m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Nie wiem czy słynne radio zwane potocznie LUXY  , nadawało kiedykolwiek piosenki w wykonaniu Meliny Mercouri. Wiem napewo, że Luxembourg znany był w Europie przede wszystkim przez swoje radio, które jako pierwsze w latach 60 - tych zlikwidowało serwisy informacyjne. Zniknęły słuchowiska, seriale i transmisje sportowe. Nastała era popu. Pewnie takim art popowym pomysłem był w 2007 r. znak STOLICY KULTURY. Niebieski łoś, jako typowy mieszkaniec Luxembourga. Łosie żyją w stadach po łosiem sztuk . Ulubioną przekąską łosi są łośtrygi. Łoś na końcu kolejki jest łośtatni. Na niezbyt inteligentego łosia mawia się łosioł . Odlotowy łoś każe domniemywać, że organizatorzy Luxembourskiej Stolicy Kultury są cool, a władze miasta umieją pięknie łączyć stare z nowym. Miasto Luxembourg zbudowane jest w dolinie, której naturalne brzegi stały się pretekstem do zbudowania fortyfikacji . Dziś pozostała cytadela Św. Ducha z XVII wieku. Nowoczesna bryła muzeum połączona z fortyfikacjami jest dowodem na umiejętne łączenie architektury z różnych epok w całość. Dzielnica w której dominują nowoczesne bryły architektoniczne jest siedzibą wielu instytucji Unii Eropejskiej, w tym Trybunału Sprawiedliwości. Są też obiekty sportowe, w których można wypocić problemy europejskie. Bo przecież..,inteligentny łoś jest łoświecony . Nowoczesna część jest niewielka i można powiedzieć, że jest w początkowym stanie rozwoju. A w szerokiej panoramie, zdjęcie zrobione z centrum miasta, widać, że środkowa część łosia to łośrodek . W samym jego środku znajduje się skalny płaskowyż, z trzech stron otoczony głębokimi na kilkadziesiąt metrów dolinami rzek Alzette i wpadającej do niej rzeki Petrusse.
Najciekawszą częścią Centrum jest najstarsza część miasta Rocher du Bock. Stojące od XV wieku ściany fortyfikacji są zmurszałe, ale naprawiane, zatem bezpieczne. Wokół murów starego miasta ukryte są w skalnych urwiskach nad rzeczką Petrusy, kazamaty. Miasto SIBIU w Rumunii, także Stolica Kultury 2007 jest zbudowane w bardzo pobny sposób jak Luxembourg. Fortyfiakcje w obu miastach są dziełem tego samego architekta. Dla mnie jest on bezimienny bo zapomniałem jego nazwisko i nie mogę nigdzie GO znależć. Mówiąc krótko jestem łosioł. w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury będzie jedno miasto z Polski i Hiszpanii. Do wyścigu o tę prestiżową nazwę na jeden rok przystąpiły Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Kraków nie przystąpił. Dlaczego ?.., a może też łosioł?.., a może dlatego, że w 2000 roku Kraków jako pierwsze i jedyne na razie miasto z Polski było Stolicą Kultury Europejskiej. Zatem Kraków wie jak to wygląda i ile z tym jest kłopotu. Pieniądze są z Unii Europejskiej. Przekręty lokalne, a Trybunał Sprawiedliwości w Luxembourgu.
W którym, przypominam, łoś jest otwarty na łoścież. A po dokładnym myciu jest łoślepiający czysty i wesoły z natury czyli łośmiechnięty . Ma ciekawe średniowieczne zabytki. Najbardziej znanym obiektem jest Pałac Książęcy z okresu XVI i XVIII wieku, który pierwotnie był ratuszem. Mieszka w nim wraz z całą swoją rodziną Wielki Książę. Budynek Pałacowy jest konglomeratem różnych stylów architektonicznych, od renesansu aż po styl mauretańsko-andaluzyjski. W pobliżu Pałacu są dwa muzea, Muzeum Historyczne oraz Narodowe Muzeum Historii i Sztuki. Tutaj też starą arechitekturę połączono z nowoczesną. Można tu zobaczyć prace Brueghela, Rembrandta, Canaletta i rodzimych artystów, a także dekoracyjne rękodzieła łoświeconych rzemieślników luxembourskich. Wiosna każdemu miastu dodaje uroku. Na dwa sposoby. W jednych miastach topniejące lody odkrywają kulturę osobistą właścicieli zwierząt domowych. A w innych kulturę ssaków łośmiokopytnych z rodziny łosiowatych. Pałac Książęcy jest oczywiście strzeżony, a ceromonia zmiany warty jest dostępna dla turystów oraz podróżników, których łączy potrzeba obejrzenia tego teatru. Sama czynność jest mniej widowiskowa niż dla przykładu w Wielkiej Brytanii.
Cóż, Londyn nie był nigdy Europejską Stolicą Kultury. Anglię dotychczas reprezentował w 2008 r. Liverpool. Zaś Wielką Brytanię w 1990 Glasgow. Jak przeglądałem jakie miasta zgłaszają się do organizacji tego typu święta KULTURY doszedłem do wniosku, że jest to okazja dla ambitnych małych  miast. Na przykład - Sibiu w Rumunii zamieszkuje około 170 tyś. mieszkańców. Przepiękne miasteczko, położone w południowym Siedmiogradzie, do dziś jest tu znaczna ilość saskich pamiątek historycznych - cała dobrze zachowana starówka ma charakter średniowiecznego, niemieckiego miasta. Część mieszkańców przyznaje się do swoich saskich korzeni, utrzymując stałe kontakty z Niemcami. Na ulicy można usłyszeć język niemiecki jak i też dostrzec niemiecko-języczne napisy. Zupełnie tak jak w Luxembourgu. Z tą różnicą, że osobiście w Sibiu nie byłem i nie mogę tego potwierdzić. Polegam na łoświadczeniu tych, którzy tam byli. A kto nie widział dzielnicy Grund niech rzuci okiem, jak tam jest łoślepiająco pięknie. Byłem natomiast we wszystkich miastach, które walczą w naszym krajowym wyścigu do miana Europejskiej Stolicy. W jednym z nich mieszkam już 40 lat i doprawdy nie mogę doszukać się projektu, który byłby poznańskim pomysłem na tę okoliczność. Powiem więcej. Odwiedziłem wszystkie strony internetowe związane z obecnymi kandydatami. Wszyscy mają LOGO oraz program imprez, które odbywają się, lub będą sie odbywać. Natomiast nikt nie ma swojego pomysłu dla EUROPY. To, że wielcy artyści goszczą w Polsce ze swoją sztuką to jest piękne, ale co to ma wspólnego, z tym co my chcemy dać Europie od siebie. Kraków w 2000 roku bodaj, jeżeli sobie dobrze przypominam zaprezentował Europie twórczość Krzysztofa Pendereckiego.
Luxembourg w swoim LOGO reklamującym Europejską Stolicę Kultury nie umieścił katedry Notre Dame, nie stworzył komputerowego mazidła, nie stworzył nic co by było nadęte jak pusty balon. Stworzył łosia. Nawet ten budynek teatru, w kolorze, jest łososiowaty, bo trzeba wiedzieć, że łoś wodny śródlądowy to łosoś. A łosie górskie lubią ser o nazwie łoścypek . Z ryb zaś preferują filety, bo nie lubią ryb z łośćmi. I najważniejsze, wbrew nazwie łosie nie pochodzą z Łosic tylko z LUXEMBOURGA.....

