m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wojna i epoka, która po niej nastąpiła spowodowały poważne zniszczenia pałacu. W 1988 r. Urząd Gminy przekazał zespół parkowo-pałacowy w Dobrzycy Muzeum Narodowemu w Poznaniu. Pałac był w opłakanym stanie. Po odrestaurowaniu odzyskał jednak świetność sprzed lat. 

We wnętrzu pałacu zachowała się częściowo ozdobna stolarka i parkiety, a także dekoracja sztukatorska, dzieła artystów polskich i włoskich, pracujących m.in. w warszawskich Łazienkach. Iluzjonistyczna dekoracja malarska al secco niektórych pomieszczeń została wykonana ok 1800 r. przez współpracującego z Zawadzkim Antoniego Smuglewicza. 

Na układ wnętrz wpłynęło przeznaczenie znacznej części pałacu na zebrania loży masońskiej. Większość pomieszczeń pełniła funkcje reprezentacyjne, a najbogatszy wystrój miały sale I pietra Amfiladowy układ pomieszczeń sprawia, że pałac wydaje się obszerniejszy, co dodatkowo potęgują iluzjonistyczne malowidła w salach dolnej kondygnacji oraz w kilku pomieszczeniach na piętrze - sale balowa i egipska oraz trzy salony. 
Sale parteru pełniły funkcję pomieszczeń prywatnych. Do dnia dzisiejszego w dwóch pomieszczeniach zachowały się oryginalne parkiety.
Tu znajdowała się 
jadalnia. W muzeum można zapoznać się z historią masonerii, której rozkwit nastąpił w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku.
W tej części znalazła się informacja o wolnomularstwie i pochodzeniu słowa mason. 
Zainteresowanych odsyłam do http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnomularstwo. Tam znajda wyczerpujące informacje na temat samej idei wolnomularstwa. W gablotach wystawiono m.in. medale, zawieszki, odznaki przyczepiane do szarf... ...oraz klejnoty masońskie - wazy z II poł. XIX wieku, srebrna żardyniera z początku XX wieku, cukiernice i wazony do wina. 
Pierwszą lożę wolnomularską powołano w Polsce w 1729 r., a ich rozkwit nastąpił w latach 80. XVIII wieku

