m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Dzisiaj Niemodlin to typowe prowincjonalne miasteczko.Ani ładne, ani brzydkie. Zależy z jakiego punktu na nie spojrzeć.
Co prawda swoją szansę na rozwój otrzymało już dawno, bo ... ...zaistniało w X wieku jako osada targowa. Według legendy, św. Wojciech podczas swojej podróży misyjnej zatrzymał się tutaj i zaczął budować kościół (przez miasto przebiegał główny szlak do Pragi i Brna). Najstarsza potwierdzona wzmianka o Niemodlinie pochodzi z 1224 r. Prawa miejskie zostały nadane przez księcia Kazimierza, w zamian za koszty poniesione przy otaczaniu zamku opolskiego wysokim murem. Miasto w 1313 roku stało się siedzibą księstwa niemodlińskiego i pozostawało nią do 1460 roku. Dzisiaj książęcego wyglądu to ono już raczej nie ma, nooo…ale urok swój posiada. Szczególnie od strony bardzo nietypowego dłuuugiego Rynku.

Od strony fasad frontowych kamieniczek, na tymże Rynku pochodzących głównie z XVIII i XIX w....
...(choć są wśród nich też starsze) ciągnących się wzdłuż głównej, przelotowej bardzo ruchliwej (niestety) trasy prowadzącej do Nysy też wygląda nieźle. A nawet, w wrześniowym słońcu, tuż przed zachodem słońca-całkiem nieźle. Jest w miescie kilka zabytków, wartych zauważenia, taka na przykład.... ....kuta latarnia z początku XX w. stojąca w miejscu dawnego pręgierza na placu przed kościołem.
No to może coś starszego, na przykład... ...sam Kościół (Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) - gotycki, z przekształceniami barokowymi, zbudowany na początku XIII w. (prezbiterium), rozbudowany w wieku XV o nawę i wieżę.
Bryła światyn, przyznajcie imponująca i dosc nietypowa. Wewnątrz wyposażenie (ambona, ołtarze i rzeźby) z XVII i XVIII wieku. Renesansowy dzwon z 1522 roku. Ogrójec znajdujący się w południowej ścianie prezbiterium kościoła z rzeźbami pochodzącymi z XVIII w.,

Kościół obecnie w remoncie-część fasady już odmalowano, na niektórych ścianach jeszcze stoją rusztowania. Jak człowiek drepcze od tej strony widzi raczej blaski... ..i tutaj też... ...i dalej wzdłuż Rynku...
Można też posłuchać jednej z wielu tutejszych historii.
 Wśród mieszkańców Niemodlina żywe jest opowiadanie o podziemnym korytarzu pod miastem. Dobrze zamaskowane wejście do tunelu znajduje się w podziemiach piastowskiego zamku. 
  Ganek o długości około 360 metrów przebiega pod Rynkiem do krypty w kościele parafialnym. Wyjście ukryte jest pod przesuwalną płytą jednego z grobowców. Przy wlocie do tunelu w zachodniej ścianie piwnicy zamkowej miał zachować się odcisk krwawej dłoni Miał to rycerz-zbójnik w przypływie gniewu skatować bezbronnego, niewinnego więźnia i wepchnąć konającego do tunelu.
  Na kamiennej ścianie ofiara pozostawiła ślad zakrwawionej dłoni, kiedy broniła się przed wrzuceniem jej do ciemnego korytarza. Co dziwne, nie można było tego śladu zbrodni usunąć. Chociaż kilkakrotnie odbijano kamienną powierzchnię, to jednak ślad dłoni, czyli dowód niewinnie przelanej krwi, pojawiał się od nowa.
Ale zbrodniarz został ukarany za popełniony mord. W czasie naporu ciemiężonych ludzi na zamek, rycerz- rozbójnik był zmuszony salwować się ucieczką przez wspomniany tunel. Biegnąc, potknął się o ciało ofiary. Padając, zahaczył o słup podpierający strop. Morderca został zasypany przez osuwające się zwały ziemi. Skonał obok zamordowanego.
  Różni ludzie próbowali zbadać to tajemne przejście. Jednak po przebyciu krótkiego odcinka drogi — gasło im światło Kiedy idziemy od zaplecza robi się jakby mniej wesoło...i tutaj gaśnie światło... ...więcej cienia... ...mniej koloru... ...i smutniej coś...
...a przecież... ...cały czas jesteśmy w tym samym mieście. A mogłoby być inaczej. Można by zarobić. I ludziom dać pracę, może i od podwórka zaświeciło by słońce. na czym zarobić? na tym co w mieście istnieje już od dawna, bo od 700 lat! Bo Niemodlin (a jakże) swój zamek ma! I to wcale nie mały. I to z historią bogatą Tuż przy rynku. stoi do dzisiaj, tyle, ze już nie w wersji pierwotnej (w 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł tutaj nizinny, murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii).
Tylko jako późnorenesansowa rezydencja. Do obecnego zamku prowadzi  budynek bramny z drugiej polowy XVIII wieku. Za nim rozciaga się dziedziniec gospodarczy, z ktorego do zamku prowadzi most, ozdobiony wykutymi w kamieniu sw. Florianem, Janem Chrzcicielem, Antonim i Janem Nepomucenem Tyle, ze zza ogrodzenia wszystkiego nie widać.
A o zwiedzaniu tabliczki brak. Zamek jest cztero skrzydlowy, z renesansowym dziedzińcem pośrodku i arkadowymi krużgankami. . Póki co budowla po prostu…straszy. A szkoda, bo potencjał ma. I to tak wielki, jak sama bryła budynku.
Ciekawostka-w murach tegoż zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film Jasminum, Po Kolskim i ekipie filmowej pozostało tylko wspomnienie. I może jakieś rekwizyty...hmmm..nie..to tylko moje przypuszczenia:) Na tej stronie można zobaczyć stare widokówki i ryciny ilustrujące zamek w stanie po stokroć lepszym od dzisiejszego.http://wroclaw.hydral.com.pl/12463,obiekt.html

