m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Pierwszy Dwór Artusa należący do Bractwa św. Jerzego powstał około 1350 roku. Po pożarze w 1476 roku został odbudowany pięć lat później. Nowy budynek na rzucie nieregularnego prostokąta, otrzymał formę trójnawowej hali o powierzchni ok. 400 m. kwadratowych i wysokości 12 m. Powstała wówczas bryła budynku zachowała się do dnia dzisiejszego. Dwór Artusa był ekskluzywną siedzibą bractw kupieckich,w której oprócz zabaw, koncertów, przedstawień goszczono polskich królów i przybyszów z całej Europy. W budynku odbywały się również posiedzenia sądowe. W 1742 roku Dwór przekształcono w giełdę zbożową. W XIX wieku służył jako miejsce wielkich uroczystości, a przed II wojną światową urządzono w nim muzeum. Są tutaj najstarsze modele okrętów w Polsce i XV wieczne zbroje turniejowe.
Wielką, gotycką halę wypełniono uratowanymi w 70% dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa od XV wieku. Do najważniejszych zabytków dworu należy największy piec kaflowy Europy o wysokości 10,64 m, składający się z 520 bogato zdobionych kafli. Piec został wzniesiony w 1545 roku przez garncarza Georga Stelzenera. Przed wejściem do Dworu Artusa znajduje się Fontanna Neptuna.
Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke, a posąg odlał w 1615 roku Gerdta Brnningka wg. projektu Piotra Husena. Uruchomienie fontanny nastąpiło w 1633 roku, a w 1634 roku ogrodzono fontannę kutą kratą ze złotymi herbami Gdańska i polskimi orłami.
Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku to kamienica którą nabył w 1775 roku, ławnik i rajca miejski Jan Uphagen. Do 1787 roku kamienica została gruntownie przebudowana według projektu Beniamina Dreyera. Uphagen zamieszkiwał dom aż do śmierci w 1802 roku, następnie kamienica przeszła na kolejnych spadkobierców rodziny, pozostając co było rzadkością w owych czasach przez cały wiek XIX w rękach jednej rodziny. W roku 1911 Dom Uphagena wraz z efektownymi wnętrzami udostępniono zwiedzającym - kamienica szybko zyskała miano wielkiej atrakcji miasta. Muzeum działało do 1944 roku, kiedy to niemieccy konserwatorzy ewakuowali jej wystrój i wyposażenie. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 roku. Dom Uphagena został odbudowany po wojnie z myślą o przywróceniu Gdańskowi popularnego niegdyś muzeum wnętrz mieszczańskich, jednak zamysł ten udało się zrealizować dopiero w trakcie prac prowadzonych w latach 1993-98 i wówczas obiekt jako oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska został ponownie udostępniony turystom. Wg zachowanych rysunków odtworzono wystrój herbaciarni, kuchni, palarni, czytelni czy pokoju muzycznego. Prowadzone są prace nad wyglądem sypialni. Czytelnia. Pokój muzyczny
Jadalnia Kuchnia Wewnątrz muzeum była wystawa numizmatyczna. Katownia i Wieża Więzienna mieści przepiękne muzeum bursztynu.
Widok z okna na ul Długą. Spodobała mi się ta lampka.
Uwielbiam spacery brzegiem morza. Można iść od Gdyni poprzez Sopot aż do Gdańska. Zachód słońca  - zdjęcie zrobione z mola w Brzeżnie. Tęcza

najbliższe galerie:

 
Gdańsk
1pix użytkownik dreptak odległość 6 km 1pix
Gdańsk cz.4
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Gdańsk - cz.2
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix
Sopot zimą
1pix użytkownik sony odległość 9 km 1pix
Gdańsk
1pix użytkownik tereza odległość 9 km 1pix
Siwiałka
1pix użytkownik joasienka odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 03.09.2013 17:53

nie chcę udawać puchacza, ale jakby mnie ktoś spytał kiedy byłem ostatni raz w Gdańsku... to bym musiał pohukiwać kilka minut, z przyjemnością oglądnąłem zdjęcia i miejsca z Twojego miasta :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!