Wśród członków wolnomularstwa znajdowało się wielu zwolenników Konstytucji 3 Maja... ... i osób przygotowujących Powstanie Kościuszkowskie.
 Umiesz że cenić życie
  nie marnotraw czasu brzmi jedna z sentencji jakże typowa dla ruchu masońskiego. Działające w Polsce loże wolnomularskie miały początkowo ściśle elitarny charakter, ich członkami byli panujący, magnaci, biskupi. Później do loży dopuszczano również wybitnych działaczy politycznych i gospodarczych, szlacheckich i mieszczańskich. Zwiedzając pałac trudno oprzeć się wrażeniu, że otaczają cię duchy dawnych mistrzów lóż masońskich. Ideą prac renowacyjnych we wnętrzu pałacu było wierne, w miarę posiadanych informacji, odtworzenie wyglądu pomieszczeń z okresu przełomu XVIII i XIX wieku. Dlatego chodząc po salach i korytarzach pałacu w głowie kołacze się myśl, że niemal to samo widzieli przechadzający się goście Augustyna Gorzeńskiego.
Po utracie suwerenności polskie wolnomularstwo przezywało zastój. Dopiero po 1805 roku ponownie zaczęło się odradzać. W 1807 roku powstała loża Bracia Polscy Zjednoczeni, do której należał m.in. książę Józef Poniatowski. W 1810 założono lożę Wielki Wschód Narodowy, noszącą od 1812 nazwę Wielki Wschód Narodowy Polski. Krążąc po salach muzealnych można natknąć się na elementy judaistyczne. Idea wolnomularstwa czerpała wiele z tej religii. Ponadto jej członkowie byli tolerancyjni wobec przekonań religijnych współbraci. Zarówno ruch, jak i idea wolnomularstwa przez lata była i jest nadal demonizowana. Jej członków odsądza się od czci i wiary.
Jakże to typowe dla Polaków. Tkwi w nas choroba, którą nazywam wszystkofobią. jesteśmy na NIE wobec wszystkiego czego do końca nie znamy i nie rozumiemy. A może nie chcemy zrozumieć? A przecież, kiedy na początku XX wieku po odrodzeniu Państwa Polskiego a także działalności wolnomularskiej członkowie lóż masońskich brali czynny udział w odbudowie Polski. Wykorzystując wielkie wpływy polityczne członków lóż masońskich w Europie Zachodniej poprzez nich prowadzili działalność lobbującą (modne słowo w dzisiejszych czasach:-) na rzecz odbudowy Państwa Polskiego. W okresie międzywojennym istniało w Polsce od ośmiu do czternastu lóż. ,Nie były one zbyt liczne, miały jednak ogromne wpływy wśród establishmentu politycznego oraz inteligencji. Nie ograniczały się one jednak tylko do bycia szarymi eminencjami. W 1926 roku czynnie poparły przewrót majowy. Dzięki m.in. takim działaniom wyrażającym jawne poparcie dla J. Piłsudskiego członkowie lóż masońskich w Polsce cieszyły się szacunkiem Marszałka.
Niestety tego samego nie można powiedzieć o relacjach mieszkańców MOJEJ Wielkopolski i Marszałka. Relacje w tym układzie były co najmniej chłodne i nie sądzę aby winę za to ponosili mieszkańcy Kraju Warty. Po śmierci Marszałka nastąpił zły czas dla wolnomularstwa w Polsce. Dekretem Prezydenta Mościckiego w 1938 roku zakazano w Polsce działalności wolnomularskiej. Po II Wojnie Światowej przez wiele lat nie działała żadna loża masońska. Niewątpliwy wpływ na taki stan rzeczy miał panujący wówczas ustrój. Dopiero po 1956 roku i dojściu do władzy Towarzysza Wiesława nastąpiła liberalizacja oczywiście w granicach dopuszczalnych przez członków KC życia społecznego. W 1961 roku powstała pierwsza w Polsce Ludowej loża. Oczywiście miała ona charakter tajny, bo przecież utożsamiana była z burżuazją.
Kto wie, może właśnie największy wpływ na obecne negatywne postrzeganie wolnomularstwa miał jego tajny charakter w latach kiedy nie można było myśleć inaczej niż partia? Skrzętnie z naszej masonofobii korzystają dzisiejsze elity polityczne, które za wszelkie niepowodzenia obarczają często masonów. W ich języku słowo to stało się synonimem zła. Jakie to typowo polskie. Wszyscy są winni dookoła tylko my jacyś dziwnie święci:-) W pałacu swój kącik znalazło reaktywowane kilka lat temu dobrzyckie Bractwo Kurkowe. Jego protoplastą było bractwo założone 200 lat temu właśnie przez Augustyna Gorzeńskiego. Bractwo to przetrwało do 1947 roku, kiedy to nowe władze ludowe zakazały działalności wszelkich bractw.
Pomimo sześćdziesięciu lat, jakie minęły od czasu rozwiązania poprzedniego bractwa w Dobrzycy żyją jeszcze potomkowie jego członków. To właśnie dzięki nim zachowały się ukrywane przez lata najpierw przed Niemcami a później przed władzą ludową insygnia kurkowe z początku XX wieku. Patrząc na skład nowo powstałego bractwa trudno oprzeć się wrażeniu, że duch Mikołaja Reja był obecny przy tej reaktywacji. Członkami założycielami byli między innymi miejscowy wójt, starosta oraz proboszcz:-) Wypisz wymaluj remake Krótkiej rozprawy między Panem, Wójtem i Plebanem. Powoli czas kończyć wykład o wolnomularstwie i spacerek po muzeum.

