m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Balatonföldvár jest ponoć jedną z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych miejscowości nad Balatonem, przyciągającą turystów zadbanymi parkami, zieleńcami oraz urozmaiconą architekturą budynków. Kwater jest do wyboru do koloru, ceny są niższe niż nad polskim morzem, a standard bez porównania lepszy. Promenada Kvassay z okolicznymi platanami uchodzi za najładniejszą nad całym Balatonem. To dobre miejsce na rozpoczęcie rekonesansu po okolicy. Przy brzegu Balatonu natknęliśmy się na sporą rybkę, miała około 1 m długości. Założyłam optymistycznie, że zdechła ze starości, bo woda w jeziorze wyglądała na dość czystą i był to odosobniony przypadek. Woda przy brzegach Balatonu jest dość płytka, co pozwala wypatrzeć nawet wieloryba ;) W drodze do portu jachtowego, który jest ponoć ostoją krajowego żeglarstwa, minęliśmy niewielki kanał. Port to malownicze miejsce, ...
... więc warto wyciągnąć aparat. Jest i policja wodna. Najbardziej uczęszczany park znajduje się centrum tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie 2300 stałych mieszkańców miejscowości. Na jego terenie, oprócz klombów kwiatowych, znajduje się plac zabaw, ośrodek zdrowia ... ... i kościół.
Mój szczególny entuzjazm  wzbudziła organizacja służby zdrowia na Węgrzech. Nawet tak nieduże miasteczko miało lekarza dostępnego 24 godziny na dobę i karetkę pogotowia. Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną darmowo przez nasz NFZ można było bez problemu udać się na wizytę. Kaplica ukryta za drzewami w sąsiednim parku. Widok na Balaton w Balatonföldvár. Wzdłuż promenady i w bocznych uliczkach można podziwiać wille o ciekawej architekturze. Wiele z nich należy do mieszkańców Budapesztu, który od Balatonu dzieli zaledwie godzina drogi autostradą.
W Balatonföldvár nie ma plaż piaszczystych, ale można taką znaleźć w pobliskim Balatonlelle. Niestety, pomimo że plaża jest płatna, nawet popołudniu są tam tłumy, głównie rodziny z małymi dziećmi, najbardziej spragnionymi piachu. Na starszych, za dodatkową opłatą czeka mini park wodny ze zjeżdżalniami, biczami wodnymi, basenami, jackuzzi itp. Woda, jak w większości miejsc nad Balatonem, jest bardzo płytka ...
... więc można poleżeć nawet na boku :) W poszukiwaniu piaszczystych plaż udaliśmy się również do Siofok, okrzykniętego letnią stolicą Węgier. Skusiło nas opisywana w przewodnikach 17-kilometrowa plaża, która w praktyce okazała się nieciekawym brzegiem trawiastym. Zbliżając się do Nagy Strand (Wielkiej Plaży), rozciągającej się obok przystani, odkryliśmy pierwszy obszar piaszczysty, miał ok. 20 m kwadratowych :) Samo Siofok okazało się tak brzydkim miastem, że jedynie promenada była godna uwiecznienia na fotografii. Przy promenadzie znaleźliśmy jeszcze jedną piaszczystą plażę, miała jakieś 50 m długości :) Można było tu otrzymać darmowego drinka i obejrzeć wieczorem film lub koncert na świeżym powietrzu. Spacer promenadą przy zachodzie słońca to jedyna rzecz, dla której, wg. mnie, warto na chwilę wpaść do Siofok.
Siofok ma też szeroko reklamowane życie nocne. Dwie dyskoteki są okupowane głównie przez młodych Niemców w wieku lat 16-18, wstęp do Palace w sobotę kosztuje ponad 40 zł, dwa parkiety, tłumów nie ma i nic specjalnego. Już chyba lepiej wybrać się do Balatonlelle. W czasie naszego pobytu w Balatonföldvár trwał festiwal wina, było wiele imprez towarzyszących, a co najważniejsze, można było spróbować szerokiej gamy węgierskich win w bardzo przyjemnej atmosferze.

najbliższe galerie:

 
 Węgry ciąg dalszy
1pix użytkownik andrek77 odległość 1 km 1pix
WĘGRY. Nad Balatonem.
1pix użytkownik caprio72 odległość 3 km 1pix
Węgry
1pix użytkownik andrek77 odległość 4 km 1pix
Balaton północny - Tihany i Balatonfüred
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 6 km 1pix
Węgry_2016 - BALATON/Tihany
1pix użytkownik charlie odległość 7 km 1pix
Balaton czy Meksyk, czyli kolorowy zawrót głowy!
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 27.07.2009 19:33

ja będąc na węgrzech zauważyłem, że warsztat gdzie naprawiają opony, taka nasza wulkanizacja to "gumi servis". a kiedyś patrzę - warsztat naprawdę duży i napis: "gumi klinika" :)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.07.2009 23:13

Miało być "naprawa obuwia", albo inny zestaw słów '' odzież i buty"

Autoamtyczny translator tłumaczy nie dokładnie ale coś podpowie ... http://www.mtranslator.pl/ ;)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 26.07.2009 22:06

Filmdil: Czuję się zaintrygowana - to jak brzmi "naprawia obuwia" po węgiersku? ;)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.07.2009 16:57

Oj zdarzają się dziwne węgierskie słowa, na przykład : naprawia obuwia;)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 26.07.2009 11:45

Magg: Z tymi nazwami to fakt, niektóre są nawet zabawniejsze niż czeskie :)
Mam chyba coś w fotkach więc dorzucę do którejś galerii.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 26.07.2009 10:49

Fajnie ,że pokazałaś różne miejsca nad Balatonem.Najprzyjemniejsze jest to na fot.2.
Przejeżdżając przez Węgry można mieć niezły ubaw próbując odczytać nazwy
miejscowości.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 26.07.2009 02:19

Borek: Trudno się temu dziwić, skoro w międzyczasie odwiedziłeś tyle niesamowitych, pięknych rejonów.
Zresztą pierwsze wrażenie jest z reguły korzystniejsze, a powtórki nie nudzą tylko w miejscach bardzo wyjątkowych.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!