m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Dwernik -  kościół pw. Św. Michała Archanioła.
Pierwsza wzmianka o tej cerkwi pochodzi z 1533 r. Cerkiew parafialna, drewniana została zbudowana w 1785 r. Odnowiono ją w 1898 r. Spalona w 1947 r. Zachowały się resztki kamiennej podmurówki. 
Obecny kościół rzymskokatolicki, pod tym samym wezwaniem, to dawna cerkiew grekokatolicka zbudowana w 1989 r. w Lutowiskach. Wobec groźby całkowitego zniszczenia oraz potrzeb duszpasterskich została w latach 1979 -1981 przeniesiona do Dwernika. W założeniu budynek cerkwi miał być zrekonstruowany. Ze względu na duży stopień zniszczenia drewna w praktyce powstał zupełnie nowy, kościół, pokryty dachem kalenicowym zamiast trzech kopuł. Z dawnego wyposażenia zachował się tytułowy malowany na blasze obraz św. Michała Archanioła umieszczony w nastawie ołtarza. Reszta wyposażenia jest wtórna.
Niestety - ta świątynia była zamknięta - zdjęcia jej wnętrza można było wykonać tylko przez częściowo oszklone drzwi. W obrębie Bieszczad San płynie na odcinku 163 km, a na odcinku 55 km stanowi granicę państwa. Karpaty, przez które przedziera się San, to góry fałdowe. Wypiętrzyły się one ok. 30 milionów lat temu. Nachodzące na siebie warstwy skalne mają kierunek wschód - zachód. W okolicy Chmiela widoczne są liczne wystające wychodnie skalne, które oparły się bystremu nurtowi rzeki.
Na długości ok. 300 m koryto rzeki przedzielają liczne progi i grzebienie skalne tworząc kaskady i kipiele. Miejsce to nazwano „Chmielowymi Kaskadami”. Pierwsza wzmianka o uposażeniu cerkwi pochodzi pochodzi z 1584 r. Druga drewniana cerkiew pw. Św. Michała biskupa została zbudowana, prawdopodobnie na starej w 1795 r. Cerkiew ta istniała do 1904r. Obecna świątynia - dawniej cerkiew bojkowska grekokatolicka, powstała w 1906 r. Po roku 1947, gdy wysiedlono ludność grekokatolicką, cerkiew została opuszczona. Po długich staraniach, w roku 1969 cerkiew została zagospodarowana na rzymskokatolicki kościół.
Cerkiew ma konstrukcję zrębową, trójdzielną, orientowaną. Na przycerkiewnym cmentarzu znajdują się pomniki i płyta nagrobna (1644 r.) z inskrypcją w języku staro - cerkiewno - słowiańskim. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu, prawdopodobnie znalazła swoje miejsce z tyłu pod dachem kościoła.
Cerkiew w Smolniku jest jedną z dwóch zachowanych w Polsce drewnianych cerkwi tego  typu - trójdzielnych cerkwi kopułowych, powszechnie występujących na Bojkowszczyźnie, które zostały zniszczone na tym terenie po 1947 r. Obecna cerkiew jest trzecią budowlą tego typu w Solniku. Trafiliśmy na prace konserwatorskie.
Prawdopodobnie prace będą długotrwałe. Misterna robota. Pierwsza cerkiew prawdopodobnie została spalona przez Tatarów w 1672 r.
Drugą  wybudowano w zachodniej części wsi. Obecna pw. Św. Archanioła Michała wzniesiono w 1791 r. w centrum miejscowości. W latach powojennych cerkiew spotkał podobny los jak wiele innych bieszczadzkich budowli tego  typu.  Pod koniec lat sześćdziesiątych podjęto decyzje o remoncie zdewastowanej świątyni. Od 1973 r. pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego.  Za świątynią znajduje cmentarz, przetrwały tylko cztery nagrobki.

najbliższe galerie:

 
3 dni w Bieszczadach
1pix użytkownik nola76 odległość 4 km 1pix
Bieszczady - cerkwie
1pix użytkownik traper odległość 4 km 1pix
Lutowiska - cmentarz
1pix użytkownik mirek52 odległość 5 km 1pix
Bieszczady cerkwie
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Bieszczady świat miniony
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Dzikie Bieszczady inaczej (cz2)
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 30.09.2009 11:44

Beem: poprawiam w opisie na 1644 r.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 30.09.2009 11:37

Dziękuję za cenne uzupełnienia. Trudno już dokładnie odczytać zatarte napisy na tej płycie. Krótka informacja, która znajdująca się w gablocie przy cerkwi podaje datę „nagrobek niejakiej Fieroni F. … - zmarłej w 1641 r.” Zainspirowany Twoim wpisem doszukałem się krótkiej wzmianki o tej tablicy nagrobnej na stronie http://tonz.eu.org/php/article.php?bieszczad=12&no=1 Na tym cmentarzu znajdują się jeszcze nagrobek właściciela miejscowych dóbr ziemskich Emila Ricci (zm. 1875 r.) i okazały klasycystyczny pomnik na grobie miejscowego proboszcza Feliksa Dołżyńskiego (zm. 1903 r.) - wg informacji, na którą powoływałem powyżej. Pozdrawiam.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 30.09.2009 09:49

Odnośnie płyty kamiennej (zdjęcie 18) przez długi czas kamienny nagrobek kojarzono z osobą grekokatolickiego biskupa przemyskiego Hieronima Ustrzyckiego herbu Przestrzał, dopiero jednak w 2004 roku ustalono treść napisu na płycie, wszystko wskazuje na to, że nagrobek zwieńczał grób, w którym pochowana została Fieronia z Dubrawskich Orlicka (17.07.1644 r.) ciekawostką jest fakt, że pierwotnie nagrobek ten znajdował się w obrębie ówczesnej cerkwi, dopiero po wybudowaniu kolejnej znalazł się na zewnątrz.
Miłośników tego regionu po więcej informacji odsyłam do ukazującego się Magazynu ,,Bieszczady,, (wyszły 2 nr)
Pozdrawiam i dziękuję za klimat tej galerii...

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 29.09.2009 23:41

Michał - masza rację, stara cerkiew w Komańczy oprócz swojej ciekawej bryły miało to coś trudne do okreslenia skałdające sie z zapachu, kolorów, ciszy i mistycyzmu.
Gdy usłyszałem ,że ją spalono - poczułem sie jakoś bardzo smutno.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 29.09.2009 21:37

pamiętam zapach wewnątrz nieistniejącej już dzis cerkwi w Komańczy. byłem później w wielu ale tamta to był dla mnie kosmos po prostu.... chyba nikt nie odpowiedział za jej podpalenie....

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 29.09.2009 19:13

W remoncie widziałem jeszcze cerkiew w Komańczy. Czy to jakiś program ? Nie wiem.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!