m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Zapraszam na kontynuację spaceru po centrum Sydney. Właśnie opuściliśmy Aquarium i udajemy się w kierunku wieży. Co chwila nad głową przejeżdża pociąg. Sydney Tower - wieża w Sydney. Została otwarta w 1981, jej wysokość wynosi 305m. Właśnie w jej kierunku zmierzamy... ... mijając nowoczesną architekturę...
... pociągi... ... i artystów. Jak u nas. Wjazd na wieżę trwa krótko i bynajmniej żołądek nie podjeżdża pod gardło. Kilka widoków na Sydney z wieży widokowej. Sydney - największe miasto Australii, stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 Sydney jest obecnie wiodącym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym, popularnym centrum turystycznym oraz siedzibą arcybiskupstwa Kościoła rzymskokatolickiego i anglikańskiego.
Miasto położone jest pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi na zachodzie. Port Jackson w Sydney jest największą na świecie naturalną zatoką i portem o powierzchni 55 km². Jest on zalaną przez ocean doliną rzeczną głęboko wciętą w piaskowiec. W samym mieście jest ponad 70 plaż, włączając w to słynną plażę Bondi. W granicach miasta znajduje się także kilka parków narodowych. Cały zespół miejski zajmuje 12 406 km2 i liczy 4,4 miliona mieszkańców (2005). Zalicza się do największych powierzchniowo obszarów miejskich. Podobnie jak wszystkie wielkie miasta Australii, Sydney jako całość nie posiada żadnej osobowości prawnej, lecz jest jedynie aglomeracją złożoną z 38 zupełnie niezależnych od siebie samorządów lokalnych. Pierwszym wśród równych w tej grupie jest City of Sydney, obejmujące ścisłe centrum i liczące ok. 170 tysięcy mieszkańców. Szef władz wykonawczych tej jednostki nosi tytuł Lorda Burmistrza Sydney, nie ma jednak żadnych kompetencji na terenie pozostałych 37 obszarów. Instytucje o znaczeniu ogólnomiejskim są podporządkowane bezpośrednio władzom stanowym Nowej Południowej Walii.
Sydney leży w umiarkowanej strefie klimatycznej. Średnia temperatura roczna wynosi 17,9 °C. Najcieplejsze miesiące to styczeń i luty, najzimniejszy jest lipiec. Zjeżdżamy w dół i zatrzymujemy się przy całkiem sympatycznej fontannie.
U nas gołębie, tam ibisy. Kto pamięta gdzie można zobaczyć pomnik tego dzika ale oryginalny? Głównymi symbolami Sydney jest zaplanowana i wybudowana przez Jørna Utzona Opera. Jej poświęcimy odrębną galerię.
Sydney Harbour Bridge, most w Sydney nad zatoką Port Jackson. Ukończony w 1932 most ma 1149 m długości, a jego najwyższy punkt znajduje się 134 metrów nad poziomem zatoki.  Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na nowy rok. Sydney jest centrum przemysłowym, handlowym, finansowym i transportowym. Wiele największych firm krajowych, takich jak News Corporation, ma tu swoje siedziby. Sydneyska giełda jest największą w Australii.

najbliższe galerie:

 
Australia cz.VI - Sydney 1
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Sydney po raz pierwszy
1pix użytkownik krefcik2 odległość 1 km 1pix
AU 98/99:  The Rocks & Paddington
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
AU 98/99:  Sydney Mardi Gras
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 28.Sydney.
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
AU 98/99:  Sydney Fish Market
1pix użytkownik magdalena odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!