A takie cudeńko - piękny staw z restauracją-znajduje się tuż obok (dosłownie ok 200 m) od zamczyska i Gospodarstwa Rybnego . No i takie to było po Niemodlinie dreptanie. Do czego i was, Obieżyświaty, kiedyś - przy okazji zapraszam:)

najbliższe galerie:

 
Niemodlin
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
NIEMODLIN - blaski i cienie/ Déjà vu -7 lat później
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Tułowice - posiadłość ziemska
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix
Opolszczyzna-mały wycinek rzeczywistości
1pix użytkownik dreptak odległość 10 km 1pix
Łambinowice/Lamsdorf
1pix użytkownik dreptak odległość 12 km 1pix
Polskie miasteczka - Lewin Brzeski
1pix użytkownik u-optymisty odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.10.2009 06:12

Czy Ty się już zapierzynowałaś na zimę?
Popatrz za okno...ciągle pada.Nienawidzę takiej jesieni i deszczu.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 17.10.2009 21:34

??? cóż mu , cóż?

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2009 20:02

Deszcz to opad atmosferyczny i do Chin trafi jak trzeba ,a co dopiero na nasze tereny.
Ostatnio chyba dostał wścieklizny;)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 17.10.2009 19:55

krzaki czy zielsko...grunt, ze w ogóle tutaj dotarł!
...odczytać tabliczki potrafił i nie pogubił się iw tych podwójnych nazwach miejscowości, hi hi:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2009 19:44

Dreptaczku...jak Deszcz wspomniał,że szukał zielska w opolskim to zwatpiłam.
Tu nie tylko krzaki,ale też piekne miejscowości.
Pozdrawiam-)

desidera użytkownik desidera(wpisów:59) dodano 17.10.2009 19:07

Piekne miasteczko,ładnie zaprezentowałeś...bardzo ładnie:-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 17.10.2009 17:33

ja się gniewać mam? eee daj spokój:) aaa...za te oceny za krzaki to dziękuję szczególnie:D

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 17.10.2009 17:32

ja się gniewać mam? eee daj spokój:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2009 16:58

Nie gniewaj się,ale zrezygnowałam z wystawiania ocen.
Ale masz 10 za opolszczyznę,za każde miasto ,wieś i krzaki-)))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2009 16:56

Zdjęcia przygotowane...ciężko coś wybrać,bo sie nie znam na fotografii,ale opisy czekają,brak czasu.
Obiecuję będzie moje miasteczko.
Pozdrawiam -)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 17.10.2009 16:27

A ja owszem, a ja tak, hi hi:) czekam na Twoje miasteczko:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2009 10:57

Dreptasz po tym opolskim.I dreptasz,zazdroszczę czasu.
W Niemodlinie nie byłam,dzięki za galerię.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!