najbliższe galerie:

 
Luksemburg (cz. IV)  - stolica
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Luksemburg III - miasto i okolica
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Luksemburg-miasto
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik dorotka_t odległość 0 km 1pix
Luxembourg-stolica
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Luksemburg II - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.06.2011 13:40

ELISE - zawsze COŚ za COŚ. Nie ma zmiłuj. Takie są prawa marketingu. W dużym obiekcie jedna duuuuuża przecena, by przyszli i kupili jeszcze coś co za tę przecenę, zapłaci. Dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 07.06.2011 12:45

W Luksemburgu podobnie jak w Szwajcarii benzyna jest tańsza,bo płaci się mniejsze podatki. Za to wynajęcie mieszkania jest droższe i na zakupy większe jeździ się do Niemiec. Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 25.05.2011 11:41

ELISE.., ANIKIM.., dziekuję za wizytę w Luksemburgu. Na stacji benzynowej dostałem w tym Luksemburgu olśnienia graniczącego ze zdziwieniem. Cena paliwa była bardzo mała w stosunku,... do innych państ. Ciekawe dlaczego?... pozdr

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.05.2011 20:11

Elise kiedy się wybierasz? Pytam bo też rozważam wyjazd, ale we wrześniu.

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 18.05.2011 20:06

Jest tylko jedna galeria z Luksemburga. Z zaciekawieniem ja obejrzałam, bo wybieram się do Luksemburga.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 25.12.2009 20:14

ZIELONADESIGN - dziekuję za zatrzymanie się na chwilę w Luxemburgu. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do pobrania prezentu z okazji ŚWIĄT.
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=9543

zielonadesign użytkownik zielonadesign(wpisów:91) dodano 22.12.2009 13:30

bardzo ciekawie i ten błękit nieba...
pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 16.09.2009 16:04

Wuchta sogów się należy :-) Tej !
Pięknie :-)
Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.09.2009 16:07

ŚWIĘTOJANKA - http://plfoto.com/1060081/zdjecie.html tam jest zdjęcie pod tytułem "Łosie na rykowisku"...,łoś, jeleń, krowa, jakie ma to znaczenie. Ważne, że jest absurdalnie niepoważne dla takiego Święta Kultury i dlatego takie Łośniewające. Naszych prezydentów miast nie stać na takie łoślate LOGO.Dziekuje i pozdrawiam.

porzeczka użytkownik porzeczka(wpisów:344) dodano 14.09.2009 23:43

Ależ światło na tych zdjęciach!!! Chciałoby się powiedzieć - ŁOŚlniewające! Przypomniały mi się wyjazdy w Bieszczady, żeby "podglądać" łosie na rykowisku... a może to były jelenie? Dawno było, więc już nie pamiętam, a co widziałam napisać się i tak nie ŁOŚmielę :) Bardzo sympatyczna ta galeria - słoneczna w obrazie i "deszczowa" w słowie ;-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 13.09.2009 21:04

BOREK - dla Ciebie!...słońce, za ten deszcz, który Tobie towarzyszył w Luxembourgu. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!