m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zielone miasteczko Nałęczów od wieków jest miejscem, gdzie Goście przyjeżdżają po zdrowie, odzyskać siły i poprawić urodę. Rozkoszując się słodkim spokojem, korzystając z leczniczych zabiegów, dobroczynnego wpływu klimatu i wody nałęczowianki...
...  odzyskują siły oraz wiarę w siebie. Jedną z atrakcji parku są bliskie spotkania z naturą :-) Ach... :-) O każdej porze roku w parku nałęczowskim bije źródło Miłości.Wtóruje mu kaskada wodna tamy spiętrzającej staw. Nałęczów nie ma typowego dla kurortów spacerowego deptaka. Jego rolę pełni park uzdrowiskowy - miejsce spotkań kuracjuszy i turystów odwiedzających Nałęczów.
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w parku zdrojowym. Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie - nie zrobi zawodu; przyjdzie - zrobi niespodziankę.
B. Prus. W lecie w stawie pływają łabędzie, swoim urokiem nadając parkowi bajeczny charakter. Sercem pięknego Nałęczowa jest ponad 20 ha park,  o którego historii wiele mogłyby powiedzieć stojące tam kamienne rzeźby. ...Proszę sobie przedstawić dolinkę, tak małą jak wszystko, co jest dobrem na świecie, otoczoną wieńcem tak łagodnych pagórków, że każdy z nich dziecko mogłoby zakryć rączkami...
W tej dolinie proszę umieścić park, zaludniony wszelkiego rodzaju roślinnością: lipami, kasztanami, sosnami, klonami, nawet ananasami, które na własne oczy widziałem w słojach.... ...Proszę tę dolinkę połączyć z resztą świata za pomocą mnóstwa cienistych wąwozów, wąwozików, na które nie można spoglądać bez westchnień, a będziecie mieć bardzo niedokładne wyobrażenie o pięknościach nałęczowskiej natury... 
Głos Nałęczowski, 1978 rok
Spacer w takim miejscu jest upojeniem dla zmysłów:-) Wielu ludzi poddało się urokowi tego miejsca :-) Rozmawiając ... oglądając...
spotykając się... jeżdżąc... rozmyślając... tworząc nastrój ... :-) smakując... :-) po prostu odpoczywając ... :-)
Delektowałam się tam każdą chwilą ... zielenią, ciszą, zapachem, błękitem nieba, delikatnym brzmieniem dźwięków ... :-) Wydawało mi się, że nagle znalazłam się w zupełnie innym świecie... :- ) Są miejsca wybrane przez Boga i ludzi, gdzie każdemu jest dobrze, gdzie drzewo, kamień, woda, człowiek pozytywnie oddziaływują na otoczenie. W Polsce uzdrowisk jest niewiele, ale są naprawdę piękne, szczególnie te, na których nie zaznaczyła swego piętna zbytnia ingerencja człowieka. Nałęczów jest właśnie takim miejscem.
Janusz Góra Dla mnie Nałęczów będzie zawsze miał SMAK świeżych malin, ich delikatność, kolor, soczystość...  :-) Ze względu na to, że temat wody (każdej) jest mi bliski   wybrałam się do ... zakładu produkującego wodę mineralną... hmmm... zachęcam do picia takiej wody i to nie jest reklama. Jestem wrogiem jakiejkolwiek dezynfekcji H20. Choćby ze względu na tworzące się THM .A każda woda mineralna jest po prostu pozbawiona chemii :-)
Z takiej buteleczki pod ciśnieniem 40 bar powstaje butelka mieszcząca 1,5 l płynu. Butelki typu PET posiadają wszelkie atesty do kontaktu z żywnością ... ale ja nie jestem do nich przekonana... Dowiedziałam się zresztą,że wody już za nie długi czas będą tylko w szklanym opakowaniu - i BARDZO dobrze :-) Zanim nastąpi przeobrażenie w wielkoluda butelki poddawane są obróbce termicznej. I tutaj proszę, mamy je już w rozmiarze, który wszyscy znamy. Teraz powędrują ciągiem technologicznym do miejsca, gdzie następuje ich... ... napełnianie (sterylne warunki)...
...pakowanie - temp. w  piecu ok 70 stopni Celsjusza.
Mimo automatyzacji pracują tam ludzie i to w dość trudnych warunkach - jest bardzo gorąco i głośno :-( Rotametry regulujące przepływ wody. Przed nami stacja uzdatniania  wody, która poddawana jest tylko procesowi odżelaziania. Tutaj widzimy cały mechanizm sterylizacji wody, który daje pewność iż pijemy wodę nieskażoną bakteriologicznie . Ważną zaletą wód mineralnych jest to, że nie zawierają składników niezwiązanych genetycznie ze środowiskiem podziemnym - skład mineralny jest stabilny. Obecnie trwają intensywne badania nad bakteriofagami  - krótko mówiąc chodzi o to, by wodę  płynącą z kranów w naszych domach pozbawić chemii. Woda potrafi obronić się przed bakteriami. Należy jej tylko na to pozwolić.

