m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Kolejka zębata z Wilderswil na Schynige Platte, otwarta w 1983 roku. Pokonuje niemal 1400 m różnicy wzniesień w niecałą godzinę. Początkowo tory biegną przez las, później stopniowo odsłaniają się widoki na Thunersee... ... na dolinę Lauterbrunnen... ... i góry oddzielające ją od doliny Kien. Po torach kursują też pociągi towarowe, dowożące zaopatrzenie do hotelu na szczycie Schynige Platte. Z górnej stacji prowadzi grzbietem na wschód Panoramaweg - pierwsza część naszego szlaku. Widać z niej schodzące z północnej strony Alp Berneńskich lodowce...
... i położone 1500 m poniżej jezioro Brienzer. A to już Jungfrau - 4158 m n.p.m. i spływający spod szczytu lodowiec. Dalej pofalowanym grzbietem na wschód, po prawej wielka trójka Alp Berneńskich - Eiger, Moench i Jungfrau (czyli Ogr, Mnich i Dziewica)... ... a po lewej - jeziora Thuner i Brienzer, rozdzielone pasem lądu, na którym rozłożyło się miasto Interlaken, nazywane wrotami Alp Berneńskich. Rzut oka do tyłu , na zachód - widać jeszcze stację kolejki, za nią nagie szczyty za głęboką doliną Lauterbrunnen. A to Bietschhorn (3934 m n.p.m.), górujący nad górnym piętrem doliny Lauterbrunnen.
Po około 1,5 godz. schodzimy na skraj wysokiej, polodowcowej dolinki Saegistal, zakończonej uroczym, bezodpływowym jeziorkiem... ...które szczególnie pięknie prezentuje się na tle jeziora Brienzer. Opuszczamy Saegistal, wspinamy się coraz wyżej i dochodzimy do prywatnego schroniska Weberhuette, na wysokość 2344 m n.p.m. Rzut oka w górne piętro Saegistal z tarasu schroniska, po prawej widać już najwyższy punkt szlaku - Faulhorn (2681 m n.p.m.). Po jego szczytem w 1832 roku wybudowano całoroczne schronisko, które stoi do dziś i uważane jest za najstarsze w Europie. Spod szczytu Faulhornu widać ciąg dalszy Alp Berneńskich - tu Finsteraarhorn i Schreckhorn i spływające spomiędzy nich górny i dolny lodowiec Grindelwaldu... ... a nieco bardziej na zachód - płaskowyż Mannlichen - raj dla turystów, narciarzy i szwajcarskich krów, a za nim Eiger, Moench i Jungfrau.
Jeszcze dalej na zachód - na pierwszym planie Schilthorn (2970 m n.p.m.), na który można wjechać kolejką linową, a zjechać zeń zimą na nartach jak James Bond. Po lodowcu u stóp Jungfrau jazdę na nartach odradzam... ... po górnym lodowcu Grindelwaldu też... Krowy - niczym z reklamy szwajcarskiej czekolady, są tu wszędzie, gdzie tylko jest kawałek trawy. Filozoficznie patrzą na turystów, jakby nie rozumiejąc po co tu przyszli... Rzut oka wgłąb doliny Grindelwaldu... ... i na północną ścianę Eigeru - jedną z najtrudniejszych alpejskich ścian wspinaczkowych - prawie 2000 m niemal pionowej ściany, która pochłonęła wiele istnień ludzkich...
... a z drugiej strony sielankowe jezioro Brienzer. Po 4 godzinach zaczynamy schodzić z Faulhornu w kierunku jeziora Bachalp. Bachalpsee - to niewielkie jeziorko jest wręcz bajkowo położone. Tu docierają już od gondoli z First liczni japońscy turyści w klapkach i sandałach. Taki widoczek znad jez. Bachalp na Schreckhorn (4078 m n.p.m.) widnieje w wielu folderach i przewodnikach z tych stron. Stąd już tylko 30 min. do gondoli na First. A to już Grindelwald - urocza wioska i temat na osobną galerię. Od startu - 8 godz. widoków zapierających dech w piersi, trochę zmęczenia i ponad 300 zdjęć. Warto było!

najbliższe galerie:

 
Marzenia stają się rzeczywistością-Schynige Platte
1pix użytkownik arla odległość 7 km 1pix
Grindelwald
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 7 km 1pix
Interlaken
1pix użytkownik 1978 odległość 8 km 1pix
Szwajcaria - jadąc do Wilderswil
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 10 km 1pix
Alpy Berneńskie,  czyli moja podróż sentymentalna
1pix użytkownik yetina odległość 10 km 1pix
Szwajcaria - od Habkern do Kandersteg
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 29.06.2010 18:08

Nieziemskie widoki

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 01.11.2009 23:12

zarowno Szwajcaria, jak i Twoja fotografia jest nieziemska........wielki plusik za zdjecie glowne.urocze,.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 31.10.2009 14:51

Pięknie!
Ja ten kraj zwiedzałam na motorze ,jako pasażerka.
Widoki cudne(Twoje),zdjęcia mniej(moje) bo podczas jazdy raczej sie nie da.
A to co miałam zniknęło w spalonym komputerze.
Pozdrawiam-)

oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 14.09.2009 21:39

po prostu piękne alpejskie widoki;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!