m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Przy zakupie biletu dostajemy mapkę, dzięki której nie powinniśmy nic ominąć Rozpocznijmy podróż przez 9000 lat irlandzkiej historii, począwszy od przybycia pierwszych mieszkańców, po pojawienie się na wyspie Normanów. Klimat miejsca pozwoli nam już na samym początku wczuć się w atmosferę tamtych czasów Nasza pierwsza przygoda to obozowisko. Jest to osiedlisko ze Środkowej Epoki Kamienia Łupanego lub Ery Mezolitycznej. Podczas tego okresu, który trwał mniej więcej od 7000 roku p.n.e do 4000 p.n.e. metal nie był używany, a wszystko budowane było z kamienia. Obozowisku, ze swoimi prostymi chatami, oparte jest na dowodach odkrytych w hrabstwie Derry, gdzie znajduje się najstarsze znane w Irlandii obozowisko Obozowisko używane było przez małe grupy ludzi, którzy polowali, łowili ryby i zbierali jedzenie. Polowali oni również na zwierzęta takie jak dziki oraz ptaki: kaczka krzyżówka oraz leśne gołębie.
W rzekach licznie występowały łososie oraz pstrągi, natomiast w lasach zbierano orzechy i inne owoce leśne Nasza dalsza droga prowadzi do.. Młodszej Epoki Kamienia Łupanego. Osiedlisko to jest wczesną farmą Epoki Neolitycznej, opartej na odkryciach w Hrabstwie Limerick. W tej epoce oraz epoce późniejszej Skalnej, trwającej od 4000 p.n.e. do 2000 p.n.e zaczęto używać udoskonalonych narzędzi z kamienia. Ściany domów budowane były z mieszaniny błota, traw oraz słomy. Polowanie, łowienie ryb i zbieranie pokarmu było sposobem na życie w tym okresie. Rozpoczęto czyszczenie lasów i tworzenie pól. Rozpoczęto uprawę zboża. Bydło, świnie i owce przybyły z dalekich terenów i stały się ważnym źródłem pokarmu. Rozwinęło się garncarstwo oraz rozpoczęto tworzenie ubrań z wełny.
Małe zwierzęta trzymano w schroniskach, ku ochronie przez wilkami i niedźwiedziami, które często nachodziły wsie. Grobowiec - Brama Ludzie epoki neolitycznej w Zachodniej Europie chowali swoich zmarłych w różnego rodzajach skalistych grobowcach. Ten Grobowiec Brama został nazwany ze względu na dwa duże kawałki skalne formujące bramę. Ogromne podtrzymujące kamienie, boczne kamienie oraz górny kamień tworzą komorę. Czasami ciała były kremowane przed pochowaniem. Inne były zostawiane by się rozłożyły i później ułożone w komorze. W niektórych grobach znaleziono garnki oraz groty od strzał.
Komora była otoczona przez małe skałki. Trudność w tworzeniu grobowców o takich rozmiarach wskazuje na bardziej złożoną kulturę socjalną, która rozwinęła się w okresie Neolitu. Epoka Brązu.
Grobowiec i stojące skały.
Ten grobowiec wzorowany jest na grobowcu znalezionym w Hrabstwie Wexford. Znaleziono w nim ciała młodego mężczyzny oraz dziecka - oboje zmarli około 3500 lat temu.
Ciała w grobowcach chowane były w pozycji klęczącej. Dekorowane garnki były umieszczane w niektórych grobowcach i mogły zawierać jedzenie na podróż w zaświaty.
Później, w epoce Brązu, kremacja stała się popularna i prochy były składane w urnach.
Stojące głazy były bardzo powszechne na wsiach Irlandii. Występowały zarówno pojedynczo, jak i w parach ustawionych w rzędach. Często wznoszone w epoce brązu w celu oznaczenia miejsc pochówku, niektóre jednak pełniły rolę drogowskazów oraz granic plemion. Niektóre z nich były dekorowane. Skalne kręgi.
Wznoszone w epoce brązu na przestrzeni lat 2000 p.n.e do 1000 p.n.e.
Ten krąg jest repliką kręgu znalezionego w Gurteen, Hrabstwo Kerry.
Na północno-wschodniej stronie kręgu tworzono wejście, używając dwóch kamieni ustawionych pod kątem prostym w stosunku do kręgu. Na południowo zachodniej stronie ustawiono głaz. Linia łącząca wejście i głaz celuje w punkt wschodu słońca w środku zimy lub, obserwowany z drugiej strony, wschód słońca w środku lata.
Duże skały mogły zawierać pod sobą miejsca pochówku oraz pojedyncze głazy zwane monolitami, obydwa przedstawione na rysunku. Ponad dziewięćdziesiąt kręgów skalnych występuje w zachodniej Irlandii. Kamień Ogham

Ogham jest najwcześniejszą formą piśmiennictwa w Irlandii, datowaną na wiek 3-7. Było używane do opisywania imion osób na kamiennych blokach. Ponad 300 takich zapisów znaleziono w Irlandii. Alfabet Ogham bazuje na literach łacińskich. Każda litera przedstawiana jest za pomocą od jednej do pięciu równoległych linii na brzegu kamienia. Okrągły Fort.
Ten okrągły fort lub rath jest rozszerzonym siedliskiem dla rodziny - kilka domów otoczonych wałem oraz fosą. Brzeg wzmocniony jest drewnianymi belami z dwóch jego stron. Fort zawiera podziemne przejście zwane souterrain. Używane było ono do składowania jedzenia oraz chowania się w nim w razie potrzeby. Forty takie jak te, różnego rodzaju wielkości czy wykonania, były bardzo powszechne w Irlandii pomiędzy rokiem 500 a 1000 naszej ery.
Na zachodzie Irlandii forty tworzone były z kamieni.
Drób, psy oraz młode zwierzęta przetrzymywano prawdopodobnie w forcie. Bydło trzymano na polach przy forcie jako, że napady na bydło były bardzo powszechne. Rodzina zamieszkująca fort była w większości samowystarczalna i wyrabiała takie materiały jak skóra oraz drewno.
Już niedługo dalsza część galerii :)

najbliższe galerie:

 
Podróż przez 9000 lat irlandzkiej historii. II.
1pix użytkownik olivia odległość 0 km 1pix
ÉIRE-moja wyspa XI.
1pix użytkownik irolek odległość 18 km 1pix
HOOK HEAD
1pix użytkownik rembel odległość 37 km 1pix
TRAMORE w zimie
1pix użytkownik rembel odległość 47 km 1pix
Copper Coast
1pix użytkownik kszyniu odległość 49 km 1pix
ÉIRE-moja wyspa III
1pix użytkownik irolek odległość 70 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
olivia użytkownik olivia(wpisów:44) dodano 15.10.2009 11:10

Taaak, pogoda tutaj to prawdziwa niespodzianka, ale jak już gdzieś wspomniałam, każda aura nadaje miejscom innego klimatu ;)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.10.2009 08:16

Niezwykłe miejsce.
A na pogodę w irlandzkich galeriach nie zwracam uwagi.
Mam dzisiaj Irlandię za oknem.

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 15.10.2009 00:27

Widzę,że i Tobie Olivio nie dopisała pogoda... niestety nie mamy na to wpływu.
Byłam tam z rodziną, w czerwcu 2007 roku i mimo,iż okropnie lało podążaliśmy z parasolami za mapką.
Mimo to miło wspominam ten dzień.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!