m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Bukowa Góra to najwyższy szczyt w Paśmie Klonowskim w Górach Świętokrzyskich o wysokości 482m. Zbudowany jest z piaskowców dewońskich.
Szczyt Bukowej Góry porośnięty jest lasem jodłowo-bukowym. Pod szczytem od strony północnej ciągnie się pasmo skałek piaskowcowych (pomnik przyrody nieożywionej) o wys.ok.5m i szer.6m.
Na Bukowej Górze znajduje się kapliczka napoleońska.Jej powstanie wiązane jest z okresem wojen napoleońskich.Strudzony żołnierz,powracający z wyprawy moskiewskiej,właśnie tutaj miał zakończyć swój żywot. Mieszkańcy pobliskiej wsi w miejscu jego zgonu urządzili mogiłę i wystawili kapliczkę słupową.Na dębowym słupie był wycięty napis rok 1813.Kapliczka uległa zniszczeniu na skutek starości.W1863 r.dwóch powstańców odbudowało kapliczkę. Tradycje napoleońskie i powstanie kapliczki na Bukowej Górze były żywe i przetrwały do czasów współczesnych.Ze stanu ruiny,wynikającej z upływu czasu,kapliczka została ponownie odbudowana w 1990r. Wprowadzono elementy nawiązujące do tradycji narodowych lat 1863 i 1944,oraz napis 1813 r.
Wzdłuż Pasma Klonowskiego na szlaku z Bukowej Góry ciągnie się wieś Psary.Jest to w gminie Bodzentyn w woj kieleckim. W Psarach mieści się jedyne w Polsce Centrum Usług Satelitarnych TP SAT należące do TP SA.Pierwszą stację satelitarną otwarto w Psarach w 1974r.pracującą w ramach dawnej organizacji Intelsat. Centrum nosiło wówczas nazwę Centrum Łączności Satelitarnej.W następnych latach otwarto również stacje działające w systemach Inmarsat i Eutelsat. Jest to jedna z najnowocześniejszych stacji satelitarnych na świecie.W Europie uznawana jest za najnowocześniejszą obok podobnej w Niemczech i Anglii. Na świecie pod względem niezawodności oferowanych usług stacja zajmuje miejsce w pierwszej piątce.

najbliższe galerie:

 
Bodzentyński kirkut
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix
Puszcza Jodłowa
1pix użytkownik tereza odległość 5 km 1pix
Bodzentyn - świetokrzyskie miasteczko
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix
Łysica - Góry Świętokrzyskie
1pix użytkownik romana odległość 5 km 1pix
Bodzentyn
1pix użytkownik tereza odległość 6 km 1pix
Rezerwat Barcza
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.10.2009 17:55

Tereza.....slicznie.Urocze swojskie klimaty-)
Pozdrawiam-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2229) dodano 21.10.2009 10:28

Galeria ciekawa-takie nasze polskie klimaty/bardzo przyrodnicza/-pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 21.10.2009 08:28

Czy polskie plenery nie sa równie ładne jak toskańskie?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!