m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Zwiedzanie Lubeki rozpoczynamy od najbardziej rozpoznawalnego miejsca w mieście - czyli od Bramy Holsztyńskiej. Holstentor jest jednym z najcenniejszych zabytków wpisanej w 1987r na listę dziedzictwa UNESCO lubeckiej starówki. Masywna, pochodząca z XV w. budowla daje wyobrażenie o sile obronnej dawnej Lubeki, a jednocześnie o dumie królowej Hanzy. Dzisiejsza Brama Zamkowa to brama wewnętrzna (istniejące dawniej bramy środkowa i zewnętrzna nie przetrwały do naszych czasów). Wiele gotyckich budynków to dziś lokale użyteczności publicznej... Widok na Bramę Holsztyńską od wschodu... ....i w otoczeniu dawnych składów soli nad lewym brzegiem rzeki Trave. Jednak, aby w pełni poczuć atmosferę średniowiecznego miasta warto...
...dać się porwać labiryntowi wąskich uliczek otoczonych historycznymi, ceglanymi kamienicami pamiętającymi czasy świetności Lubeki. W XIV w. miasto stało się najsilniejszym i największym portem Hanzy. Było także drugim miastem Niemiec (po Kolonii) i jednym z najważniejszych portów w Niemczech (tę pozycję zachowało nawet do dziś). W 1533 r. popadło w konflikt z Danią, co wyraźnie je osłabiło... ...jednak nie na tyle, aby dobre czasy nie mogły powrócić. Dziś Lubeka jest na powrót dumą północnych Niemiec- nie tylko jako miasto tysiąca zabytków, ale także jako centrum kultury. Mieszczą się tutaj ciekawe muzea - jak chociażby Hala Sztuki św. Anny, Muzeum Berghaus czy słynny Salon Marcepanu, mają miejsce liczne (zwłaszcza w sezonie letnim) festiwale muzyczne i teatralne... Lubecki ratusz jest- obok Bramy Holsztyńskiej i kościoła Mariackiego- najczęściej kojarzoną z miastem budowlą .Budowa ratusza ruszyła wkrótce po nadaniu Lubece praw wolnego miasta w 1226. Do dziś zachowały się części południowej ściany w późnoromańskim stylu. Ratusz ukończono w 1308. W 1435 miała miejsce rozbudowa w stylu późnogotyckim, w czasie której wzniesiono z różnokolorowych cegieł reprezentacyjną fasadę zwieńczoną serią wieżyczek. Ok. 150 lat później dodano renesansową loggię od strony rynku.
W tym miejscu Starego Rynku mieściła się kiedyś studnia... Ratusz i towarzyszący mu kościół NMP choć prezentują się bardzo wdzięcznie, to jednak sprawiają nieco problemów przy fotografowaniu ;). Spacerując po Lubece wciąż trzeba patrzeć w górę... ...aby nie uronić nic z architektonicznych perełek (tu: zwieńczenie renesansowych schodów, wznoszących się po wschodniej stronie ratusza).
Kierujemy nasze kroki w stronę Kościoła Mariackiego... Świątynia ta odegrała niebagatelną rolę w północnoeuropejskim budownictwie sakralnym. Zbudowana w latach 1250 - 1350 była jednym z pierwszych dzieł gotyckiej architektury ceglanej i to na niej wzorowali się budowniczy innych kościołów w miastach Hanzy (jak chociażby w Stralsund czy w Wismarze). Zajrzyjmy do środka... ... i spójrzmy w górę aby dostrzec charakterystyczne sklepienia...Bazylika lubecka z trzema nawami - olbrzymia budowla z cegły z prawie 40-metrową nawą główną i dwiema 125-metrowymi wieżami - jest trzecim co do wielkości kościołem w Niemczech z najwyższym na świecie sklepieniem z cegły. Datowany na 1518 r. ołtarz Zaśnięcia Marii. Ciekawostką jest zegar astronomiczny znajdujący się w lewej nawie kościoła. Jest on jednak tylko kopią oryginału, który został zniszczony podczas wojny, w 1942 r.
Dzwony z kościelnej wieży - zniszczone podczas nalotów na miasto w 1942 r. Nieopodal kościoła mariackiego trafiamy na Mengstrasse, gdzie mieści się Buddenbrookhaus (na zdj. budynek o białej fasadzie). Niektórzy turyści używają nawet książki- urodzonego pod tym adresem T. Manna- o tytule Buddenbrookowie jako przewodnika po mieście:). Za historyczną fasadą powstało nowoczesne centrum Henryka i Tomasza Mannów - naturalne miejsce do przedstawienia intrygującej historii życia i twórczości braci. Lubecki deptak to miejsce tętniące życiem o każdej porze...U wylotu ulicy widoczny jest kościół św. Jakuba. ...ale w mieście są też mniej uczęszczane, bardziej ciche uliczki.
Oprócz kościołów i domów kupieckich w Lubece przetrwał do naszych czasów także widoczny na zdjęciu dawny szpital Św. Ducha (data budowy: 1276-1286). Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie. Obecnie Szpital św. Ducha jest fundacją zarządzaną przez miasto Lubeka. W 2007 fundacja nabyła budynek średniowiecznego schroniska dla pielgrzymów, aby objąć ten zabytek ochroną.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia na terenie szpitala organizowany jest licznie odwiedzany targ świąteczny. Kościół św. Jakuba to jeden z pięciu głównych kościołów na lubeckim Starym Mieście. Powstał jako świątynia ludzi morza w 1334 r. Gotyckie kamienice często łączone są arkadowymi łukami... ...i zdobione pięknymi portalami.
Czas żegnać się z Miastem Siedmiu Wież... ... obdarzmy jednak wcześniej ostatnim spojrzeniem panoramę miasta...Tu: nad rz. Trave.

