m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
...Uliczkę znam w Barcelonie
Pachnącą kwiatem jabłoni
Bardzo lubię chodzić po niej
Gdy już mnie znuży śródmieścia gwar...
- śpiewała wieki temu Hanka Ordonówna .
Z całą pewnością miała na myśli ulicę la Rambla - najbardziej znany bodaj pasaż w Barcelonie....Tam kroki własne me słyszę
I wiatr, jak liśćmi kołysze
Zresztą nic nie mąci ciszy
Uliczki mojej, w tem tkwi jej czar...

Na Rambli rosną platany, potężne drzewa daja sporo cienia spacerującym turystom i mieszkańcom, a ich kora ,odpadająca płatami, tworzy barwne mozaiki, których nie powstydziłby się sam Antoni Gaudi:)
La Rambla widziana oczyma artysty- plakacisty;)

... i oczyma, które nieco straciły fizyczny kontakt z resztą ciała;)   
Rambla to ulica performerów... ... i nie tylko... Kiedy już nacieszymy oczy i dusze spacerem po Rambli warto przejść przez hałaśliwy Placa de Catalunia ( na zdjęciu pinakle - zdobne z żabki i kwiatony - wieńczące fasadę jednego z domów na tymże palcu)...
... i skoczyć na Passeig de Gracia.  
To ulica równie niezwykła, co Rambla, a dla dla miłośników architektury nawet cenniejsza, bowiem gdziekolwiek spojrzymy- otaczają nas domy, z których każdy jest jak perełka:)
Każdemu warto się przyjrzeć... Ale na początek może spójrzmy pod nogi - podczas spaceru towarzyszyć nam będą sześciokątne płyty chodnikowe według projektu A. Gaudiego, jakich nie spotkamy nigdzie poza Passeig de Gracia. Piękne uliczne lampy z kutego żelaza, stanowiące jedna całość, z pokrytymi mozaika, kamiennymi ławkami, zaprojektował w 1906 roku Pere Falques.
Jeden z modernistycznych domów przy Rambli. Najsławniejszy i najczęściej odwiedzany odcinek Paseig de Gracia to Manzana de la Discordia - Kwartał Niezgody. Nazwa wzięła się od bezpośredniego sąsiedztwa trzech wyjątkowych budynków w kontrastujących stylach, ale należących do tego samego nurtu w architekturze.
Pierwszy od lewej to Casa Lleo Morera, zaprojektowany przez Lluisa Domenecha i Montanera ( na zdj.)       
 Dwie bramy dalej stoi równie ciekawy Casa Amatller Josepha Puiga i Cadafalcha ( niestety, prowadzono akurat prace remontowe jego fasady) Prawdziwa gratka w Manzana de la Discordia jest Casa Batllo ( www.casabatllo.cat) uważany za jedno z najciekawszych dzieł Antonia Gaudi ( trzymając się zasady podwójnych nazwisk używanych przez Katalończyków,powinnam napisac : Antonia Gaudi i Cornet ;)                      
Cały budynek nawiązuje do legendy o świętym Jerzym, który jest patronem Katalonii.
Fantastyczny dach to oczywiście pokryty łuska grzbiet smoka...
W Casa battlo przy Passeig de Gracia 43 największe wrażenie robi lśniąca, pofałdowana fasada.
Salwator Dali porównał ją do spokojnych wód jeziora.

Czego tam nie ma!
Liście, kwiaty , owoce, mech i strumyczki...
Można dopatrzyć się też motywów zwierzęcych: miejscami kamienna fasada zwisa w fałdach niczym skóra, a poskręcane balustrady balkonów patrzą na nas złowrogimi oczami... Według niektórych przypominają karnawałowe maski z Wenecji lub muszle. Jednak najbliższa intencjom Mistrza jest wersja, iż są to czaszki ofiar zjedzonych przez smoka, pokonanego przez świętego Jerzego    
- stąd nazwa - dom z kości  

