m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Hamburg mnie zaskoczył. Pozytywnie. Myślałam sobie - duże miasto, ogromny port, St Pauli, kluby, czerwone latarnie - to nie wróży nic dobrego. Ale mimo tego, a może właśnie dlatego miasto ma wiele uroku. Z każdym krokiem ukazuje nam inne oblicze. Począwszy od Dworca Głównego poznajemy eleganckie oblicze Hamburga. Arkady nad Rzeką Alster (Alsterarkaden) są malownicze. A pod nimi natykamy się na wspaniałe resteuracje i ekskluzywne sklepy.
Wodne ptaki również pięknie wkomponowały się w krajobraz tej części Hamburga. Obszerny plac przed ratuszem otoczony jest przez równie okazałe budynki, które jednak zostają przyćmione przez bydynek ratusza. Ratusz w Hamburgu jest bez wątpienia najładniejszą budowlą w mieście. Został uroczyście otwarty w 1897r. po tym jak spłonął poprzedni ratusz. Wyróżnia się bogato zdobioną fasadą, wzdłuż której ustawiono w sumie 20 posągów cesarzy. Na dziedzińcu Ratusza stoi przepiękna fontanna.
Dalej idziemy w stronę serca miasta - czyli portu, kanał wytycza nam tam drogę. W tej części - miasto, niczym Amsterdam podzielone jest licznymi kanałami. Wiele domów, w tym stare spichlerze zostało zaadaptowanych na hotele lub biurowce. Komunikacja w Hamburgu jest oczywiście godna do pozazdroszczenia. Hamburg ma 3 linie metra oraz system szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) z sześcioma liniami i 67 stacjami. Zanim dojdziemy do portu i Dzielnicy Spichlerzy przyjrzymy się wieży kościoła św. Mikołaja.
Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu - był do drugiej wojny światowej jednym z pięciu głównych kościołów Hamburga. Po wojnie zniszczony kościół nie został odbudowany. Zdecydowano się pozostawić ruiny kościoła (wieżę i resztki prezbiterium) jako pamiątkę ofiar wojny. Musimy przyspieszyć, bo mamy jeszcze dużo do zobaczenia - przemykamy więc ulicami Starego Miasta. Zatrzymujemy się tylko na chwilę przed Kościołem św. Michała - fasada jest w remoncie, więć zamiast niej pokazuję - zdjęcie kamienic sąsiadujących z kościołem. Kościół Św. Michała (St. Michaelis), powstały w latach 1751 - 1762, jest nie tylko najsłynniejszym barokowym zabytkiem architektury sakralnej w północnych Niemczech, ale posiada także największy w Niemczech zegar wieżowy, z tarczami o obwodzie osiągającym ponad 24 metry. 
Wieża kościoła, Michel, mierzy 132 metry i posiada platformę widokową, z której można w spokoju podziwiać panoramę portu i miasta. 
Dochodzimy wreszcie do Dzielnicy Spichlerzy.
Dzielnica Spichlerzy to największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów.
Tu składowane są towary najwyższej jakości, jak np. kawa, herbata, przyprawy, tytoń, komputery, tu znajduje się także największy na ziemi magazyn dywanów orientalnych. Ale Dzielnica Spichlerzy to również wielka atrakcja turystyczna, w starych spichlerzach mieszczą się kluby, muzea, resteuracje. Spichlerze można oglądać z łodzi lub autobusów wycieczkowych, albo - tak jak ja - na własnych nogach. I własnie te nogi prowadzą mnie w stronę portu. Nadrzeczna promenada nie ma końca. Gdzieś w tym miejscu znajduje się wejście do Starego Tunelu pod Łabą znajdującego się na głębokości 24 metrów. Tunelem tym możemy dostać się pieszo, rowerem i samochodem (w określonych godzinach) na drugą stronę rzeki. Nie będę rozwidzić się na temat portu - każdy wie, że jest to największy port w Niemczech,
a do Portu Hamburskiego, serca miasta, przybijają statki z całego świata. Skupmy się raczej na urodzie portu i pięknego żaglowca z XIXw. Idąc tak wzdłuż rzeki dochodzimy wreszcie do Fischmarktu. W każdą niedzielę od godz. 5 - do 10 sprzedawane  jest tutaj prawie wszystko, co tylko można ze sobą zabrać (nie tylko ryby). Jest to najbardziej bogaty w tradycje - targu w Hamburgu - tradycje sięgają bowiem 1703r. W Hamburgu byłam w niedzielę, ale spóźniłam się na targ, ekipa sprzątająca zatarła juś ślady rannego handlu. Pokręciliśmy się zatem po okolicy. Ale nie było już większego sensu iść dalej wzdłuż Łaby. Opuszczamy więc nadbrzeże i okolice Targu Rybnego w poszukiwaniu ulicy czerwonych latarni.
Trochę błądzimy (nie wzieliśmy mapy). Zapuszczamy się w coraz mroczniejsze zakątki dzielnicy St. Pauli. Jest gorąco. Już jesteśmy blisko... ... Herbertstrasse - ulicy czerwonych latatni. Powiem szczerze mysłałam, że będą tutaj tłumy ludzi, a było bardzo kameralnie. Kilka osób przechodziło tylko, skręcając pośpiesznie w któreś z drzwi. W dużych oknach stoją krzesła, fotele - o tej porze są w większości puste, ale na niektórych siedzą Panie. Nie zrobiłam im żadnego zdjęcia, ponieważ zostałam wyproszona przez Panie (delikatnie mówiąc).
Nie da się ukryć, iż w dzielnicy St. Pauli widoczne są: handel i erotyka, bary dla yuppies, marynarzy,  dyskoteki dla punków, budki z kebabami i azjatyckie przekąski, dawno osiadli mieszkańcy i tureckie rodziny, osoby chcące być na topie i osoby zrezygnowane, a sklepów erotycznych jest niezliczona ilość. Nie dziwi więc, iż główna ulica St. Pauli Reeperbahn nazywana jest najbardziej grzeszną milą na świecie. Po emocjach związanych ze zwiedzaniem dzielnicy St Pauli na koniec dochodzimy do monumentalnego pomnika Bismarka. 
Mam nadzieję, że udało mi się pokazać jakim różnorodnym miastem jest Hamburg.
Każdy zakątek Hamburga wygląda inaczej, a mimo to wszystko łączy się w jedną, harmonijną całość.

najbliższe galerie:

 
Niemcy - Hamburg
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
Niemcy - Hamburg
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
HAMBURG
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
PROTOTYP (MUSEUM)  HAMBURG - Muzeum prototypów samochodów
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Hamburg
1pix użytkownik bartas odległość 2 km 1pix
Rowerem przez Hamburg!!! :D (cz.II)
1pix użytkownik emciaa odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
conchis użytkownik conchis(wpisów:12) dodano 27.01.2010 11:00

fajne zdjęcie, i super pomysł z tymi klapami do włazów, reprezentujących poszczególne miasta

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.09.2009 21:20

Zgadzam się z Kamilą.
A wasze galerie się fajnie uzupełniają-)

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 08.09.2009 18:02

Hamburg od A do Z :). Bardzo przekonująca galeria. Fajnie, że pokazałaś miejsca, które odwiedziłam, ale którychniestety w dużej mierze nie mogłam zaprezentować w swojej galerii. Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!