najbliższe galerie:

 
Uzdrowisko Nałęczów.
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix
Nałęczów
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Folkowy Nałęczów. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Folkowy Nałęczów. [II]
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Nałęczów
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Nałęczów.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
zibi11111 użytkownik zibi11111(wpisów:100) dodano 28.10.2011 21:26

Bardzo mi się podoba Twoja galeria.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 05.04.2010 18:49

Ciekawa wycieczka :)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 03.03.2010 18:18

Gosiekz11, Watcher :-) Bardzo się cieszę,że spodobał się Wam mój Nałęczów :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 28.02.2010 15:34

Bardzo to ciekawe. Dobra kolorystyka zdjec.

gosiekz11 użytkownik gosiekz11(wpisów:51) dodano 04.02.2010 20:27

fantastyczne :-) poczatek romantyczno-poetycki a koncowka technologiczno-przemyslowa :-) doris jak ty to polaczylas ze pasuje jak ulal? genialne :-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.01.2010 20:06

Agatko, Zaharo, Mocar - DZIĘKUJĘ za ciepłe słowa - tego nigdy za wiele, jak mawia Czupur :-)
Pozdrawiam Was serdecznie :-)

zahara użytkownik zahara(wpisów:68) dodano 25.01.2010 19:48

Piekny spacer...
Bylam tam chyba jako dziecko,
ale nie pamietam dobrze.
12 przesliczna.
Pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 25.01.2010 17:22

Doris, dopiero dzisiaj dotarłam do Twojego Nałęczowa. Jest po prostu piękny i ciekawy, a do tego ta melodia (dans84).... Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2719) dodano 19.01.2010 23:25

Dzięki za piękną ale i edukacyjną galerię - warto wiedzieć o tym co pijemy . Pozdrawiam !

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 20.12.2009 08:34

Magg - cała przyjemność po mojej stronie :-)
Pozdrawiam :-)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 20.12.2009 08:26

Doris, dzięki za odpowiedź . Woda ,którą pijemy to" temat rzeka'',ale ,że OŚ to nie portal ekologiczny to nie drążę tematu.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 19.12.2009 16:56

Witaj Czupur ! :-)
Tak bardzo się ciesze ,że JESTEŚ :-))))))
Powiem szczerze, brakuje Ciebie na tym portalu :-) O tym cieple zawsze staram się pamiętać ;-)
Dziękuję za miłe słowa :-)
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :-))))

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 19.12.2009 16:47

Witaj Doris. Umknęła mi wcześniej ta galeria lecz za to teraz w te chłodne dni mołem obejrzeć coś "ciepłego". U Ciebie jak zwykle zieleń jest zielona, słońce gorące a słowo czymś więcej niż tylko sensem. Dzięki za miły spacer i pozdrawiam serdecznie.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 19.12.2009 15:34