Jedna z latarnio-ławeczek Falquesa;)
 A w tle kolejna perełka w dorobku artystycznym Gaudiego ... - Casa Mila nazywana przez Barcelończyków nieco pogardliwie La pedrera, czyli kamieniołom .  Ogromny blok istotnie sprawia wrażenie, jakby uformowały go siły natury. Jego bryła nawiązuje do wąwozu Fra Guerau, do którego, będąc amatorem pieszych wędrówek, Gaudi często zaglądał. Tego jakże osobliwego domu przy Passeig de Gracia 92 nie sposób przeoczyć:)  
Uważany obecnie za najdoskonalsze świeckie dzieło Gaudiego, był ostro krytykowany i wyśmiewany przez współczesną mistrzowi barcelońską elitę .
Niezwykła fasada Casa Mila idzie łukiem za zakrętem ulicy.    
Dla zainteresowanych : dom jest częściowo udostepniony dla turystów, można zwiedzać dwa ostatnie pietra i dach:)
Kolejki przed wejściem sa spore, ale naprawdę warto odstać swoje ;) Wnętrze jednej z trzech niezwykłych klatek okiennych Casa Mila przyciąga też niezwykłym dachem. Dach przypomina trochę bulwar spacerowy;)
Turyści przechadzają się niespiesznie, niektórzy urządzają sobie nawet małe pikniki:) Wszyscy chętnie fotografują się z jednym z kominów o dość osobliwym kształcie... ;)))
Balkonik przedostatniego piętra - widziany z perspektywy dachu.
...                         
Niezwykły dach wyjatkowo pieknie prezentuje sie o zmierzchu, dodatkowo podświetlony.
Podobno czasem organizowane są tu koncerty 
muzyki hiszpańskiej i pokazy flamenco.
Na co dzień jednak ( czyli akurat podczas mojego pobytu w Barcelonie;)
otwarty jest tylko do 18-tej... Kominy, wentylatory i zakończenia wind towarowych wyglądają trochę jak ludzie zaklęci w posagi... Będąc na dachu zapomniałam sprawdzić, ale podobno ich twarze skierowane są w stronę Sagrada Familia, po Barcelonie krąży legenda, że to uśpieni rycerze, których zadaniem jest strzec niezwykłą świątynię... ...łatwo uwierzyć, że tak jest naprawdę, kiedy spoglądamy na Sagrada Familia przez jeden z kamiennych łuków- okien na dachu... A więc- kierunek : Sagrada Familia!

Sagrada Familia - kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny - dzieło życia Antonia Gaudiego. 
Zainteresowanym polecam moją galerię:  Temple Espiatori de la Sagrada Familia... :)
W dzielnicy gotyckiej - Barri Gotic. Rzygacze vel gargulce na fasadach gotyckich domów Barri Gotic. Finezyjna latarenka na Placa de Saint Jaume...  
Plac jest centrum władz miasta. 
Tu stoi Casa de la Ciutat , Ratusz Miejski, z którego Rada Miasta zarządza Barceloną i Palau de la Generalitat, z którego Generalitat ( autonomiczny rząd zarządza Katalonią. Palau de la Generalitat.  
To pod tym budynkiem kończą się demonstracje i parady, to tu docierają kibice Barcy po ważnych zwycięskich meczach, to z tego balkonu już trzy razy w tym roku Messi i jego koledzy polewali wiwatujący tłum szampanem... :) Casa de la Ciutat - siedziba Rady Miasta Barcelona - w turystycznym zwierciadle ;)
( Placa de Sant Jaume, dzielnica Barri Gotic)
Latarenka na Plaza Reial, jedno z pierwszych samodzielnych dzieł Gaudiego
Widok na Palau Nacional, usytuowanego na zboczu wzgórza Montjuic, poniżej stadionu olimpijskiego.
W pałacu mieści się muzeum - Museu Nacional d'Art de Catalunya.
Muzeum gromadzi najznamienitszą na świecie kolekcję sztuki romańskiej, w tym malowidła ścienne z maleńkich kościołów w Pirenejach, zwiezione stamtąd na grzbietach osłów...
Ze wzgórza Montjuic, spod Palau Nacional otwiera sie wspaniały widok na Barcelonę.
Widać stąd pawilony wystawowe wzniesione z okazji Wystawy Światowej Expo 1929, Pyszną, tańczącą Font Magica i bliźniacze wieże na Placa d'Espanya. Widać też oczywiście jeden z symboli miasta - górujący nad miastem kościół Sagrada Familia- dzieło wielkiego architekta Antonia Gaudi. Wspaniały , choć nieco mglisty widok na Wielką Czarodziejkę w tle Sagrada Familia
Według najnowszych założeń budowa kościoła, rozpoczęta w roku 1883 ma zostać ukończona w setną rocznicę śmierci mistrza Antonio, w 2026 roku. Imponująca Font Magica zaprojektował w 1929 roku Carles Buigas. 
Ta bajecznie oświetlona fontanna kilka razy w tygodniu ( w sierpniu codziennie od 21 do 22) zachwyca tysiące gości podczas pokazów typu światło i dzwięk. ( www.bcn.cat/fonts)
Tysiące ludzi siadają codziennie tuż przed zmierzchem na schodach Palau Nacional, żeby zobaczyć wspaniały spektakl...
Szkoda, że w repertuarze nie ma już utworu Barcelona niezapomnianego duetu Freddie Mercury - Montserrat Caballe... akcja! Barcelona żegna nas paellą... .. i baśniowym widokiem na wzgórze Tibidabo:)
Mieliście kiedyś tak, że będąc w jakimś miejscu, już za nim tęskniliście?                  
Ostatni dzień w Barcelonie... [...]
Hasta maniana!

