m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rezydując na południowej stronie Balatonu wcale nie trzeba objeżdżać jeziora kilkadziesiąt kilometrów, aby udać się na jego północny brzeg. 
W porcie Szantód znajduje się przystań promu samochodowego, którym można przepłynąć na północną stronę Balatonu. Cena za samochód z trójką pasażerów to 2800 forintów, czyli około 45 złotych.  Odległość pomiędzy brzegami jeziora wynosi w tym miejscu tylko 1,5 km, więc podróż trwa zaledwie kilkanaście minut. Półwysep wraz z dwoma leżącymi tu jeziorami należy do obszaru rezerwatu przyrody i oferuje niezapomniane krajobrazy. Niestety, albo może na szczęście nie jest dostępny turystom zmotoryzowanym. Tym którzy przybyli tu samochodami pozostaje do zwiedzenia położona na wschodnim brzegu półwyspu wieś Tihany. Tłumnie nawiedzana przez turystów wioska wsławiła się malowniczymi domkami krytymi trzcinowymi dachami ... ... oraz jasną budowlą opactwa benedyktyńskiego pochodzącą z połowy XVIII w. (pod jego posadzką ocalała romańska krypta).
Opactwo benedyktyńskie, zostało założone w połowie XI w.  przez króla Andrzeja I, który został pochowany w krypcie klasztoru. Widok na Balaton ze wzgórza klasztornego jest uważany za jeden z najładniejszych. Tradycyjne budownictwo i dawny styl życia przetrwały w Tihany do lat 50-tych XX wieku. Na zdjęciu widok z parku klasztornego na wioskę. Park otaczający klasztor to nie tylko schronienie przed upałem, ... ... lecz także miejsce cichej zadumy, modlitwy i kontemplacji. Kościół jest jednym z najpiękniejszych wytworów baroku na Węgrzech, a jego wnętrze wręcz kapie od złota, pewnie dlatego wstęp dla zwiedzających jest płatny i wcale nie tani.
Wioska u stóp klasztoru jest urokliwa, ale bardzo skomercjalizowana. Turystów wabią wszechobecne, kolorowe wyroby ceramiczne, ... ... które w takim otoczeniu wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. W restauracji można przysiąść na zapiecku :) Takie dachy i okna zapewne skojarzą się niektórym z innymi rejonami Europy,  np. z Bretanią we Francji. Szlakiem spacerowym biegnącym na tyłach kościoła można dotrzeć do skansenu.
Jest tam między innymi zagroda garncarska, chłopska oraz chaty w charakterystycznym stylu Tihany: z szarego tufu bazaltowego, o bielonych futrynach.  Warto zajrzeć do wnętrz chat., ale nie tylko.  Zabytkowe przedmioty użytku codziennego ... ... i tradycyjna architektura, a także, nie wiadomo czemu, niewielka liczba zwiedzających, sprawiają, że jest to malownicza  oaza ciszy i spokoju.
W skansenie warto zwrócić uwagę na dom cechu rybackiego z wystawą łodzi dłubanych z pnia. Rybacy z Tihany mieli taką metodę połowów, że jedna osoba obserwowała taflę jeziora ze skał półwyspu, dając znak rybakom czekającym w łodziach, w którym kierunku przemieszczają się ławice ryb. Dzięki temu połów kończył się zawsze sukcesem.  Jeszcze kilka obrazków ze skansenu.
Wszechobecne papryczki - popatrzeć przyjemnie, spróbować strach, bo wody w Balatonie mogłoby nie wystarczyć. Widok powoli znikający już z polskiego krajobrazu, tu jeszcze dość powszechny na Węgrzech, choć zdecydowanie bardziej popularny jest tu trabant. Szkoda, że nie udało mi się żadnego uwiecznić. Paprykowy dom Takie kolejki są atrakcją turystyczną w niemal każdym miasteczku na Węgrzech, nie mogło więc ich zabraknąć i na półwyspie Tihany. Przydrożna kapliczka Tafla Jeziora Wewnętrznego, położonego u stóp wioski Tihany. Jest ono oblegane przez wędkarzy. Położone ok. 25 m ponad poziomem Balatonu Jezioro Wewnętrzne, podobnie jak drugi zbiornik półwyspu - Jezioro Zewnętrzne, jest bezodpływowe i powstało w zagłębieniu wulkanicznym.
Widok na półwysep w drodze do Balatonfüred. Balatonfüred to ponad 13-tysięczne miasteczko uzdrowiskowe. Spokojniejsze niż Siófok, po południowej stronie jeziora, posiada więcej zabytków, romantycznych zakątków i knajpek. Kojarzyło mi się trochę z Międzyzdrojami. 