Maggu - Wiesz po co systematycznie dźwigamy do domów te zgrzewki i butle wody ?
Na pewno nie ze względu na bakterie ( należy pamiętać, że woda nie powinna stać długo po otwarciu butelki. Ciepło i światło słoneczne spowodują, że po 2-3 dniach w naszej butelce wody powstanie bujne życie - ekosystem oparty głównie o bakterie ) ale ze względu na dezynfekanty ,które stosują wodociągi, oparte o związki chloru. To jest niestety zło konieczne aby nie rozwijały się niebezpieczne bakterie ,ale dla zdrowia również należy powiedzieć NIESTETY (wody butelkowane są także dezynfekowane ale wykorzystuje się w tym celu lampy UV lub napowietrzanie ozonem) Drugi ważny powód to : wody mineralne są bogatsze w składniki mineralne tak potrzebne przecież organizmowi człowieka (chodzi tu między innymi o magnez, wapń, sód, potas,wodorowęglany, siarczany, fluorki, jodki, żelazo ). Należy zwracać jednak uwagę na ilość substancji mineralnych w wodach butelkowanych - jeśli nie przekracza 500 mg/l można pić bez ograniczeń. Wody wysokozmineralizowane (zawartość soli mineralnych powyżej 1500 mg/l ) nie są dla wszystkich. Musimy pamiętać, że duża zawartość minerałów może sprzyjać rozwojowi niektórych chorób. Np. zbyt wysoki poziom sodu może być przyczyną nadciśnienia i choroby nerek.
Mam nadzieję iż trochę wyjaśniłam :-)
Pozdrawiam Cię :-)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 18.12.2009 16:15

Powracając do tematu wody źródlanej i mineralnej, drążąc temat można się dowiedzieć z różnych źródeł,
że bakterie w pojemnikach niekoniecznie dostają się z zewnątrz.
One ponoć są w tej wodzie ,która uchodzi za krystalicznie czystą ,a de facto bywa czasem gorsza od kranówki.
Tyczy to nie tylko tanich ,ale i droższych (renomowanych) wód.
Jeśli prawdą jest to co piszą ,to nie wiem po co systematycznie dźwigamy do domów te zgrzewki i butle wody.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.11.2009 09:48

Aiaren - :-)
Dla WSZYSTKICH wrażliwych dedykacja - bardzo mi bliskie takty ...
http://dans84.wrzuta.pl/audio/3fKgD8bTsbN/zamfir_-_the_lonely_shepherd
Pozdrawiam :-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.10.2009 17:11

Marcowadziewczyno - naprawdę bardzo sympatyczna z Ciebie Kobietka :-)
Pozdrawiam :-)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 24.10.2009 21:33

tylko jednym słowem cudnie :) no dobrze dodam jeszcze zechwycająco :) pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.09.2009 19:39

Beem - dziękuję :-) Tak , przy takich badaniach cierpliwość i czas to podstawa . By otrzymać 100 % wynik czasami nie wystarczy nawet 100 oznaczeń, różnych stężeń jednej próbki pobranej H20 z ujęcia .
Pozdrawiam równie ciepło :-)

Margo - dziękuję :-) Akurat jak ja byłam w Nałęczowie widziałam jedynie te obrazki z mojej galerii i jakieś stoisko blisko Pałacu Małachowskich . Czym tam handlowano nawet nie wiem - jestem chyba nietypową kobietą gdyż nie lubię chodzić na zakupy :-).
Pozdrawiam :-)

Odnośnie Pałacu odbywają się tam często koncerty. Ja wybrałam się na : „Chopin moja miłość” . Wyszłam rozanielona :-)
Sprawdziłam na miejscu repertuar na wrzesień i dzisiaj akurat odbywa się koncert Leszka Długosza :-)
Poniższa dedykacja jest dla TYCH którym poniższe takty są równie bliskie :-)
Życzę by jesienią każdy dzień był w kolorze śliwkowym :-)
http://grzesiek68.wrzuta.pl/audio/8neFzQwVa43/dzien_w_kolorze_sliwkowym_-_leszek_dlugosz :-)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 29.09.2009 17:35

W miniony weekend odwiedziłam Nałęczów. To moja pierwsza wizyta w tym miejscu i już wiem, że pewnie będą kolejne. Miejsce rzeczywiście klimatyczne. Co akurat mnie nie bardzo się podobało to to, że coć trwało tam święto chleba trzeba było nieźle się naszukać żeby ten chleb odnaleźć. Niestety prym wiodły zupełnie inne stoiska, a raczej może stragany.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 29.09.2009 15:56

W Nałęczowie kuruje się serce, nerwy i poprawia samopoczucie...
moje samopoczucie po takim spacerku i w takim towarzystwie może być tylko znakomite :-)
i pomyśleć, że w Nałęczowie właśnie zbudowano dla Bolesława Prusa letni domek
o dachu pokrytym mchem aby krople deszczu nie przeszkadzały mu w pracy... :-)
Pozdrawiam cieplutko i życzę cierpliwości w badaniach nad bakteriofagami :-) (brzmi to całkiem ciekawie :-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 28.09.2009 16:22