najbliższe galerie:

 
Barcelona - Casa Batllo- 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
13 HISZPANIA Barcelona - Casa Batllo
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
04 HISZPANIA Barcelona
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Migawki z Barcelony
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 1 km 1pix
Barcelona 2015 - Barri Gotic
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
heidelberg użytkownik heidelberg(wpisów:19) dodano 08.10.2014 23:53

Piękna galeria z bardzo ciekawymi opisami.Gratuluję.

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 16.11.2013 11:29

ostatnie zdjęcie w galerii - śliczne :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 19.03.2010 21:19

Bardzo mile spacerowało się po Twojej Barcelonie.:-)

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:352) dodano 08.03.2010 23:46

:) Barcelona... uciekłem na chwilę w tym roku z rzeczywistości, żeby zobaczyć to niesamowite miasto. Jak widzę poprawka konieczna, bo wiele nie zobaczyłem. Dzięki Tuptusiu za wskazanie mi motylka w galerii, to już kolejny sukces entymologiczny, bo po paru latach obiecywania sobie w końcu wysiliłem się w googlu, żeby dowiedzieć się jakież to sympatyczne "rybki" biegają mi po podłodze łazienki w nocy :)))

quanity-dwie użytkownik quanity-dwie(wpisów:31) dodano 12.02.2010 09:32

Barcelona jest na liście marzeń. Może kiedyś uda się je spełnić. Zdjęcia zachęcają do podróży. Bardzo ładna galeria. Pozdrawiam.

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 15.12.2009 13:15

Super pokazana Barcelona. bardzo mi się podoba. szczególnie też, że nie miałem możliwości wejścia na dach Casa Mila. Pozdarwiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 20.11.2009 12:34

Uwielbiamy galerie z dużą ilością opisów, przypomniałaś nam Barcelonę taką jaką widzieliśmy parę lat wstecz. Cudowne zdjęcia 13,27,31, 39 - musimy tam wrócić dla tych wspaniałych chwil.

tuptusia użytkownik tuptusia(wpisów:54) dodano 08.09.2009 18:55

Marioli - różowe okulary - bingo :) nigdy ich nie sciagam ;)

A co do kolorów, to naprawdę nie wiem , dlaczego tak wyszły te zdjęcia, nie sa kolorystycznie obrabiane,
może wysłużona matryca nie daje już rady?
Ale pamiętam, że Barcelona była w tych dniach taka trochę nierealna, brzoskwiniowo - różowa :)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.08.2009 14:51

Dziwną tonację kolorystyczną mają Twoje zdjęcia, czyżbyś oglądała Barcelonę przez różowe okulary?

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 12.08.2009 14:34

Nie znałam dotychczas żadnej uliczki w Barcelonie;), ale dzięki Twoim fotografiom być może choć trochę się to zmieniło. Dziękuję za spacer:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 11.08.2009 14:54

No nigdy jeszcze tam nie błem - ale po obejrzeniu Twojej galerii może się zmobilizuje bardziej do wyjazdu.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 10.08.2009 20:09

Faktycznie piękna,kolorowa galeria-świetny komentarz.Nie byłam i nie wiem czy będę ale dzięki za miły spacer-pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.08.2009 18:24

Piękna ta twoja galeria. Śmiało mogę powiedzieć Barcelona moja miłość. Byłam tam dawno temu, ale książki Zafona sprawiły, że pragnę tam wrócić. Twoja galeria tylko mnie w tym utwierdza. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!