m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
6:20 - dzień się budzi. Wetlina, Łomiankowa Dolina. Zanim zaczniemy podchodzić pod Tarnicę, przy punkcie kasowym BdPN możemy obserwować znaczną część naszej drogi powrotnej do Ustrzyk Górnych. Zapowiada się bardzo długie zejście. Droga z Wołosatego na Tarnicę nie jest jedyną drogą na ten szczyt. Jest to jednak trasa najkrótsza, ok. 2,5 h. Na samym początku niebieskiego szlaku natrafiamy na pozostałości cerkwi i cmentarza w Wołosatem. Pierwsza cerkiew powstała na początku XVII w. Ostatnią pod wezwaniem Wielkiego Męczennika Dymitra, zbudowano w 1872 r. //  Widoczne ślady prowadzenia prac na cerkwisku, których charakteru nie udało się nam ustalić. Cerkiew służyła miejscowej ludności, w  większości grekokatolickiej. Stojącą na wzgórzu cerkiew otaczał cmentarz, którego pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego. Miejsca pochówku były skromne, na grobach stawiano drewniane krzyże lub polne kamienie. Na bardzo podobne zdjęcie trafiłem w Internecie, z opisem, że jest to grób rocznej córeczki proboszcza Mychaiła Skrockiego. Piaskowcowy nagrobek został postawiony ok. 102 lata temu.  // W głębi betonowy nagrobek, bez inskrypcji.
Pochowano tu również żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. W 1946 r., po wysiedleniu mieszkańców do ZSRR, cerkiew i wieś spalono. //  Betonowy nagrobek zwieńczony charakterystycznie wygiętym, kutym żelaznym krzyżem. Kopuła szczytowa Tarnicy wyraźnie wyróżnia się spomiędzy otoczenia. Każdy strudzony wędrowiec może zaczerpnąć zimnej i czystej wody na dalszą wędrówkę. Później już nie będzie to możliwe. Woda pasuje do kwadratowego i do okrągłego naczynia. (japońskie) Ze szlakiem niebieskim łączy się też ścieżka dydaktyczna „Orlik krzykliwy”.
Na stokach południowych i południowo - zachodnich Tarnicy występują rumowiska skalne, który tworzy materiał pochodzący z obrywów. Teraz widać, że Tarnica jest bardzo rozległym szczytem.
Szeroki Wierch. Za sobą mamy już „kawałek” podejścia. U podnóża Wołosate. Kto do tej pory jeszcze nie dostał zadyszki, to teraz ma okazję. Prawie już. Jesteśmy już na szczycie
Miejsce, do którego zmierzaliśmy. Na szycie stoi stalowy krzyż, widoczny z kilku kilometrów upamiętniający pobyt w tych górach księdza Karola Wojtyły w 1954 r. Jest to drugi krzyż - pierwszy uległ zniszczeniu w 1999 r. Tablica pamiątkowa w postumencie krzyża. Ach ta pogoda … . Liczyliśmy na wspaniale widoki i panoramy. Nie było nam dane oglądać większości naszych bieszczadzkich grzbietów ani Ostrej Hory i Pikuja na Ukrainie. Na głównej kulminacji znajduje się geodezyjny punkt pomiarowy. Jeszcze jedno spojrzenie pod  Krzemień …
 … na górną część niebieskiego szlaku, którym podchodziliśmy na przełęcz i wijącą się granią Szerokiego Wierchu, drogę powrotną do Ustrzyk Górnych. Droga powrotna chyba nie będzie trudna, ale widać, że długa. Tarnica prezentuje się bardzo majestatycznie.
Nazwa Tarnicy wywodzi się (najprawdopodobniej) od wołoskiego „tarnita” - co oznacza siodłowate określenie terenu. Liczyliśmy na nieco lepszą pogodę, jak to w górach zmienia się ona  z godziny na godzinę. Jeszcze widać trochę słońca ale później już … aparat do plecaka. Dotarliśmy do Wetliny - było już po deszczu (Łomiankowa Dolina 18:00). Dzisiaj, o zachodzie słońca nie ma co marzyć.

najbliższe galerie:

 
Bieszczady zimą 03.2009
1pix użytkownik qbalon odległość 0 km 1pix
Zima tylko w górach - Bieszczady - Tarnica
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Podkarpacki szwendacz: Tarnica,  czyli siodło
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Tarnica i Halicz wczesną wiosną - 13. 04. 2010r.
1pix użytkownik mondzus odległość 0 km 1pix
Bieszczady
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix
Przez chmury na Tarnicę
1pix użytkownik caroline95 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 15.11.2012 17:25

Super Tarnica! Inne bieszczadzkie galerie też, a masz ich niemało:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 04.04.2012 21:56

Magdar, Mondzus – dziękuję za odwiedziny i komentarze w mojej galerii.
Ta wyprawa, na Tarnicę, to jedna z dłuższych i chyba najciekawsza z całej tej całej tej serii.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 13.03.2012 20:30

To piękne miejsce .Pozdrawiam :)

mondzus użytkownik mondzus(wpisów:20) dodano 11.09.2009 13:47

Rzeczywiście pogoda sie udała, teraz czekam z niecierpliwością na jesień, która w Bieszczadach jest szczególnie piękna... udana galeria... pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 11.09.2009 09:37

Dziękuję - polecam się na przyszłość, będzie cd.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 31.08.2009 10:31

Nie, nie … w opisie wstępnym: „--->” = „transport kołowy”. Taki „mocny” nie jestem – uważam, że taka trasa w jeden dzień jest bardzo trudna do przejścia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!