m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dzielnica muzułmańska położona jest w północno-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Lwów na wschodzie wzdłuż północnego muru Wzgórza Świątynnego do Bramy Damasceńskiej na zachodzie. Na zdjęciu - na prawo od Wzgórza Świątynnego. Stare Miasto otoczone jest murem, który w latach 1537-1541 kazał zbudować sułtan Sulejman Wspaniały. Do dzielnicy muzułmańskiej możemy wejść przez jedyną otwartą ku wschodowi Bramą Lwów. Nazywana jest tak ze względu na umieszczone na nią symbole rodowe sułtana Bajbarsa. Chrześcijanie zwykli nazywać ją Bramą św. Szczepana. Handlarze rozkładają swoje kramy przy murach miejskich. Niedaleko Bramy św. Szczepana znajduje się Kościół św. Anny. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami krypta kościoła znajduje się na miejscu domu Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Marii Panny.
Kościół św. Anny zbudowali w 1140 roku krzyżowcy na miejscu ruin innego kościoła z V wieku. Kościół słynie nie tylko z pięknych rozwiązań architektonicznych, lecz również ze wspaniałej akustyki. Gdy Jerozolimę zdobył Saladyn, kościół został przekształcony w muzułmańską szkołę teologiczną. Podziemna kaplica wg miejscowej tradycji - legendy jest podobno miejscem narodzin Marii, matki Pana Jezusa. W 1856 r. Turcy osmańscy podarowali kościół Francji w dowód wdzięczności za wsparcie w wojnie krymskiej przeciwko Rosji. Dopiero wtedy przywrócono ponownie świetność temu miejscu. Obok kościoła znajduje się miejsce identyfikowane jako Betesda (Sadzawka Owcza), przy której Jezus miał dokonać cudu ozdrowienia chorego.
Dzisiaj znajdują się tu imponujące ruiny. W dzielnicy muzułmańskiej ma swój początek Via Dolorosa (Droga Krzyżowa). Pierwsza stacja, gdzie Jezusa skazano na śmierć znajduje się na dziedzińcu muzułmańskiej szkoły Umarija (w czasach Jezusa rzymska twierdza Antonia). Z tego miejsca można też podziwiać widoki na Wzgórze świątynne ze świętymi miejscami dla muzułmanów (i nie tylko). Kopuła Skały jest chyba najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jerozolimy. Możemy stąd dojrzeć również minaret Meczetu Al Aksa. Na Wzgórzu Świątynnym można naleźć jeszcze inne budowle i łuki, których przeznaczenie nie jest mi bliżej znane.
Mniej więcej na przeciwko pierwszej stacji znajduję się druga - gdzie Chrystus otrzymał krzyż. Na zdjęciu Kościół Skazania, a dalej w tle Łuk Ecce Homo. Kaplica Biczowania Wnętrze Kaplicy Skazania Via Dlorosa na tym odcinku prowadzi lekko w dół.  Pełno przy niej różnych sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami. Kolejna III stacja jest szczególnie bliska nam Polakom, gdyż została odrestaurowana niemal z gruzów przez polskich żołnierzy z armii Andersa.
A to tablica pamiątkowa upamiętniające to wydarzenie. Podobnie i przy czwartej stacji również Polacy wnieśli tu swój wkład. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej powoli wchodzą w dzielnicę chrześcijanką, prowadząc aż do Bazyliki Grobu Świętego. My udajemy się na dalszy spacer po dzielnicy muzułmańskiej. Dzielnica muzułmańska  to najbardziej gwarny i najgęściej zaludniony obszar Starego Miasta. Można tu spotkać wszystkie nacje - dla żydów to najkrótsza droga prowadząca od Bramy Damasceńskiej do Ściany Płaczu.
Kobiety muzułmańskie tradycyjnie zakrywają głowy chustami. Wąskie uliczki i pełno kupców i handlarzy Do wyboru, do koloru. Brać kupować i targować :) Bezpieczeństwa pilnują jak wszędzie izraelscy wojacy. Gwrnie, hałaśliwie, kolorowo - typowo orientalnie
Dachy domów również wyglądają egzotycznie. Ten dom to chyba zamieszkały jest przez żydów. Słodkości to również specjalność wschodu. Tutaj na dodatek ciasteczka z Arafatem. Może wielkiego precelka do pokosztowania? Powoli szykujemy się do opuszczenia dzielnicy muzułmańskiej prze wspaniałą Bramę Damasceńską. Brama Damasceńska wychodzi ku północnemu zachodowi. W starożytności wyruszający przez tę bramę podróżni kierowali się ku Damaszkowi, stąd ogólnie przyjęta przez Europejczyków nazwa bramy. Arabowie nazywają ją Bab al-Hamud, tzn. Bramą Kolumny. Współczesna brama została wybudowana w 1538 przez sułtana Sulejmana Wspaniałego.

najbliższe galerie:

 
Najlepsza kawa w Jerozolimie
1pix użytkownik skuza odległość 0 km 1pix
Jerozolima
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Jej Wysokość, Jerozolima
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Jerozolima
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Jerozolima - na styku islamu i judaizmu
1pix użytkownik michal1988 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 16.09.2009 17:04

Podoba mi się fot. 15 :-) Przy fot. 4 " coś " bym zmieniła, jeśli się mylę to przepraszam :-)
Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!