m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
 Konya miasto w południowej Turcji, na Wyżynie Anatolijskiej, u północnego podnóża Taurusu, stolica prowincji Konya. Około 1,412,343 mieszkańców Konya (Ikonion) jest starym miastem rzymskim i bizantyjskim, dawna stolica Sułtanatu Seldżuków zapełniona jest interesującymi dziełami wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej. Najważniejszy punkt zwiedzania to Muzeum Mevlany, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinan za panowania Sułtana Selima II w XVI w. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana - Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Co roku od 10 do 12 grudnia odbywają się w Konyi uroczystości ku czci Rumiego.

Centrum miasta zajmuje Alaettin Tepesi- wzgórze z seldżuckimi budowlami. Konya jest jednym z najreligijniejszych i konserwatywnych miast w Turcji. Ostatnimi laty nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Jałowo wyglądający step nadaje się do uprawy zboża i stanowi centrum tureckiego przemysłu zbożowego. Niezajmujący się rolnictwem znajdują zatrudnienie w przemyśle lekkim. Wielu miejscowych to pobożni muzułmanie. Należy uważać, by ich nie urazić w meczetach i w Muzeum Mewlewitów. Podczas ramazanu nie należy jeść i pić publicznie w ciągu dnia, ze względu na tych, którzy poszczą.
 Miasto istnieje od bardzo dawna, a Çatal Höyük, 50 km dalej na południowy wschód, to podobno najstarsza znana osada ludzka datowana nawet na 6800 r. p.n.e. Prawie 4 tys. lat temu Hetyci nazywali je Kuwanną, dla Frygów była to Kowania, dla Rzymian - Ikonium, a dla Turków - Konya. 
Pod rzymskim panowaniem było ważną stolicą prowincji, odwiedzaną kilkakrotnie przez św. św. Pawła i Barnabę.

 
	 Głównym punktem programu wszystkich wycieczek jest Mevlana Müzesi, przy wschodnim końcu Mevlana Cad., obok Selimiye Camii. słowa Mevlany: „Ukaż się, jakim jesteś, albo bądź, jakim się pokazujesz” Mevlana; Calaleddin Rumi) ur. 30 września 1207r. - zm. 17 grudnia 1273 najwybitniejszy poeta suficki, mistyk perski, teolog islamski. Twórca zakonu wirujących derwiszy. Urodził się w Balchu (na terenie dzisiejszego Afganistanu). Uciekając przed najazdem mongolskim 1221 wędrował na zachód i ostatecznie większość życia spędził w Konyi (Anatolia) gdzie też znajduje się jego mauzoleum.
Najbardziej znanym jego dziełem poetyckim jest Masnawi i Manawi (Masnavi-e Maanavi), sześcioczęściowy,  złożony z dwuwierszy poemat uważany przez sufich za drugą co do ważności świętą księgę po Koranie. Mauzoleum Rumiego w Konya jest celem corocznych pielgrzymek. Rok 2007 został ogłoszony przez UNESCO rokiem Rumiego. Meczet z muzeum Mevlany Mauzoleum Rumiego z widocznym Zielonym Grobowcem W świecie islamu edukacja i religia są nierozłączne. Od momentu osiągnięcia wieku szkolnego muzułmańskie dzieci spędzają zazwyczaj kilka lat na studiowaniu Koranu i uczeniu się jego fragmentów na pamięć w szkole działającej przy lokalnym meczecie.
Następnie uczęszczają na zajęcia prowadzone przez uczonego, po czym najzdolniejsi z nich trafiają do madrasy. Chociaż madrasy nie są uświęconymi miejscami sprawowania kultu religijnego, ich funkcja w świecie islamu polega na nauczaniu religii i wykładaniu jej zasad. Madrasy, które zaczęły powstawać w XI wieku, często z inicjatywy przedstawicieli mniejszościowych odłamów islamu, takich jak sufi, wydają swoim studentom dyplomy, które uprawniają ich do nauczania w madrasach. Dziś w wielu częściach muzułmańskiego świata uczelnie te zostały usunięte w cień przez świeckie uniwersytety prowadzące nauczanie w zachodnim stylu. Jednak w krajach takich jak Pakistan czy Iran madrasy nadal cieszą się powodzeniem.

