m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Niewielkie miasteczko położone u zbiegu rzek Cisy i Bodrog. Datowane jest już w 1074 roku było siedziba sławnych węgierskich rodów Hunyadich, Szapolyai oraz najsławniejszego Rakoczych. Główne zabytki to pałac Rákóczi-Dessewffy, będący dawną siedzibą wielkiego wodza, a także wzniesiony w stylu barokowym miejski Ratusz. Największą jednak atrakcją są jednak niezliczone piwniczki, w których można degustować tokajskie trunki opiewane w słowach węgierskiego hymnu. Stoki byłego wulkanu wysokiego na 514 m pokrywają niezliczone winnice z których produkowany jest słynny Tokaj Aszu. Doskonałe nasłonecznienie i lessowa gleba powoduje, że smak wina sławili zagraniczni władcy i artyści, między innymi Król Słońca Ludwik XIV, car Piotr Wielki, caryca Katarzyna, król Fryderyk Wielki, jak również Beethoven, Voltaire, Goethe oraz Schubert. Piwnice Rákoczy'ego. Obecnie mały sklepik z pamiątkami oraz muzeum. Rzeka Cisa
Późno barokowy kościół z 1780 roku obecnie wystawa malarstwa Piwnice Rákoczy'ego. Największa komora wydrążona w wulkanicznej skale ma 28 metrów długości, 10 szerokości i 5 metrów wysokości. Do dziś zawierają ogromne dębowe beczki. Przy długich stołach można wychylić szklanicą pierwszorzędnego napoju.
Na szczycie Łysej Góry stoi wieża telewizyjna. Sam obiekt nieciekawy, ale stanowi doskonały punkt orientacyjny. Prowadzi do niej kilka wyznaczonych szlaków turystycznych Idąc na szczyt można podziwiać doskonałą panoramę miasta Winnice  na zboczu Kopasz-hegy
 Tokajskie odmiany wina:
Furmint - Jest to główny szczep Podgórza Tokajskiego. Wina Tokaji Aszú i Szamorodni produkuje się głównie z tego gatunku. W Niemczech występuje pod nazwą Mosler, we Francji znany jest jako Tokay. Wino jest średnioaromatyczne, twarde, ciężkie, mocne o wysokiej zawartości alkoholu. Hárslevelű - smaczne wino o kwiatowo-miodowych aromatach, mocne i ciężkie, cielisty trunek z lekko cierpkim posmakiem. 
Sárga muskotály - gładkie wino o przyjemnym zapachu. Jeśli jest zebrane w odpowiednim czasie ma dobrą kwasowość. Często jest to wino dosładzane, wówczas słodycz zakrywa smaki. Zéta (Oremus) - Odmiana powstała w 1951 roku z uszlachetnienia szczepu Bouvier i Furmint
Kövérszőlő - Znana jako Fehérszőlő (Białe grono) była jedną z nastarszych odmian Podgórza Tokajskiego Gohér - Mówi o nim Szikszai, tak więc wiadomo, że była to odmiana uprawiana już w XVI w.
Na wprost stacji kolejowej jest cały szereg winiarni w których można degustować poszczególne gatunki. Zaliczenie wszystkich wymaga wyjątkowo mocnej głowy Tokajskie wina:
Furmint (wino wytrawne i słodkie),
Hárslevelo,
Muskotály,
Szamorodni (wytrawne i słodkie)
Aszú (3, 4, 5 i 6 Puttony). Dworzec kolejowy
Zbieg rzeki Cisy i Bodrog Nad brzegiem Cisy jest przyzwoity camping oraz przstań Pomimo pełni sezonu na uliczkach panuje błogi spokój.

najbliższe galerie:

 
Tokaj
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
TOKAJ 2013
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Węgry , TOKAJ
1pix użytkownik warusek odległość 6 km 1pix
SAROSPATAK I TOKAJ - wycieczka
1pix użytkownik smorodina odległość 23 km 1pix
SAROSPATAK. WĘGRY
1pix użytkownik wo odległość 24 km 1pix
PIWNICE HERCEGKUT. WĘGRY
1pix użytkownik wo odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2256) dodano 01.09.2009 18:44

Ciekawa galeria,po zwiedzeniu miałam lekki zawrót głowy/ale to chyba od wymienionych nazw różnych
gatunków win/Miłe miasteczko-takie z innym klimatem-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!