m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
 Zabieram państwa na wycieczkę zwaną Green Canyon. To rejs po zalewie utworzonym przez postawienie zapory na rzece Manavgat. 
Widok z drogi na tamę Zapora Oymapynar ma 185 m wysokości i jest to jeden z największych obiektów tego typu na świecie.
Widok z tamy na dolinę rzeki Atrakcja ta znajduje się 60 km od Alanii, niedaleko miejscowości Manavgat.W Green Canyon woda ma cudowny turkusowy kolor. Zawdzięcza to różnym związkom chemicznym. Rejs w pięknych okolicznościach przyrody sprzyjał relaksowi.
Wejście na trap i pokład katamaranu Z głośników sączyły się rockowe ballady i piosenki Boba Marleya. Reklama spokojnego charakteru wycieczki wpływa na strukturę wiekową osób, które się na nią decydują. Są to przede wszystkim ludzie starsi. Kilkugodzinny rejs przedzielony był przerwami: obiadową i dwoma na pływanie. Zatrzymywaliśmy się przy specjalnych pływających platformach, skąd można było schodzić albo skakać do wody. Woda w tym miejscu miała 20 m głębokości. W niektórych miejscach zalew ma nawet 210 m głębokości. Green Canyon... widok ze statku wycieczkowego... świetna woda... zimna i słodka w odróżnieniu od bardzo słonej morskiej
Ruch turystyczny na Green Canyon jest koncesjonowany, co ogranicza ilość statków tam pływających. Te dozwolone napędzane są silnikami na gaz. Wszystko to dla dobra przyrody. Zwiedzając zalew i canyon zapoznajmy się z legendą związaną z powstaniem gór Taurus :Dawno temu był sobie Epitaurus. Pochodził ze Skandynawii. Wyruszył w świat i zawędrował do Turcji.  Ze względu na jasną cerę, oczy i włosy jego uroda była nietypowa w tym zakątku świata.Dzięki temu cieszył się wielkim powodzeniem u kobiet.  Król nie mógł tego znieść i postanowił jakoś temu zaradzić.  Nakazał Epitaurusowi ożenić się jak najszybciej albo wyjechać z kraju. Epitaurus zaczął więc poszukiwania odpowiedniej kandydatki. Los chciał, że zakochał się w nimfie wodnej. Nie mogli być razem, bo ona żyła w rzekach, źródłach, a on był człowiekiem. Epitaurus był nieszczęśliwy.
Dobry Bóg znalazł rozwiązanie. Zamienił Epitaurusa w pasmo górskie, rozciągające się na przestrzeni półtora tysiąca kilometrów. Przez góry Taurus przepływają liczne rzeki i bije w nich wiele źródeł.  Tym samym Epitaurus i jego ukochana nimfa mogli na zawsze pozostać razem. W dalszym ciągu naszej wyprawy posłuchajmy o tureckich zwyczajach : Turcy są przesądni. Podobnie jak Polacy, wierzą na przykład, że czarny kot, który przebiegnie nam drogę przynosi pecha. Mają również swoje unikalne wierzenia. Wszędzie można zobaczyć oko proroka.
Turcy noszą je jako wisiorek na szyi, przypinają do ubrania, wieszają w samochodach i w różnych innych miejscach. Oko proroka to talizman, który ma chronić od złego wzroku. Funkcje tego talizmanu lepiej oddaje angielskie określenie - evil eye (oko zła). Oko proroka strzeże od ludzkiej zawiści. Gdy jakaś osoba w Turcji jest piękna, mądra i bogata narażona jest na zazdrość. Według wierzeń oko proroka ochroni od złego spojrzenia. Co zabawne, Turcy wierzą że gdy dwaj mężczyźni przypadkowe zetkną, zderzą się głowami to niechybnie wyłysieją.
Żeby to „odczarować” powinni jeszcze raz zetknąć się głowami. Specyficznym zachowaniem dla Turków jest cmokanie. Już tłumaczę o co chodzi. Gdy mężczyzna cmoka, to znaczy wydaje takie odgłosy, oznacza to odmowę albo niezadowolenie, rozdrażnienie. Na przykład u fryzjera, gdy pracownik źle wykonuje swoje obowiązki, a szef chce pokazać swoja dezaprobatę, to cmoka i widać, że już gotuję się w środku.
Na górnym pokładzie katamaranu Jedna z wielu uczestniczek eskapady
I ostatni rzut oka na uroczy canyon i zalew

najbliższe galerie:

 
Turcja Taurus
1pix użytkownik licja odległość 2 km 1pix
Green Canyon.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Green Canyon-szmaragdowe oblicze Turcji
1pix użytkownik anikm odległość 4 km 1pix
Zielony Kanion
1pix użytkownik iwona30 odległość 7 km 1pix
Alanya-Antalya i okolice
1pix użytkownik panda64 odległość 7 km 1pix
Green Canyon
1pix użytkownik gregy odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 21.06.2010 10:36

21 w moim przekonaniu naj.
hejka!

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 14.03.2010 07:53

Witaj Mocar. Rewelacyjnie to pokazales.
Boli mnie fakt ze bylem dwa razy w okolicy i nigdy nie bylo kanionu w programie wycieczki.
Tu widac jaka to strata.
Pozdrawiem serdecznie.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 17.02.2010 10:54

Pięknie zrobiona, relaksacyjna galeria - już znależliśmy zdjęcia ( jest ich parę ) kandydujące do kalendarza na 2011 r

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 19.01.2010 23:36

Piękne widoki! Góry i woda razem - nic dodać, nic ująć.
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 26.11.2009 02:45

Mocar - wracam kolejny raz do Twojej galerii, świetne zdjęcia i bardzo wartościowe dla portalu spojrzenie na Turcję, z innej o wiele mniej znanej strony.
Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.10.2009 19:20

Zdaje się, że narobiłam trochę bałaganu, coś nie tak się powciskało. Przepraszam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.10.2009 19:17

Chętnie skorzystałam z zaproszenia i zajrzałam do twojej galerii. Kanion jest piękny, ja dotarłam tylko do wodospadów, nawet nie wiedziałam, że można wybrać się na wycieczkę po rzece.
Turcja ma wiele twarzy. Kilka lat temu wybrałam się na dwutygodniowe zwiedzanie Turcji i mogłam tego osobiście doświadczyć. Szkoda tylko, że cyfrówka nie była jeszcze wtedy w moim zasięgu. Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.10.2009 19:16

Taki mały suplement do komentarza niżej. Oczarowało mnie zdjęcie nr 37 i mimo, że cała galeria jest super to 10 ode mnie jest przede wszystkim dla 37.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.10.2009 19:13

Chętnie skorzystałam z zaproszenia i zajrzałam do twojej galerii. Kanion jest piękny, ja dotarłam tylko do wodospadów, nawet nie wiedziałam, że można wybrać się na wycieczkę po rzece.
Turcja ma wiele twarzy. Kilka lat temu wybrałam się na dwutygodniowe zwiedzanie Turcji i mogłam tego osobiście doświadczyć. Szkoda tylko, że cyfrówka nie była jeszcze wtedy w moim zasięgu. Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.10.2009 22:19

To jest znakomity przykład na wartość dodaną z istnienia OS. Piękne miejsce w Turcji. I też jestem zdziwiony, że to Turcja. Nigdy jej osobiście nie widziałem, nigdy w Turcji nie byłem, jednak te krajobrazy zupełnie mi się z nią tzn. Turcja nie kojarzą. Pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 11.10.2009 18:56

Gdyby pokazano mi te zdjęcia bez opisu i dano do wyboru w jakim to kraju, to na pewno nie postawiłbym na Turcję.
Ta podróż musiała być bardzo relaksująca.
Dzieki za wirtualną .

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.10.2009 09:28

Przepiękne miejsce i świetna galeria.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 10.10.2009 22:07

galeria przygotowana z sercem

piękne miejsce:)

ancelotta użytkownik ancelotta(wpisów:47) dodano 10.10.2009 17:45

Kolory przepiekne i takie w ogole nie Tureckie.Pomyslalabym raczej ze to gdzies w Kanadzie.Piekne miejsce i piekna galeria.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!