najbliższe galerie:

 
Lubeka
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
LUBEKA
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Lubeka
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Niemcy - Lubeka
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
LUBEKA - MUZEUM LALEK TEATRALNYCH
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Lubeka
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
hlhbhh użytkownik hlhbhh(wpisów:7) dodano 30.05.2015 16:05

Ładne zdjęcia!!!
Ciekawostka ...
te zniszczone dzwony z wieży "St. Marien" zostały po wojnie zastąpione trzema innymi z kościołów przedwojennego Gdańska. Potem doszły, o ile się nie mylę, jeszcze cztery nowe.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 03.10.2012 13:29

Byłem w Lubece już dość dawno, miło więc było odświeżyć sobie pamięć Twoją galerią. Szkoda tylko, że muszę poprzestać na widokach, bo chętnie odświeżyłbym sobie smak lubeckiego marcepanu

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 21.08.2009 15:38

konwalio: dziękuję za słowa uznania, to b. miłe, że zaglądasz do każdej mojej galerii :). Przy następnej wizycie koniecznie powinnaś wziąć ze sobą aparat i... nie rozstawać się z nim:)).
marioli: cieszę się, że zdjęcie ratusza robią tak dobre wrażenie, bo przyznam, że miałam co do nich mieszane uczucia, ich zrobienie przysporzyło mi trochę trudności (zwłaszcza złapanie horyzontu okazało się w tym wypadku kłopotliwe;).

Pozdrawiam Was serdecznie.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.08.2009 14:13

Kamila,kolejna fajna galeria-)
Razem z Marioli przybliżacie mi miasteczka i miasta Niemiec.
Chociaz tam bylam dziesiątki razy i mam tam rodzine,jakoś nie wpadłam na pomysł robienia zdjęć.
Kamila,czekam na kolejne miasto.
Pozdrawiam-)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 21.08.2009 13:04

Zrobiłaś ładne zdjęcia ratusza, jak ja byłam - kilka dni przed tobą cały plac przed ratuszem wypełniony był straganami. Na dobrą sprawę było widać tylko górną cześć fasady ratusza.
A tak w ogóle to fajnie oglądać galerie z miejsc, w których się było praktycznie w tym samym czasie. Na ogół stwierdzam, iż zawsze jest coś czego nie zobaczyłam. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!