m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Początek wycieczki i zamglone, parujące słowackie lasy... Słowackie wsie z zasadzie nie różnią się niczym szczególnym od naszych. No... może jedynie inne znaki drogowe informują nas że to nie Polska :-) Zachmurzony pejzaż... Takie widoki są na Słowacji dość częste :-) Jezioro w miejscowości Dedinky w Słowackim Raju. Leży ono na wysokości 795 m n.p.m. Jezioro zostało sztucznie utworzone wskutek spiętrzenia wód przez tamę w pobliskiej miejscowości. Obecnie na brzegach jeziora znajduje się baza turystyczna dla uprawiających sporty wodne lub zimowe. Szlak prowadzący na szczyt Geravy.
Po drodze mijamy taką oto słowacką faunę... ... oraz florę :-) Wrześniowy las. Widok (prawie) ze szczytu. Spotkanie na szczycie :-) I dotarliśmy na szczyt. Gerlavy znajduje się na wysokości 1 027 m n.p.m.
Schodząc nad jezioro napotykamy krzesełkową kolejkę linową Dedinky-Geravy. W drodze do jaskini aragonitowej, która znajduje się w miejscowości Ochtina.  Ochtińska aragonitowa jaskinia została odkryta w 1954 roku a do zwiedzania udostępniono ją w 1972. Z powodu tak bogatej szaty naciekowej jest unikatem na skalę światową. Warto wspomnieć że została wpisana na listę UNESCO.  Sztolnia wejściowa do jaskini. Znajduje się na wysokości 624 m n.p.m. a jej długość to 145 metrów, w dół po 104 schodkach :-) Nacieki aragonitowe powstają w wodnych roztworach z wysoką zawartością jonów Mg, Fe i Mn w specyficznych warunkach mikroklimatycznych. Najstarszą generację stanowią masywne, białe, na powierzchni mleczno zabarwione formy. Nacieki te są stale zasilane przez wodę kapilarną, co pozwala zachować ich biały kolor. Budujący nacieki aragonit jest częściowo zrekrystalizowany i miejscami zmieniony w kalcyt.  Nacieki w kształcie igieł i spiral (o wieku ok. 14 tys. lat), tworzą krzakopodobne formy.
Temperatura powietrza wewnątrz jaskini wynosi od 7,2 do 7,8°, a wilgotność względna od 92 do 97%.
Forma widoczna na zdjęciu nosi nazwę Jeż :-) A to tzw. Serce jaskini. Jest również symbolem Ochtińskiej aragonitowej jaskini. Rożniawa - niezbyt wielkie, raczej kameralne miasteczko (niecałe 20 tys. mieszkańców). Z ciekawszych zabytków można wymienić zachowany w całości średniowieczny rynek miejski z otaczającymi go kamienicami (na zdjęciu), gotycką katedrę pw. Wniebowzięcia Panny Marii (XIII w.), renesansową wieżę strażniczą z 1654, barokowy kościół jezuitów z 1687 i barokowo-klasycystyczną rezydencję biskupią z 1778. Zadziwiający dla mnie był fakt, iż w słoneczną niedzielę, we wczesnych godzinach popołudniowych rynek świecił pustkami. Trzeba było się sporo nachodzić by znaleźć jakąś czynną restaurację :-) Pomnik Franciszki Andrassy - wielkiej filantropki i opiekunki miasta. Ale o tej Pani opowiem później... Betliar - jedna z rodowych posiadłości rodziny Andrassy. Początki tego budynku sięgają XV w. kiedy to zameczek należał do węgierskiego rodu Bebeków. Obecnie pałac utrzymany jest w stylu klasycystycznej rezydencji z czterema narożnymi wieżyczkami.
Pałac miał wiele szczęścia - przetrwał wojenną zawieruchę w niemal nienaruszonym stanie. Dla mnie jest on jak mniejsza wersja naszego pałacu w Pszczynie. Podobnie zachowane wspaniałe wnętrza, oryginalne meble z epoki, skarby zgromadzone przez właścicieli czy też utrzymany w stylu angielskim rozległy park. W piwnicach pałacu można znaleźć niezliczone ilości niesamowitych przedmiotów przywiezionych z odległych podróży. Na zdjęciu słoniowe nogi przerobione na pudełka... Ale oprócz nich są: wypchany niedźwiedź, dzik, krokodyl, żółw, spreparowana głowa słonia, spreparowane czaszki z Nowej Gwinei, przedmioty wydobyte z egipskich grobowców, krucha chińska porcelana, kompletny strój samuraja oraz Eskimosa, różnego rodzaju broń biała etc. Pośród wielu innych przedmiotów, ogromne wrażenie na zwiedzających robią umieszczone w gablocie buty dorosłej Japonki. Zdjęcie może niezbyt dobre jakościowo, ale na jego podstawie można bardzo dobrze wyobrazić sobie wielkość stóp dorosłych kobiet z Japonii z przełomu XIX/XX wieku. Obraz przedstawiający pałac w Betliarze. Ten obraz ukazuje inne rodowe włości rodu Andrassy zamek Krasna Horka. Zamek był własnością rodziny do 1945 r., kiedy to został skonfiskowany przez władze Czechosłowacji. W 1867 zamek został przekształcony w prywatne muzeum i otwarty dla publiczności. Gorąco polecam, miejsce naprawdę warte odwiedzenia go. Hol w pałacu z reprezentacyjną galerią przodków.
Salon Czerwony. Pałacowa Jadalnia. Krzesła w Jadalni obite kolorową, wytłaczaną skórą. Kolejny z licznych, wspaniale urządzonych pokoi. O zamiłowaniu właściciela pałacu do polowań świadczą pozawieszane na ścianach trofea.  Dywanik :-) Klatka schodowa w pałacu. Jasna i przestronna.
Jeden z witraży na klatce schodowej. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka założona przez Leopolda Andrássego w 1790 roku. Zawiera ona ponad 20 tysięcy tomów, najczęściej o tematyce geograficznej, teologicznej i filozoficznej z okresu XV - XIX wieku. Salon Rokoko utrzymany w pastelowych odcieniach. Pałacowa łazienka. Warto zwrócić w niej uwagę na płytki ceramiczne, każda z innym wzorem (!) Ciekawostką jest też oryginalny bidet widoczny na pierwszym planie :-) Portret Denisa Andrassy'ego - ostatniego właściciela pałacu w Betliarze i zamku w Krasnej Horce. Denis był ostatnim z rodu. Podczas studiów w Wiedniu poznał on śpiewaczkę operową i w tajemnicy przed rodziną ją poślubił. Franciszka nie była arystokratką w związku z czym rodzina wyrzekła się Denisa, pozbawiając go przy tym praw do rodzinnego majątku... O sprawie tej było głośno w całych Węgrzech. Małżonkowie się jednak tym nie przejęli, zamieszkali w Dublinie gdzie wiedli spokojne, szczęśliwe życie. Ojciec Denisa przed śmiercią zrozumiał jednak swój błąd i przywrócił go do łask. Denis został dziedzicem ogromnego majątku, dzięki któremu razem z żoną wspierali artystów, potrzebujących, zakładali szkoły.
Tył pałacu. Za nim rozciąga się ogromny, wspaniale utrzymany park w stylu angielskim ze sztucznymi stawami, wodospadami, grotami... W parku jest mnóstwo pomników i romantycznym miejsc. W parku znajduje się wiele egzotycznych drzew. Przedstawiciel jednego z nich na zdjęciu :-) Po opuszczeniu Betliaru udajemy się w stronę Popradu. Urzekła mnie widoczna na zdjęciu osada domków letniskowych, wyglądających z oddali jak chatki krasnali. Tuż przed Popradem. Blokowisko Popradu. Samo miasto nie jest zbyt ciekawe, choć znajduje się u stóp Tatr. Przejeżdżając przez ulice Popradu można natknąć się na atrapy policjantów :-) Całkiem interesujące zjawisko.
Szczyty Tatr po (jeszcze) słowackiej stronie. A tu już słowackie Tatry widziane z polskiej strony. Powrót do domu i koniec wycieczki.

