m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Jest imponującym, kilkudziesięciometrowym urwiskiem Kępy Redłowskiej. Stanowi jedną z wizytówek gdyńskiego pejzażu, zwany też Orlą Głową. Klif najpiękniej wygląda gdy patrzy się na niego z pobliskiego mola. Kępa Redłowska zajmuje obszar w pasie nadmorskim na wysokości od Orłowa do Redłowa. Rezerwat w swoim obszarze obejmuje kompleks lasu bukowo-dębowego. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Zatoki Gdańskiej, na którym wciąż żyje wiele rzadkich i zagrożonych gatunków fauny i flory. Jest to jedno z nielicznych miejsc z widowiskowym krajobrazem morskim. W pobliżu klifu w Gdyni Redłowie powinien powstać rezerwat morski. Patrząc z kilkudziesięciometrowego klifu w Orłowie na spienione wody Zatoki Gdańskiej, można poczuć się nieswojo. Jednak następnym uczuciem jest zachwyt. Widok, jaki się stąd rozpościera, zapiera dech w piersiach.
Według legendy, nazwa Orłowo pochodzi od dwóch wspaniałych orłów, które dawno temu stoczyły podniebną walkę nad klifem. Miejsce raczej nieznane turystom, nawet latem jest tu zawsze spokojnie.
Przyjemnie usiąsć na korzeniach drzew wyrwanych z klifu przez naturę, albo na ogromnych kamieniach i gapić się na morze. Idąc szczytem skarpy można zobaczyć panoramę mierzei helskiej, portu w Gdyni oraz plaży w Sopocie.
Od strony morza jest strome wybrzeże, stanowiące wschodnią granicę rezerwatu. Wybrzeże to określane jako wybrzeże klifowe. Jest ono najbardziej charakterystycznym elementem  tego terenu. Klif zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Klif tworzony jest w wyniku abrazji jego podnóża. Wyróżniamy klify aktywne i martwe. Klif aktywny położony jest w strefie oddziaływania fal i jest przez nie niszczony (abrazja). Klif tworzy ostro zarysowaną, stromą ścianę. Aktywne klify cofają się przede wszystkim podczas sztormów. Klif martwy jest położony poza strefą oddziaływania fal i nie podlega dalszej abrazji, zwykle pokrywa go gruby płaszcz osadów. Klif orlowski jest klifem  aktywnym. Czuję respekt przed tą wysoką ścianą klifu, przed powyginanymi wiatrem drzewami wiszącymi nade mną.
Piękny owczarek niemiecki, nie trzeba pytać o zgodę zamieszczenia jego zdjęcia. Widok na molo w Gdyni Orłowie. Wzdłuż klifów martwych biegną szerokie (do 20 m) plaże piaszczyste . Są to plaże w kierunku Sopotu. Poniżej klifów obrywowych (cypel Orłowski) plaża jest bardzo wąska i ma charakter kamienisto-żwirowy.
W Gdyni  byliśmy w muzeum morskim, Załączam kilka fotek, które nie zawierają inne galerie. Ekspozycja w Akwarium wzbogaci się też o dwa rekiny rafowe z Indonezji. Na razie mają po ok. 50 cm, ale w ciągu dwóch lat osiągną długość ok. 2 metrów. Będzie je można oglądać w drugiej połowie sierpnia, jak tylko zakończą niezbędną kwarantannę. To anakonda. W Akwarium można posłuchać... węgorzy elektrycznych.Te ryby wytwarzają napięcie elektryczne od 300 do 600 V i natężenie prądu o wartości 1 Ampera. To w zupełności wystarczy do zabicia człowieka. Slabe oswietlenie uniemożliwilo mi zrobienie zdjęcia.

W muzeum pokazano jaki jest czas rozkładu śmieci w wodzie.
Butelka z plastiku-450 lat.
Puszka 200-500 lat.

najbliższe galerie:

 
Nadmorski spacer w Orłowie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Orłowo po sztormie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Gdynia Orłowo
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix
Gdynia - Klif Redłowski, Kępa Redłowska
1pix użytkownik sebekfireman odległość 1 km 1pix
Zima w Orłowie
1pix użytkownik barbara_31 odległość 1 km 1pix
Red Bull Air Rice
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
doominika użytkownik doominika(wpisów:3) dodano 22.02.2010 23:13

Orłowo to jedno z najładniejszych miejsc w Gdyni. Ciekawe zdjęcia, a co do Pani sugestii na temat zdjęć Gdyni o tej porze roku - postaram się to zrealizować, zresztą już od dłuższego czasu coś takiego planuję, jednak wciąż brakuje mi czasu :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.02.2010 11:35

Bardzo sympatyczna galeria. Ciekawe miejsce, byłam tam jako dziecko i właściwie niewiele już pamiętam więc miło było sobie przypomnieć :)
Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:981) dodano 16.11.2009 13:51

maryna : dziekuję że zobaczyla tą galerie. Ja każdego roku jeździlam ze swoimi dziećmi do Gdańska do mamy i babci i zawsze oglądalam ten klif z poziomu morza. Dopiero w tym roku weszlam na górę i roztaczają się tam piękne widoki na zatokę.

maryna użytkownik maryna(wpisów:49) dodano 16.11.2009 12:22

Nigdy tam nie byłam, muszę to nadrobić.
Piękny jest nasz kraj. Pięknie to pokazujesz.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!