Deszczu - dziękuję - +++++++... :-)
Pozdrawiam biszkoptowo :-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 28.09.2009 00:26

KS DORIS - z wrodzonym wdziękiem połączyłaś zdrową wodę z zdrowym powietrzem i pięknem otaczającej przyrody...,++++++++++..,pozdrawiam deszczowo

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 27.09.2009 20:16

Raul - dziękuję. Tak mi miło :-)
Pozdrawiam :-)

Magg - wyjaśniam- patrząc z boku masz rację,ale...tutaj zaczyna się problem: nie każdy dotyka tylko dozownika.Niestety ludzie dotykają bezpośrednio spustu i to jest droga by z rąk bakterie dostały się do zbiorników. Osobiście nadzorowałam badania takiej wody i nie mogłam uwierzyć ile tam jest bakterii grupy Coli.
Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe pytanie :-)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 27.09.2009 19:53

Doris, o co chodzi z tą wodą w dużych pojemnikach?
One mają kraniki i nikt bezpośrednio wody z nich nie pije.
W czym jest problem ?

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 27.09.2009 19:07

Bardzo ciekawie Doris ... świetnie oddany klimat uzdrowiska i bardzo interesująca relacja z "Nałęczowianki".
Pozdrawiam ;)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 27.09.2009 18:14

Filmdil - dziękuję - ACH NAŁĘCZÓW ! Siedziałam sobie na ławeczce , każdy kto przechodził serdecznie się uśmiechał tak jakbyśmy się znali od dawien dawna - niesamowite :-) Sama należę do osób którym uśmiech nie schodzi z twarzy i spotkanie tylu uśmiechniętych osób w jednym miejscu to fenomen :-) I do tego te MALINY :-) Pychotka :-) I spacer :-))))
Jeśli chodzi o wodę to boje się iż Was zagadam :-)
Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 27.09.2009 18:02

Konwalio : dziękuję , wnioskuję że również lubisz spacery :-)
Pozdrawiam :-)

Charlie : dziękuję i cieszy mnie Twoje zainteresowanie tematem H20 :-) Padła nazwa firmy - to może sprostuję - chodzi o Cisowiankę. Zawsze należy uważać - zwłaszcza w podróży - by nie pić wody z większych pojemników dostępnych publicznie. Można mieć kłopoty jelitowo-żołądkowe :-(
Pozdrawiam :-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 27.09.2009 17:56

Doris - mnie też z Nałeczowiem kojarzy sie pełen relaks i kontakt z natura i spokojem w Parku uzdrowiskowym.

Ale też, a może przde wszystkim ,dwa smaki:
1) Rewelacyjny smak chleba nałęczowskiego z bogatą wieloetnią historią. Już w okresie międzywojennym ( z relacji naszych rodziców) prawie jeszcze ciepły dowożono codziennie do warszawskich sklepów.
2) Z ostatniego naszego pobytu - czekoladowe founde -zwłaszcza truskawki ( na samą myśl robi mi się błogo)

Dzieki za ponowna wirtualną podróż i garść ciekawych informacji o czystości wód mineralnych ( czekam na rozwinięcie tematu)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2250) dodano 27.09.2009 17:11

REWELACJA :-) Świetna galeria, Doris. Spodobała mi się szczególnie podróż z Tobą do Zakładu Produkcyjnego Nałęczowianki, tzw. "wiem co piję" :-) Pozdr.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 27.09.2009 13:52

Doris i mnie się podoba Twoja galeria,opowieść i spacer-)
Pozdrawiam-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 27.09.2009 08:55

Jarfry dziękuję,że zaszczyciłeś moją galerię swoją obecnością - dzielenie się zawsze sprawia mi wiele radości w każdej dziedzinie życia , a jeśli spodoba się to choć jednej osobie, cieszy podwójnie :-) Czasem trzeba odrzucić schematy, dać z siebie coś prawdziwego i przede wszystkim nie zastanawiać się, "co wypada, a co nie wypada." Człowiek niszczy własną nieprzeciętność,wyjątkowość i niepowtarzalność, działając według narzuconych odgórnie i ogólnie przyjętych konwenansów.
Twoja spontaniczność świadczy o Twojej wrażliwości :-)
Pozdrawiam


Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!