Medresy odegrały dużą rolę w ukształtowaniu ruchu talibów Każdy dorosły muzułmanin powinien codziennie odbyć rytualną modlitwę, zwaną salat, co najmniej pięć razy.
Na zdj.srebrne wrota prowadzące do głównego pomieszczenia z sarkofagami
W większości meczetów odbywa się więc pięć spotkań modlitewnych dziennie: przed wschodem słońca (fadżr), w południe (zuhr), po południu (asr), po zachodzie słońca (maghrib) i wieczorem (isza'a). Choć uczęszczanie do meczetu nie jest obowiązkowe, to według hadisu modły w meczecie są lepsze od indywidualnych Oprócz tych pięciu modlitw dziennie, w piątek odbywają się modlitwy dżumuah, zwane też modłami piątkowymi, które zastępują modlitwę w południe.
Na zdj. fontanna ablucyjna Dla wszystkich dorosłych mężczyzn wizyta w meczecie na dżumu'ah jest obowiązkowa Modlitwa pogrzebowa, zwana salat al-dżanazah, jest odprawiana po śmierci muzułmanina. Jest to jedyna modlitwa odbywająca się przy otwartych drzwiach w meczecie
 na zdj. Mizar (zireć) - cmentarz muzułmański Podczas zaćmienia słońca, również odbywa się specjalna modlitwa zwana salat al-kusuf[
Najświętszy miesiąc islamu, Ramadan, jest obchodzony na różne sposoby. Jako, że muzułmanie powinni pościć za dnia, w trakcie Ramadanu, w meczetach odbywają się uroczyste obiady (iftar) po zachodzie słońca, połączone z modlitwą maghrib. Pożywienie na tę okazję jest przygotowywane przez wszystkich członków gminy muzułmańskiej, choć czasem jest kupowane przez bogatego właściciela meczetu. Mniejsze wspólnoty mogą nie być w stanie zorganizować iftar każdego wieczora ramadanu. W niektórych meczetach odbywają się również śniadania (suhur) w porze modltitwy fadżr, przed wschodem słońca. Za szczególnie szlachetną formę jałmużny uchodzi zapraszanie biedaków na iftar i suhur We większych meczetach organizowane są również specjalne modły nocne, zwane tarawih. Mogą one trwać do dwóch godzin.
Przez ostatnie dziesięć dni ramadanu odbywają się całonocne modły, zazwyczaj połączone z katechezą, na pamiątkę nocy Lajlat al-Kadr, kiedy to rozpoczęło się objawianie Koranu Mahometowi. Na zdj. Karawanseraj zamieniona na restauracje . Na zdj. tradycyjne miejsce postoju karawan a obecnie grup wycieczkowych. Na zdj. Karawanseraj zamieniona na restauracje, na obrzeżach miasta Konya. Na zdj. Karawanseraj - Konya Na zdj. Karawanseraj zamieniona na restauracje Na zdj. Karawanseraj - Konya.

DZIĘKUJE !!!

najbliższe galerie:

 
Autobusem przez Turcję; Konya i wjazd do Kapadocji
1pix użytkownik maja-maja odległość 10 km 1pix
Przez Turcję
1pix użytkownik robertno1 odległość 10 km 1pix
Turkusowa galeria, czyli Konya
1pix użytkownik hana odległość 12 km 1pix
Turcja - KONYA - Mauzoleum Mevlana
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 13 km 1pix
TURCJA - Konya - Muzeum Mevlany
1pix użytkownik paulus odległość 13 km 1pix
Konya - Mauzoleum Rumiego
1pix użytkownik danielski odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 09.01.2010 16:48

Turcja jest wspaniała, oglądanie jej w Twojej galerii to przyjemność. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 06.01.2010 13:01

Piękna galeria - jak zwykle - przypomniałeś nam mauzoleum Mevlany w którym byliśmy -jak w ripleyu - a dokładną ilość mieszkańców ciężko było nam zliczyć więc nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy Twoim pomiarom

weronika użytkownik weronika(wpisów:238) - Użytkownik usunięty. dodano 18.10.2009 16:12

moim marzeniem od dawna jest podróż do Turcji troszke mi przybliżyłes ten egzotyczny piękny kraj

desidera użytkownik desidera(wpisów:59) dodano 18.10.2009 16:02

Wspaniała dobrze opisana Galeria,miły spacerek...pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 18.10.2009 12:46

Rzeczywiście do Konyi jedzie się głównie po to żeby obejrzeć mauzoleum. Na zwiedzenie miasta często już brakuje czasu. Dla mnie to najbardziej islamskie miasto w Turcji, które dane było mi zobaczyć.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.10.2009 09:35

A ja tu też nie byłam.I dużo się dowiedziałam.
Bardzo dobra galeria.Fajne miejsce.
Pozdrawiam-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 18.10.2009 02:41

Takie galerie luuubię:) I wrażenia wizualne ok i czegoś nowego się człowiek dowie:D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!