 Polecam to miejsce osobom będącym w pobliżu Dobrzycy i ... 
Dziękuję :-)

najbliższe galerie:

 
Muzeum  Ziemiaństwa w Dobrzycy . PAŁAC .
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy . PARK .
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Wielkopolska jest piękna
1pix użytkownik anusia_osia odległość 1 km 1pix
Zespół Pałacowo- Parkowy w Dobrzycy. Cz. I Park i pałac
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
SPACER W SŁOŃCU I DESZCZU .
1pix użytkownik doris odległość 1 km 1pix
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy cz.II. Wnętrza pałacowe
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 21.04.2010 11:59

Dreptaczku - dziękuję i pozdrawiam Cię :-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 07.04.2010 11:48

pięknie rozpracowane

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 14.11.2009 20:32

Ach Deszczu... i ja niestety znam :-(
Pozdrawiam wiosennie - taki był dzisiaj śliczny dzień :-)
Dziękuję :-D

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.11.2009 20:03

Znowu jestem pod wrażeniem Twoich opowieści. Ciekawy wątek wolnomularski, przyczynkiem do pokazania Muzeum. Słusznie Andzia pisze " to fobie "polaczków" nie Polaków ". Znam rodzinę Polaczków, mówią, że RODZINA im się nieprawdopodobnie powiększa z dnia na dzień, bez ich udziału...a to pech mieć takie nazwisko.Pozdrawiam biszkoptowo.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 13.11.2009 09:29

Filmdil - bardzo lubię Wasze komentarze - maja to " COŚ " .
Dziękuję i pozdrawiam cieplutko :-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 13.11.2009 09:02

Doris - ogladając kolejny raz te zdjęcia ze wskazanym podkładem muzycznym odbyłem "podróż do przeszłości".

Choć komentarze nie koniecznie z przeszłości, ze zacytuję:
"Wszyscy są winni dookoła tylko my jacyś dziwnie święci:-)"

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 13.11.2009 08:43

Ach Wuju - pewnie że nie trzeba-hi,hi .
Bardzo lubię zwiedzać muzea i tą aurę tajemniczości :-)
Pozdrawiam i dziękuję :-)

Beem - :-)

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 11.11.2009 22:47

Doris... PIĘKNIE...!!! ogląda się, ogląda i ogląda... a i za bilet wstępu nie trzeba płacić;)))) pozdr

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 11.11.2009 20:29

Tereza :-))))

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 11.11.2009 20:14

BARDZO Wszystkim dziękuję :-)

Konwalio - :-)
Aiaren : o taki odbiór tematu mi właśnie chodziło :-)
Raul : niestety wielu ludzi omija szerokim łukiem muzea... w czasie kiedy ja je zwiedzałam byłam przeważnie jedyną osobą ...
Borku : nawet nie wiesz jak moje serduszko tęskni za tymi klimatami - ach :-) W tym roku lekarz powiedział "nie" więc posłuchałam . Nie gwarantuję iż w przyszłym roku będę taka grzeczna ;-)
Andzia - trudno się z Tobą nie zgodzić.
Jarfry : tak, nie przypadkowo pojawiła się dzisiaj, choć przyznam się, w poczekalni była od początku sierpnia :-)
Mocar - jaka jestem ? hmmm... niestety podobna ... często słyszę : czy ty nie możesz czasem "odpuścić " ? - hi,hi
dziękuję za takie wyróżnienie :-)
Dreptaczku - :-)

Pozdrawiam WSZYSTKICH bardzo gorąco :-)))))))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 11.11.2009 19:17

Doris - nie znam Cię jaka jesteś w rzeczywistości ale w galerii widać kunszt na najwyższym poziomie , każdy detal dopracowany, tak że brakuje mi skali do ocen .Pozdrawiam i życze dalszych sukcesów.

andzia użytkownik andzia(wpisów:164) dodano 11.11.2009 15:40

Muzeum warte odwiedzenia.

I mały "wtręt": Doris, owa "wszystkofobia" i "masonofobia" o których piszesz,
oraz "różneinnedziwneukładofobie" to fobie "polaczków" nie Polaków.
A "elity polityczne"............... hmmmm..........
pozdrawiam
:-)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 11.11.2009 14:56

Kolejna uczta dla ducha, którą nam zaserwowałaś Doris. Twój cykl muzealno-parkowych spacerów, pozwala zachęcić do odwiedzenia i przybliżyć miejsca, które często bezwiednie mijamy, w codziennej gonitwie ... zwanej życiem. Chwała Tobie za to.
Pozdrawiam ;)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.11.2009 11:27

Doris...lubię Twoje galerie.
Piękne miejsce,muzeum,temat i zdjęcia.
I znowu się dużo dowiedziałam.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!