m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Będąc w Koblencji nie sposób nie wybrać się na przejażdżkę jedną z dróg biegnących wzdłuż prawego lub lewego brzegu Renu tzw. Doliną Środkowego Renu (jak widać drogą tą mogą jeździć czołgi). Dolina środkowego Renu- to przełom Renu  w Reńskich Górach Łupkowych pomiędzy Bingen i Rüdesheim a Bonn w której znajdują się liczne zabytki średniowiecznej architektury świeckiej i sakralnej - niezliczona ilość zamków, miasteczek i winnic. Zaraz po wyjeździe z Koblencji dostrzegamy pierwsze zamki. 
Tych zamków jest bardzo dużo, nie jestem wstanie ich wszystkich zliczyć i każdemu zrobić zdjęcie. Droga jest wąska i mało jest miejsc do parkowania robię, więc zdjęcia z samochodu. 
Większość zamków usytuowana jest na wzniesieniu, na skale. Ale są i takie, które zostały pobudowane nad samym brzegiem Renu, a nawet na wyspach rzeki. Oprócz zamkami, zachwycam się jeszcze widokiem winnic, często stromo rosnących na zboczach gór. Myślę sobie, że pielęgnacja i zrywanie winogron nie należą do łatwych zadań. Ale efekt jest później doskonały.
 Właśnie tutaj na słonecznych południowych stokach największego zakola Renu, Bopparder Hamm, dojrzewają winogrona, z których wytwarzane są najlepsze wina. Innym ważnym czynnikiem jest także zdobywana przez stulecia wiedza miejscowych winiarzy: bądź co bądź najstarszy znany dokument (z 643 roku n.e.), w którym wspomina się o uprawie winorośli nad środkowym Renem, dotyczy właśnie miejscowości ... Boppard. Boppard to niewielkie miasteczko leżące nad Renem, jakieś 25 km od Koblencji, w największym zakolu Renu zwanym Bopparder Hamm. Od razu po przybyciu do miasteczka kieruję się na nadrzeczną promenadę, która liczy ok. 2 km.
Tutaj mam najlepszy widok na Ren. oraz na port rzeczny, do którego cumują statki wycieczkowe. Niektóre mają imponujące rozmiary. Wiele statków kursuje na trasie Kolonia - Bingen, inne mają któtsze trasy. (Czyżby to USA?) Wzdłuż promenady stoją piękne wille. Większość z nich to pensjonaty i hotele.
Na zgłodniałych czeka wiele kawiarni i resteuracji,  w tym jedna pod bliską nam nazwą. Z promenady kieruję swoje kroki w głąb miasteczka. Tutaj od razu mój wzrok przykłuwa rzeźba kobiety i dziecka. W raczkę dziecka, ktoś włożyłcukierki. Wieże kościoła św. Seweryna górują nad całym miastem, widać je z daleka, teraz mam możliwość przyjrzeć się kościołowi z bliska. Na małym rynku sąsiadującym z kościołem dostrzegam przedziwną fontannę.
Rynek otaczają ładne domy. Chociaż wybudowane zostały w różnym czasie i w różnym stylu, to jednak calość dobrze się komponuje. Wiele z nich posiada piękne zdobienia, inne zostały ozdobione malowidłami ściennymi - tak dla poprawy ich wyglądu. Czy to się udało, osądzcie sami. Wiele domów, zwłaszcza na obrzeżach miasta czeka jeszcze na remont. W jednym z domów odkrywam sklep z zabawkami i ozdobami ... bożonarodzeniowymi. Większość to ręczna robota - ceny takich cacek dość wysokie. Czas ruszać w dalszą drogę...

najbliższe galerie:

 
Boppard
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
NIEMCY - Dolina MOSELI
1pix użytkownik mariaanna odległość 13 km 1pix
spacer po Koblencji
1pix użytkownik travis odległość 14 km 1pix
Niemcy - Koblencja
1pix użytkownik marioli odległość 15 km 1pix
Burg Eltz
1pix użytkownik admian odległość 19 km 1pix
Luksemburg,  Francja,  Niemcy cz.  V
1pix użytkownik patryk odległość 31 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 20.03.2013 19:43

Podoba mi się sposób, w jaki pokazałaś Ren od strony promenady. (13-15).
Pozdrawiam.:-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2752) dodano 14.06.2010 10:04

Bardzo piękna i ciekawa kolekcja galerii z Niemiec - gratuluje pomysłu i swoistej realizacji. Pozdrawiam !

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 19.08.2009 12:44

Na pewno będzie to jakieś miasto w Niemczech, ale nie wiem jeszcze jakie, bo przygotowuję równolegle kilka galerii. W pierwszej kolejności staram się pokazywać miejsca do tej pory nie pokazywane na Obieżyświecie. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!