m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Najwcześniejsze wzmianki o Kapadocji pochodza z drugiej połowy VI wieku pne, gdzie jest wymieniana jako posiadłość (staroperski dahyu-) dwóch wczesnych Achemenidzkich królów Persji, Dariusza Wielkiego i Kserksesa.  Na tej liście teren jest nazywany w staroperskim Katpatuka z całą pewnością wyrazem pochodzenia obcego będącym zbitkiem dwóch słów. Dwie inne wersje językowe tej inskrypcji, elamicka i akadyjska zawieraja prostszą nazwę tej prowincji czyli katpa słowo oznaczające stronę i wodza przodków w elamickim czyli Tuka[1].

 Herodot pisał jakoby nazwa Kapadocjanie została przejęta od Persów, podczas gdy wcześniej na określenie ludów zamieszkujących te tereny używano greckiego słowa Leucosyri w polskim tłumaczeniu oznaczającego Syryjczyków bądź Białych Syryjczyków. Jednym z plemion kapadockich o jakich wspominał Herodot razem z Józefem Flawiuszem byli Mescheńczycy wywodzący swój rodowód od Mosocha, syna Jafeta[2].  Kaymaklı lub Enegup - podziemne miasto odrębne od Cytadeli w Kaymaklı, położone około 19km od Nevşehir pomiędzy nim a Niğde w Turcji.

 Domy w Kaymaklı są pobudowane wokół blisko stu podziemnych tuneli, w czasach obecnych nadal użytkowanych jako składy, stajnie i piwnice. Z czterech pięter otwartych dla zwiedzających wszystkie są zorganizowane wokół szybów wentylacyjnych. świadczy to o tym że wygląd każdego pokoju lub wolnej przestrzeni był zależny od dostępu do świeżego powietrza.   Kaymaklı różni się od innego podziemnego miasta Derinkuyu, w układzie i sposobie zabudowy. Tunele są niższe, bardziej kręte i strome. Pierwsze otwarcie dla turystów miało miejsce w 1964 roku.
Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO
Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO
Park Narodowy Göreme - muzeum 350 wykutych w skale kościołów bizantyjskich, w tureckiej Kapadocji. W Kapadocji powstawały jedne z pierwszych klasztorów chrześcijańskich. Pustelnicy drążyli swoje cele bezpośrednio w skałach już około IV wieku.

Kościół Sandałowy Miękkie skały, w których wykute są kościoły wciąż poddawane są niszczącemu procesowi wiatru i deszczu oraz wystawione są na niszczącą obecność turystów zwiedzających muzeum. W kościołach nie wolno fotografować z użyciem flesza, dotykać ścian, poruszać się drogami poza wyznaczonym szlakiem. Narodowy Park Göreme wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1985 roku. Dolinę Göreme odkrył dopiero w 1907 roku francuski duchowny Guollaume de Jerphanion. W dolinie znalazł blisko 350 kościołów wykutych w skale tufowej.  Są to przede wszystkim małe mieszczące kilkadziesiąt wiernych kościoły ze stropami kopułowymi. Kościoły w Göreme zdobione są freskami. Są to zarówno freski z okresu ikonoklazmu, jak również późniejsze, najstarsze pochodzą z IX wieku.
Kościół Św. Barbary
Üçhisar - skalne miasto Tufowe doliny Kapadocji: Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni
Jedyny w świecie posterunek policji wykuty w skale wulkanicznej

najbliższe galerie:

 
Kapadocja
1pix użytkownik iwona30 odległość 0 km 1pix
Karawanseraj Saruhan i twierdza Uçhisar
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
VeloTour2014-krok po kroku 2(LATO)
1pix użytkownik artcze odległość 1 km 1pix
Bajkowo - Kapadocja cz. 2
1pix użytkownik anusia_osia odległość 2 km 1pix
LOT BALONEM NAD KAPADOCJĄ. . . .
1pix użytkownik agata odległość 2 km 1pix
Kapadocja od świtu do zmierzchu
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
pomidorek użytkownik pomidorek(wpisów:8) dodano 05.04.2010 12:57

Kapadocję każdy powiniem zobaczyć choć raz w życiu na własne oczy - jest zachwycająca i abstrakcyjna. byłam tam 2 razy i przyznam, że te same miejsca widziane przez Twój obiektyw wyglądają jeszcze inaczej.
bardzo ciekawe!

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 16.02.2010 11:32

No cóż wspaniała galeria - z 49 patrzą na nas "oka proroka" a my będąc w tej okolicy na początku pażdziernika 2009 r też takie wnukom kupiliśmy - kościoły jak zwykle perfekcyjne, grzybki ładne - i te z posterunkiem każdy chyba zrobił zdjęcie - niestety nie wiedzieliśmy jeszcze nic o takiej rewelacyjnej stronie jak OBIEŻYŚWIAT i fotki są najczęściej z "drugą połówką" - he, he.

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 29.11.2009 19:34

Wspaniale pokazałeś to co się pamięta będąc w tym jedynym w swoim rodzaju miejscu. Gratuluję! Czasami tylko żałuję że cyfrowe lustrzanki dostępne są dopiero od kilku lat a wcześniej można było tylko zatrzymać te wspaniałe miejsca na kilku rolkach błony fotograficznej. Pozdrawiam

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 27.11.2009 09:45

rzeczywiście niesamowite miejsce. oglądając tą galerię aż chciałoby się tam znaleźć. super oddane. gratuluję.

jezier użytkownik jezier(wpisów:40) dodano 18.10.2009 20:11

Niesamowite miejsce, mam zamiar odwiedzic ten rejon w przyszłym roku, tylko przeraża mnie trochę ten tłum niczym z Kasprowego. pzdr

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 17.10.2009 14:31

Piękna galeria! Nie byłam tam jeszcze z tym większym zainteresowaniem ją obejrzałam. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 10.10.2009 21:49

Myślę że nie zasługuje na tak pozytywne opinie jakie mi wystawiacie, bo to co tu oglądacie i czytacie jest to produkt mojego lenistwa.Za to jesteście kochani i bardzo Wam Wszystkim dziękuje i pozdrawiam !

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 09.10.2009 19:07

tylko jednym słowem - SUPER!!!

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.10.2009 17:59

Kapadocja,która zachwyca.
Pozdrawiam-)

anetapiotr użytkownik anetapiotr(wpisów:17) dodano 08.10.2009 17:57

Wspaniała galeria!

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 08.10.2009 11:00

"wycisnąłeś" z tej galerii wszystko i to mi się podoba:))) pozdr

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 07.10.2009 22:11

No, takie galerie, to ja lubię, bo i naogląda się człowiek i poczyta co nieco, wrażeń moc panie mocar:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!