m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Gdy ponad dwadzieścia lat temu po raz pierwszy zawitałem na Suwalszczyźnie wydawała się miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi. Podobnie choć turystów i tam coraz więcej jest dziś. Uboga infrastruktura powoduje, że nie zaglądają tam wymagający wszelkich  wygód ludzie. Dzięki temu niemal nieskażona przyroda jest oazą ciszy i spokoju. Dodatkowo utworzenie Wigierskiego Parku narodowego w 1989 nie pozwoliło zamienić w kolejną atrakcję z wybetonowanymi brzegami. Teren parku to głównie jezioro Wigry oraz wiele śródleśnych (42) niewielkich jezior wszystko to otoczone lasami w których w lipcu unosi się zapach poziomek. Suwalszczyzna to kilka niewielkich ośrodków miejskich jak Suwałki, Augustów, Sejny oraz rzadko rozsiane niewielkie na ogół ubogie wioski. Wszystko to tworzy niezapomniany klimat. Tak reklamują się gospodarze tego terenu:
Zaciszne plaże, miejsca zachęcające do spacerów, wędkowanie, wiejskie przejażdżki konne wśród sielskiego pejzażu - to wszystko daje urlop na Suwalszczyźnie.
Wypoczynek w otoczeniu pól, łąk, lasu i wody, cenniejszy jest od pobytu w przepełnionych uzdrowiskach, na hałaśliwych plażach i w ośrodkach wypoczynkowych. Tutaj można znależć ciszę, spokój oraz ciekawie spędzić czas. Fauna Parku jest charakterystyczna dla obszaru Puszczy Augustowskiej. Występują tu wilki, rysie, łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, jenoty, kuny i wiewiórki. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem, będącym symbolem WPN jest bóbr. Zaobserwowano także tutaj 195 gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych. Najliczniejszymi są: kaczka krzyżówka, łyska, perkoz, mewa, rybitwa, gągoł, łabędż.
Flora Parku jest bardzo bogata. Liczy ponad 800 gatunków roślin naczyniowych, około 170 gatunków maszaków i 300 porostów oraz wiele gatunków grzybów, śluzowców i glonów. Spośród drzew najliczniej występuje sosna i świerk. Oprócz nich także brzoza brodawkowata i omszona, olsza czarna, dąb szypułkowaty, lipa drobnolistna i inne.
(info: portal WPN) Czy to nie najlepszy dowód na czystość wód jeziora Wybierając się tam warto zabrać rower. Kajak bez problemu i tanio wypożyczymy na miejscu. Konieczne będą, aby skorzystać z wielu urozmaiconych i malowniczych szlaków rowerowych i wodnych w tym najbardziej znanego Szlaku Czarnej Hańczy. Szlak Czarnej Hańczy. Na mapach oznaczany czasem jako papieski można a nawet trzeba pokonywać etapami. Prowadzi Przez jezioro Wigry i Pierty, Czarną Hańczę i kanałem Augustowskim do Augustowa Szlak Czarnej Hańczy.
PO JEZIORZE WIGRY (około 38 km); PRZEZ JEZIORO PIERTY (około 10 km); CZARNĄ HAŃCZĄ (88 km); KANAŁEM AUGUSTOWSKIM (35 km);
Szlak Czarnej Hańczy. Szlak Czarnej Hańczy. Szlak Czarnej Hańczy. Szlak Czarnej Hańczy. Jezioro Wigry należy do najgłębszych w Polsce. Jego głębokość sięga aż 73 metrów.Linia brzegowa ma 72km, z czego aż 29 km porośnięte lasem.

najbliższe galerie:

 
Polska - Wigierski Park Narodowy
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
Przyroda Wigierskiego Parku Narodowego
1pix użytkownik alex odległość 4 km 1pix
Wigry
1pix użytkownik kwiatuszek odległość 4 km 1pix
Wigry
1pix użytkownik mignon odległość 5 km 1pix
PL-Czarna Hańcza i Wigry
1pix użytkownik filmdil odległość 5 km 1pix
Wigry
1pix użytkownik tereza odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 12.09.2010 16:23

sympatyczna galeria.

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 10.05.2010 09:42

Dzięki za poradę, myślę, że jak z niej skorzystam "dam radę". W planach na dalsze lata (oprócz corocznych "pionów") całe wschodnie pogranicze :D.
Pozdrawiam

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 08.05.2010 17:25

Okolice suwalskich jezior to trudny teren dla rowerzystów ze względu na piaski, ale trud się opłaca. Polecam zmianę opon na takie, które sobie dobrze na tym piachu poradzą.

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 08.05.2010 16:40

Piękne zdjęcia, utwierdzają mnie w moich planach penetracji Suwalszczyzny rowerem na przełomie maja i czerwca. Wigry również w planie, chociaż pierwszy tydzień zamierzam spędzić w Górach Sudawskich. Ślicznotka na 7 zdj. to gąsienica zmrocznika wilczomleczka :D. Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 15.10.2009 21:13

Wspaniała galeria i zachęca do odwiedzenia tego regionu.Dlatego dostajesz ode mnie najwyższą notą.Wiem,że jeziora są najbardziej niewdzięcznym tematem do fotografowania.Wszystkie linie brzegowe podobne, a ty znalazleś na to sposób na uatrakcyjnienie tego.Znowu się czegoś nauczyłem.Pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 02.09.2009 02:00

Bardzo przyjemna galeria, a do tego ciekawy komentarz. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!