najbliższe galerie:

 
Słowacja-Ochtińska Jaskinia Aragonitowa
1pix użytkownik tereza odległość 17 km 1pix
Węgry - jaskinia Baradla, wejście przy Voros-tó
1pix użytkownik knfred odległość 20 km 1pix
Jaskinia Baradla
1pix użytkownik dispar odległość 21 km 1pix
Aggtelek - jaskinia Baradla
1pix użytkownik kazelot odległość 22 km 1pix
Podróż do wnętrza Ziemi
1pix użytkownik surykatka odległość 22 km 1pix
Słowacja zimą.
1pix użytkownik iwona30 odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 21.09.2014 07:16

super...

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 01.01.2010 18:55

Podobnie jak i Ty uwielbiam wycieczki do naszyc h południowych sąśiadów. Proponowana trasa jest bardzo ciekawa. Podobają mi się zdjęcia oraz fakt, że bardzo dobrze kadrujesz. Jedyna mała uwaga, to moim zdaniem część jest troszkę za ciemna, ale to może być spowodowane ustawieniem monitora. Szczególnie wyróżniam 11 i 14 oraz zdjęcia wnętrz.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2243) dodano 20.11.2009 18:49

Piękna i sentymentalna galeria/uroczy pałac/-naj.nr,11-pozdrawiam.

wywijas użytkownik wywijas(wpisów:6) dodano 20.11.2009 18:46

16 zdjęcie bardzo oryginalne.Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 14.11.2009 13:21

Śliczna ,bajkowa galeria-)

ancelotta użytkownik ancelotta(wpisów:47) dodano 12.10.2009 10:00

Bardzo malownicza galeria.Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2686) dodano 11.10.2009 21:52

Pięknie i wprost profesjonalnie Gratulacje !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!