m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Olsztyn wita (Ul.Pieniężnego) Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie jest jednym z najstarszych kościołów miasta. Wybudowany został na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Budowlę zaprojektował architekt Fritz Heitmann Budowla posiada trzy wieże. Najwyższa z nich liczy 83 metry wysokości, a kula zdobiąca jej szczyt ma średnicę 1,7 metra. Sklepienie nawy głównej spoczywa na 10 ceglanych filarach. Kościół św. Jakuba to cenny zabytek gotycki. Ma potężną czworoboczną wieżę od frontu. Jego budowę rozpoczęto w 1315 roku, kontynuowano w XIV i XV wieku.
 Jego nawy boczne są takiej samej długości jak główna, w której warto zwrócić uwagę na żebrowanie późnogotyckie. Ma potężną czworoboczną wieżę od frontu. Wysoka Brama-W XIV wieku wjazdu do Olsztyna strzegły dwie wieże. Do dziś zachowała się jedna z nich, zwana przez mieszkańców Wysoką Bramą.  W połowie XIX wieku zamieniono ją na więzienie. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (ul.Staromiejska)
Liczne wojny XV wieku niejednokrotnie niszczyły młode jeszcze miasto. W 1414 Olsztyn został zniszczony przez wojska króla Władysława Jagiełły. W 1440 miasto przystąpiło do Związku Pruskiego - konfederacji szlachty i miast pruskich skierowanej przeciw Krzyżakom. W 1454 mieszczanie wzięli udział w powstaniu przeciwko zakonowi krzyżackiemu XVIII wiek to rozkwit miasta położonego na ruchliwym szlaku Królewiec - Warszawa.Mieszkańcy utrzymywali się z handlu i rzemiosła. Pośredniczyli też w wymianie handlowej między Polską a portami Bałtyku. Rozwój został powstrzymany przez wojny północne w XVII i XVIII wieku, a wielka zaraza lat 1709-1712 wyludniła miasteczko niemal całkowicie.W okresie rozbiorów Warmię wcielono do Królestwa Prus. Po 1818 zabudowa miejska opuściła mury Starego Miasta. Druga połowa XIX wieku to dynamiczny rozwój pod rządami Pod koniec XIX wieku do Olsztyna doprowadzono kolej. Miasto zaczęło rozwijać się w kierunku dworca, położonego wówczas na obrzeżach.Po 1945 Olsztyn jako stolica województwa znacznie się rozwinął.
Pomnik Mikołaja Kopernika przy wejściu na zamek.Zamek jest tematem osobnej galerii zdjęć Stary Ratusz nie jest już siedzibą władz miasta. Obecnie w budynku mieści się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. 
Ratusz od dłuższego czasu jest odnawiany, niedawno odzyskał wieżę zegarową.
Most na Łynie Rzeka Łyna wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy, Źródła rzeki znajdują się w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny. Przepływa przez szereg jezior rynnowych (Brzeźno Duże, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Jezioro Łańskie, Ustrych), wśród których największym i najgłębszym jest Jezioro Łańskie.
Łyna kilkakrotnie zmienia swój kierunek, przecina kilka ciągów moren czołowych, co wpływa na różnorodny charakter poszczególnych odcinków doliny Na rzece znajdują się elektrownie wodne. Nazwę Łyna wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę rzeki - Alle Zabytkowy most na Łynie przy zamku Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski .
Obiekt zbudowany został w latach 1913-1914. Pierwotnym jego właścicielem było ewangelicko-augsburskie duszpasterstwo wojskowe.
Po II wojnie światowej przejęło go katolickie duszpasterstwo Wojska Polskiego.
Posiada trzy nawy, transept oraz wyodrębnione, prosto zamknięte prezbiterium. Jedno wieżowa fasada wyposażona jest w podwójny hełm. Projektantem owej neogotyckiej świątyni był Ludwik Dihm. Wewnętrzne ściany kościoła bogate są w neogotycką polichromię.

Nowy Ratusz, siedziba władz miasta Poczta ul.Pieniężnego Kamienica przy Placu J.Bema Kamienica przy Placu J.Bema Cerkiew
Wiadukt Kolejowy-jedyna tego typu budowla w mieście. 
Pierwszy wiadukt powstał w latach 1872-1873. Wiadukt składa się z trzech arkad zbudowanych na masywnych filarach. W 1892 roku zbudowano bliźniaczy wiadukt (południowy). Wielkość wiaduktów sprawia, iż pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi nim pociągami, mają okazję podziwiać niemal całą panoramę miasta.W 1977 roku wiadukt został wpisany na listę zabytków architektury
Jest to jedyne miejsce w Olsztynie, gdzie Łyna przecina się z trakcją kolejową.
Jezioro Długie jest położone  w zachodniej części Olsztyna.Ma sztuczne połączenie z Jeziorem Czarnym i Ukiel. Brzegi jeziora są jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Olsztyna. Oba brzegi jeziora są połączone mostem. Jezioro Ukiel składa się z 4 plos (basenów jeziornych)- Gutkowskie, Przejma, Łupstychskie i Olsztyńskie.Są one połączone cieśninami. Brzegi są wysokie, przeważnie strome, miejscami zalesione. Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie.Znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie,kajakowe oraz plaża miejska. Od kilkunastu lat na terenie jeziora prowadzone są zabiegi rekultywacyjne, zmierzające do poprawy i utrzymania dobrej jakości jego wód.

najbliższe galerie:

 
Olsztyńska przechadzka (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - OLSZTYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Olsztyn raz jeszcze
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Warmia - Olsztyńskie Jeziora
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Olsztyńska przechadzka (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Olsztyn-Muzeum Warmii i Mazur na zamku
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 23.05.2013 13:42

baracuda77 jestem pewien,że tam stała :). Z tego co wiem jej budowę zakończono w 2000 roku.Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 17.05.2013 21:51

Mieszkalam w tym miescie,lecz tej cerkwii nie widzialam:)Fajnie pokazales to miasto.Pozdrawia

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 12.10.2009 21:50

Bardzo lubię to miasto, niestety brak czasu i odległość nie pozwalają na częste w nim wizyty, a i na OŚ nie cieszy się chyba wielką popularnością. Zatem dzięki za tę galerię.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!