Balatonfüred posiada nie tylko pięknie zagospodarowane plaże, parki i zabytkowe wille, ale także lecznicze źródła, o dobroczynnym wpływie na serce, z których korzystano od niepamiętnych czasów. 
Promenada w Balatonfüred to atrakcja nie tylko dla spacerowiczów, ale i dla szukających ochłody. Stojące na początku promenady pomniki rybaka i przewoźnika stały się symbolem miasta. Przystań w  Balatonfüred to ulubione miejsce nie tylko dla turystów, ale i dla łabędzi i kaczek, których nad Balatonem jest zatrzęsienie. Pomnik przedstawiający wynurzającą się z wody rękę postawiono tu dla upamiętnienia ofiar jedynej na Balatonie katastrofy statku w 1954 r. Podczas sztormu zginęło wówczas kilkadziesiąt osób. Mając w pamięci jak płytki jest Balaton, aż dziw bierze, że doszło do takiej tragedii.
Dzikie plaże Balatonfüred są ukryte w trzcinowych zatoczkach, tych oficjalnych - jest cztery. Plaża miejska przy końcu promenady, jest częściowo piaszczysta, ale jest to bardzo wąski pas ... ... za którym rozciąga się trawiasty brzeg przerywany tylko piaszczystymi plamami przy placach zabaw. Wstęp na plażę jest płatny (taniej po 17-stej). Jest ona bardzo dobrze wyposażona, z pełną infrastrukturą i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z plaży rozpościera się piękny widok na półwysep Tihany, pod warunkiem, że nad jeziorem nie unosi się mgiełka psująca widoczność. Drzewa przy promenadzie zostały posadzone przez wielu słynnych pacjentów tutejszego szpitala kardiologicznego.
Jeszcze tylko rzut oka na brzeg Balatonu ... ... okupowany przez wszechobecne łabędzie i z żalem opuszczamy Balatonfüred.

najbliższe galerie:

 
Węgry_2016 - BALATON/Tihany
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
WĘGRY. Nad Balatonem.
1pix użytkownik caprio72 odległość 3 km 1pix
Balaton czy Meksyk, czyli kolorowy zawrót głowy!
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 4 km 1pix
Balaton południowy - Balatonföldvár, Siofok i Balatonlelle
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 6 km 1pix
 Węgry ciąg dalszy
1pix użytkownik andrek77 odległość 7 km 1pix
Mój Balaton czyli historia krótkiego wyjazdu.
1pix użytkownik mironel odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 14.09.2011 14:21

Dziękuję za komentarze i pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 14.09.2011 13:54

Pięknie i kolorowo.
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 20.10.2009 23:29

Aż kusi tam pojechać - no kto wie ?

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 28.07.2009 18:43

Wszystkie drobiazgi w Twoich galeriach prawie tak pikantne jak czerwone papryczki :-)
Radośnie letnie i kolorowe ostatnie Twoje galeryjki :-)
Pozdrawiam...

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 27.07.2009 18:24

Filmdil: Pięknie dziękuję za wskazówki i menu, chyba zrobiłam się głodna :)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.07.2009 23:06

...... w wioskach w okolicach Tihany ( miało być)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.07.2009 23:05

Pesteczko - kuchnię węgierską znad Balatonu poznawałem w ośrodkach szkoleniowych poza sezonem oraz w prywatnych piwniczkach w wioskach Tihany. Z restauracji pamiętam dobrą w Tihany , w parku kilkanaście metrów na wschód od Klasztoru ( nazwy nie pamiętam, ale na 9 zdjęciu nad drzewami widać chyba jej dach)
Przykładowy zestaw dla głodomora: halaszle (czyli zupa rybna), pörkölt z dobrym czerwonym winem i na deser płonące palacinki z kawą. Egészségedre.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 26.07.2009 22:11

Filmdil: Chciałabym jeszcze kiedyś wrócić nad Balaton i właśnie do Balatonfured, więc jeśli pamiętasz gdzie te smaki kuchni węgierskiej były najlepsze (jakąś nazwę knajpki), to będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuję! :)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 26.07.2009 17:09

Tihany i Balatonfured to moim zdaniem najsympatyczniejsze miejscowości nad Balatonem ciekawe nie tylko latem ale tez wiosna jesienią i zimą.
W Balatonfured miałem okazję być wiele razy w różnych porach roku na naradach organizowanych przez koleje MAV.
Pamietam do dzisiaj smaki kuchni wegierskiej.

weronika użytkownik weronika(wpisów:238) - Użytkownik usunięty. dodano 26.07.2009 12:49

bardzo ciekawe miejsce , musze kiedyś tam sie wybrać

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 26.07.2009 11:42

Borek: Serial jeszcze nie skończony, w zanadrzu mam Balaton zachodni, kto wie czy nie ładniejszy :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!