mieszkał przyrodnik i podróżnik Alexander von Humboldt, zaproszony przez księcia. Widok z tarasu na  ogród różany w formie labiryntu będący elementem Parku Charlottenhof. A teraz widok z ogrodu na taras Pałacu Charlottenhof. Interesujące zestawienie róż i lawendy.
Przy wejściu do kompleksu Łaźni Rzymskich
Pomieszczenia  w budynku Łaźni Rzymskich (gdzie nigdy nie zażywano kąpieli) to hybryda architektoniczna - połączenie stylu antycznej willi z termami rzymskim.
Znajdują się tu również dwie oryginalne rzeźby z Pompei.
Oraz posągi kariatyd.
Na dziedzińcu wewnętrznym urządzono ogród z kwatami oraz z typowo włoskimi roślinami uprawnymi: karczochami, tytoniem i konopiami.
Nowy Pałac zbudowany zaraz po zwycięstwie w wojnie siedmioletniej miał świadczyć o potędze królestwa pruskiego.
Naprzeciw Nowego Pałacu znajdują się budynki gospodarcze, tzw. Communs. Zbudowane w tym samym stylu co pałac, mieściły kuchnię królewską, pomieszczenia dla ogrodników, straży i służby pałacowej.
Nowy Pałac od początku miał służyć jako kwatera dla królewskich gości, którzy mieli tu do dyspozycji 200 komnat, 4 bawialnie oraz rokokowy teatr. W krótkich okresach pobytu, Fryderyk mieszkał w południowym skrzydle bocznym, w apartamencie królewskim, zwanym też apartamentem Fryderyka. Po jego śmierci w 1786, pałac używany był bardzo rzadko, jedynie z okazji wielkich uroczystości. Herbaciarnia w Nowej Oranżerii. Budynek Nowej Oranżerii ma 304 m długości i jest najdłuższą budowlą w parku Sanssouci
Przez aleje parkowe przebija się sylwetka Pałacu Neue Kammern początkowo służącego jako oranżeria a następnie przebudowanego w latach 70 XVIII wieku na pawilon gościnny.
Nad pałacem Noe Kammern góruje ciekawy wiatrak. 
Jeszcze jedno spojrzenie na pałac „bez zmartwień” .

 W opisach częściowo wykorzystaliśmy teksyty z Wikipedii.

najbliższe galerie:

 
Niemcy - Poczdam - Park Sanssouci
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
PODSTUPIM DAWNY PODSTĄPIN- A CO TO TAKIEGO?
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
Niemcy - Poczdam - Zespół parkowo-pałacowy Sanssouci
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Potsdam.
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Poczdam. Zespół pałacowo - parkowy Sanssouci.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Sanssouci
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.11.2009 13:18

Wybieramy się tam już wielokrotnie ale jeszcze nie dotarliśmy - chyba za blisko Polski - ale twoja galeria pokazała nam piękno tego miejsca.Zdjęcia super jak i Twoje filmy- do pozazdroszczena talentu.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 26.10.2009 20:37

Przesliczna galeria,piękne miejsce i zdjęcia.
Ogladając ja ,mozna zapomnieć o zmartwieniach.
Umarł moj pies,ktos kogo kochałam bezwarunkowo.Po dwóch dniach płaczu biegam i szukam radości w galeriach.
Pozdrawiam-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.10.2009 19:39

Jarfry - dziękuję w imieniu L z DIL .
FilmDIL to MY - tak podpisujemy się pod wspólnym zdjęciem :)

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 22.07.2009 07:15

Traf chciał, że za kilka dni mam w planach odwiedzenie Sanssouci i ta galeria ostatecznie utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto. pozdrawiam:)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 21.07.2009 23:34

Takie galerie to jest to, co pesteczki lubią najbardziej :)
Nie zgodzę się z zibidem, że brak tu architektury, bo to przecież wspaniała architektura zieleni i o ileż ciekawsza od zimnej archtektury nowoczesnej.
Świetne zdjęcia!

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 21.07.2009 22:57

W Obieżyświecie mało jest dobrych galerii z Niemiec.
Szkoda, bo kraj ciekawy. Ta galeria jest przykładem ,że
warto zwiedzać ten kraj.Także wschodnie landy.

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 21.07.2009 22:41

Dla uzupełnienia Fryderyk II Wielki, to twórca wielkości Prus. To za jego panowania Prusy osiągnęły przewagę nad pozostałymi państwami niemieckimi i sądzę, że w konsekwencji doprowadziło to do I i II wojny światowej. Co ciekawe prywatnie człowiek ten był koneserem sztuki i poezji a językiem niemieckim się brzydził, preferując francuski. Jak zwykle fimdil świetna galeria.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 21.07.2009 22:19

Piękne zdjęcie nr 7. Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 21.07.2009 21:55


Przyjemna galeria - lecz dla mnie za dużo kwiatów za mało architektury. A jest co Fotografować. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!