m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Hutongi to sieć wąskich zaułków ciągnących się przez miasto. Przejezdżamy je takimi właśnie rikszami. Słowo hutongi zostało zapożyczone z mongolskiego. Oznacza przejście. To nierzadko odmienny, malowniczy świat podwórek otoczonych czterema budynkami. Dziś hutongów jest mniej niż niegdyś. Musiały ustąpić miejsca mieszkalnym wysokościowcom. Hutongi to przede wszystkim zaułki, w których mieszkają ludzie, ale też uliczki, gdzie są czynne targowiska i wszelkiego rodzaju placówki handlowe. Nierzadko są urokliwie powikłane: plątanina ciasnych przejść, ściśniętych na bardzo małym obszarze.
Miejscowi poruszają się w tym własnym świacie z zadziwiającą łatwością. Mieszkańcy Pekinu uwielbiają takie uliczki. Wąskimi pasażami przemykają rowery, zewsząd dochodzi odgłos dzwonków. Niektóre hutongi są dokuczliwie ciasne, inne - przestronne, ocienione drzewami. Często zabawne nazwy informują o roli, jaką pierwotnie pełniły lub kim byli jego mieszkańcy. Np: Deszczowy, Ziemski, Jasny, Szczęścia, Powodzenia... ... Prażonej Fasoli, Chryzantem, Czapników, Ryżowych spichlerzy, Pachnących Przynęt, Czarnego Sezamu...
... Czystej Ziemi, Niestarzejącej się Trójcy, Końskiego Ogona... itp Odwiedziliśmy mieszkanie przeciętnej rodziny pekińskiej. Tak właśnie mieszkają. Syn to prawdziwy wielbiciej piłki nożnej. Większość pasaży biegnie równoleżnikowo, zgodnie z nakazami feng shui, a wszystkie bramy i drzwi są zwrócone na południe
Wszystkie nasze riksze należą do jednej korporacji. Hutongi widziane z góry wyglądają jak plaster miodu, złożony z czworobocznych podwórek.Pozostawione same sobie przez socjalistyczną politykę mieszkaniową lat 60 i 70 XX w.nie skorzystały na bumie gospodarczym lat 80 i 90. Mimo, że źle izolowane termicznie, pozbawione centralnego ogrzewania, niewygodne dla rodzin posiadających samochody są domem dla czwartej części mieszkańców stolicy. Na hutongi można się natknąć w całym Pekinie, ale przede wszystkim w starszych dzielnicach. Kończy się nasze spotkanie z Pekinem. Niestety w programie wycieczki nie było cesarskiego Pałacu Letniego. Z jednego z dworców kolejowych Pekinu jedziemy do Xian.

najbliższe galerie:

 
CHINY.Pekin-Zakazane Miasto
1pix użytkownik irolek odległość 4 km 1pix
Pekin,  Swiątynia Nieba
1pix użytkownik pedro1912 odległość 4 km 1pix
Tiantan - Świątynia Niebios
1pix użytkownik doracz odległość 4 km 1pix
Chiny cz.II - Pekin: Świątynia Nieba
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Chiny ab ovo
1pix użytkownik licja odległość 4 km 1pix
Chiny - Pekin
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 31.08.2009 22:42

Gratuluje! Nie byłem w Chinach. Dzięki za "hutongi". Jest takie piękne miasto Białystok. Miałem nieprzyjemność śledzić rok po roku jak białostockie " hutongi " niszczą koparki a przecież o Olimpiadzie w Białymstoku nikt nie słyszał.

jogr użytkownik jogr(wpisów:23) dodano 29.08.2009 21:33

doceniam bogactwo 12
fajna fotka
format 3D
:-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 29.08.2009 20:31

Muszę powiedzieć, ze obejrzałam z rozdziawionym pysiem i przeczytałam dokładniutko i z zainteresowaniem, dzięki za fascynującą wycieczkę:)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 29.08.2009 00:24

Borku - bardzo sympatycznie oddałeś atmosferę hutongów. Gdy bylismy w Pekinie przed olimpadą trwała masowa likwidacja tej ciekawej zabudowy. Chciałbym kiedyś poznać prawdziwe rekacje ludzi zmuszonych do przesiedlenia się do wielkich blokowisk, w których balkony pełnią role komórek i składów zbednych rzeczy. Te balkony i indywidualnie instalowane klimatyzatory na zewnętyrznych ścianach tych bloków wyglądały koszmarnie, nawet w budynkach ciekawie zaprojektowanych.

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 28.08.2009 20:35

Bardzo fajna 12-ta fotka. Pozostałe też super ;)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.08.2009 14:45

Dla mnie to jak do tej pory najciekawsza Twoja galeria z Chin.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!